Sedmička zaměstnanců Správy hřbitovů města Brna alias hrobníků se s převratným pomocníkem zvolna sžívá. Šikovný strojník u joysticku v minikabince dokáže hrob s předepsanými mírami (délka 200 cm, šířka 80 cm a hloubka 160 cm) vyhloubit za ideálních podmínek za 15 minut. Ručně to trvá 4–8 hodin. V zimě ovšem mnohem déle.

První v ČR

„Inspirovali jsme se v Německu, Rakousku a Francii, kde je hloubení hrobů bagrem dávno běžnou praxí,“ vysvětlila ředitelka městské organizace Alena Říhová. Ve Vídni jich například pracuje 15. Podobný stroj podle ní v republice ještě nikde nemají.

Parádní díra

„Nářadí se stejně nikdy nezbavíme, stroj za vás přípravu a úklid nikdy neudělá,“ svěřil se Blesku Milan, který kope hroby jedenáctým rokem. Premiérové strojní hloubení na centrálním pohřebišti si pochvaloval, práce mu šla od ruky. „Člověk si musí zvyknout, je to holt něco nového,“ pochvaloval si nového pomocníka i čistě vykopaný hrob.

Tichý makač

Výrobek německé firmy Kiefer, bagr BOKI 2552, váží 1750 kilogramů a má nastavitelný rozchod kol pro větší stabilitu. Disponuje také speciálně upravenou lžící a otočností 360 stupňů. Hloubit může až do 3,75 metru. Při sklopení podpěr lehce projede mezi hroby. Návštěvníci pietních míst ocení i jeho nehlučný provoz.

Fotogalerie
4 fotografie