V rámci Dnů plodnosti mají páry možnost přijít v čase 10-15h na konzultaci s lékařem bez žádanky a předchozího objednání. Zájemci mohou rovnou podstoupit i základní vyšetření k ověření jejich zdravotního stavu. U žen to znamená odběr krve, případně také gynekologické vyšetření, muži mohou při splnění podmínek předchozí několikadenní sexuální abstinence podstoupit odběr vzorku na vyšetření spermiogram.
Hormon AMH přímo souvisí s počtem folikulů, tedy zárodečných měchýřků, v nichž zrají vajíčka. AMH hormon řídí i celý proces dozrávání vajíček, jeho hodnota v krvi tak poměrně přesně ukáže, kolik vajíček ženě ještě zbývá a jakou má šanci na přirozené početí. Lékaři doporučují, aby si hladinu AMH nechala zkontrolovat každá žena, která je starší 28 let a přemýšlí o odkladu mateřství do pozdějšího věku. AMH je doporučeno vyšetřit také u žen, které se již nějakou dobu o těhotenství neúspěšně snaží. Pro podstoupení AMH testu je potřeba vystavená platná žádanka gynekologem ISCARE, která bude pro nové pacientky vystavena při vstupní konzultaci nebo pro stávající pacientky předem na vyžádání. Stejně tak je možné podstoupit i TSH test kvůli funkčnosti štítné žlázy. Její hormony přímo ovlivňují samotné otěhotnění. Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza) může bránit ovulaci nebo vést k poruše až zástavě menstruace jako takové. Neléčení poruch štítné žlázy u těhotné ženy může způsobit komplikace těhotenství, poruchy vývoje plodu a také potrat nebo předčasný porod. Ideálním parametrem, který hodně napoví o funkci štítné žlázy je TSH (tyreostimulační hormon).
Akce je jedinečnou příležitostí zjistit skutečný stav svého reprodukčního zdraví, a to v době, kdy většina center asistované reprodukce objednává na vstupní konzultace v řádů týdnů až měsíců. Doba zahájení samotné léčby se tak může výrazně oddálit a cesta k vysněnému miminku o té více prodloužit. Obzvláště pokud lékař páru doporučí i další specializovaná vyšetření (genetika, imunologie) nebo odhalí zdravotní problém, který je třeba nejdříve řešit chirurgickým zákrokem (odstranění cyst na vaječníku, neprůchodnost vejcovodů, endometrióza apod.). Další komplikace mohou nastat v případě nepříznivého výsledku spermiogramu (nízká koncentrace nebo hybnost spermií). Podívejte se na to video, jak to vypadá na klinice ISCARE a jak probíhá cesta párů za vysněným dítětem: https://www.youtube.com/watch?v=1j2VtdbU5Zo.
Problémy s početím řeší každý pátý český pár. Pokud se dvojice více než rok snaží, a přesto se jim nedaří otěhotnět, doporučují lékaři poradit se o svém reprodukčním zdraví. U párů starších 35 let je doporučeno dorazit již po půl roce snažení. Kliniku ISCARE najdete na adrese Českomoravská 2510/19, Praha 9. Více informací najdete zde na webu kliniky: https://www.iscare.cz/cs/specializace/reprodukcni-medicina.