Bylo mu sotva pár týdnů, když byl vydří klučina zachráněn před povodní na potoku v Krásné na Frýdecko-Místecku. „U nás si kvůli nízkému věku rychle zvykl na lidi, stále k sobě někoho volal,“ řekl ošetřovatel Daniel Gold (26) ze záchranné stanice.

Sameček vydry říční dostal jméno Plaváček a dnes už je stálým obyvatelem stanice. „Do přírody už nemůže. Dřív bydlel u rybníka v jedné z ubikací, ale je to dravec, musel tam být sám. Útočil by na srnčata i labutě, které tam teď máme,“ řekl ošetřovatel.

Video
délka: 01:04.81

O vydříka Plaváčka se starají v Záchranné stanici v Bartošovicích. Michal Charbulák

Své druhé narozeniny Plaváček, který spořádá i 30 jednodenních kuřat denně, oslavil stěhováním do nového prostorného vydrária se dvěma bazény, na které se stanici podařilo vybudovat.

S Danielem Goldem „blbne“ nejvíce. „Umí být mazel, ale nejraději se se mnou rve. Nesmíme zapomínat, že je to stále divoké zvíře. Kolega má od jeho zubů čtyři stehy na ruce,“ usmál se Plaváčkův ošetřovatel.

Chtějí pro něj nevěstu

Fandové Plaváčka si pro něj přejí partnerku, ale té se dočkat nemusí. „Vydry se k nám dostanou jednou za dva roky, dosud se dařilo je dostat zpět do přírody. Plaváček je výjimka. My jsme hlavně rádi, že přežil a slaví už dva roky,“ uzavřel ošetřovatel Daniel Gold.

Vydra říční je jediným druhem vydry, která se vyskytuje na území České republiky. Spatřit ji v přírodě je vzácnost, aktivní je především v noci.