Městu se podařilo získat 100 milionů korun z národních dotací, zbytek uhradí z vlastních zdrojů. Jižní křídlo tvoří jádro zámku a součástí je i hlavní hranolová věž. Opravovat se bude také tunel a vstupní brána.

„Poté by mělo být v zámku Muchovo centrum, výstava vytvořená ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů či galerie,“ řekl dosavadní starosta Tomáš Třetina (ANO).

Město pokračuje ve spolupráci s institucemi a lidmi, kteří by se na přípravě výstav a zapůjčení sbírek podíleli.

Výstava zbabělých činů

V zámku je naplánovaný prostor pro vznik Muchova centra, jehož součástí by mohla být po návratu i plátna se Slovanskou epopejí. „S Johnem Muchou plánujeme, že bychom ke Slovanské epopeji přidali i další artefakty z jeho sbírek, které má nyní na Hradčanském náměstí v Praze,“ uvedl Třetina.

S Ústavem pro studium totalitních režimů se chystá výstava o někdejším soužití Moravanů, Němců a Židů. Již dříve Třetina řekl, že by to mohla být výstava, která ukáže i zbabělé činy minulosti, tudíž její přijetí veřejností může být rozporuplné.

Vykoupili ho z dražby

Město zámek získalo v dražbě za 14 milionů korun před dvěma lety. Středověké sídlo nad městem vzniklo už ve 12. století, současná podoba je převážně renesanční ze 16. století. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn.

Nejprve byl sídlem úřadů, pak zámek užívala armáda, posléze v něm sídlily různé podniky. Železniční stavitelství v Brně zde vybudovalo internát, učebny a učňovské dílny. Tento stav trval do roku 1991, poté byl řadu let v soukromém vlastnictví.

VIDEO: Záhadný růžový tvor ukradl Slovanskou epopej v Brně.