Jihomoravané zřejmě rádi pokoušejí osud. Číslo 666 je už v Novém zákoně, konkrétně ve Zjevení svatého Jana, považováno za číslo šelmy. Už po staletí ho proto uctívají vyznavači nejrůznějších satanských sekt a lidé se jej obecně bojí. Na jižní Moravě si z něj nic nedělají a klidně ho kombinují i s číslem 13, které z pověrčivosti najdete jen v málokterém hotelu.

Linku 666 vozím už čtyři roky. Problém s tím nemám, už jsem si zvykl. Žádnou smůlu mi to naštěstí nepřineslo,“ řekl se smíchem Jaroslav Bukvald, který zajížděl v neděli 30. dubna v Kyjově na autobusovém nádraží ke stanovišti číslo 13. Čekal tam v tu dobu jediný cestující.

„Byl jsem za manželkou v nemocnici a jedu domů do Osvětiman. Čísla 666 a 13? Vidíte, to mne ani nenapadlo. Já se ale modlím, tak to budu mít snad dobré. Koneckonců u nás se loni slavilo 666 let od založení obce. Tak to takový problém být nemůže,“ domnívá se senior František.

Osvětimany skutečně loni na podzim slavily nezvyklé výročí 666 let od první písemné zmínky. V bydlišti kancléře Vratislava Mynáře (49) dokonce slavnostní mši sloužil kardinál Dominik Duka (74). „Já na žádného ďábla nevěřím a nikoho tu nic takového vůbec nenapadlo. Nedávám mezi to žádné rovnítko,“ vysvětlil tehdy pro Blesk starosta Osvětiman Otakar Berka (64).

Video
délka: 00:37
360p 240p

Tzv. ďábelská linka s číslem 666 odjíždí každý den z Kyjova do Osvětiman ze stanoviště číslo 13. Osvětimany přitom loni slavily 666 let od první písemné zmínky o obci. Hynek Zdeněk



Fotogalerie
6 fotografií