Jedním z prvních kroků, které byste měli udělat, je analýza stavu rozvodů. Důležité je především sledovat netěsnosti, zanesení vodním kamenem a případné znaky svědčící o únavě materiálu. K prohlídce rozvodů přizvěte odborníka, který odhalí slabá místa a navrhne řešení oprav. Kdysi populární olověné a pozinkované potrubí se dnes běžně vyměňuje za plastové, případně měděné nebo nerezové.

Sběr dešťové vody

Doba napouštění vody do kbelíků ze sudu je dávno pryč. Voda se v sudu pod okapem v létě rychle kazí, v zimních měsících zase zamrzá. Dnes se proto využívají podzemní nádrže. V případě umístění do dostatečné hloubky tam voda nezamrzá a zůstává i déle čerstvá. Společně s instalací nádrže je nutné zajistit i rozvody, aby dešťovka úspěšně dorazila na místo určení. Pumpování pak zajistí čerpadlo, případně nákladnější domácí vodárna.

Mohlo by se zdát, že na instalaci podzemní nádrže není nic složitého. I u ní je ale nutné dodržovat odborný postup. „Je potřeba nádrž uložit do dostatečně hlubokého výkopu, který se podsypává a obsypává štěrkem, pískem nebo zeminou. Pro umístění je zároveň nutné zvolit vhodné podloží. Rizikem pro bezproblémový chod podzemních nádrží totiž bývá především vysoká hladina podzemní vody. Pozornost je potřeba věnovat i předepsanému maximálnímu krytí nádrže, aby nedošlo k jejímu prasknutí vlivem velkého zatížení,“ připomíná David Tesař ze společnosti DEK

Autor: Shutterstock

Koloběh vody v domácnosti: Odpadní vody a jejich čištění

Co se děje s vodou potom, co zmizí ve výpusti do odpadního potrubí? Pravděpodobně to moc neřešíte, zvláště pokud je váš odpad napojen na kanalizaci. Tzv. šedou odpadní vodu (bez odpadu z toalet) je ale možné využít znovu, a to jako vodu užitkovou. Šedou vodu je možné vyčistit a využít ke splachování, zalévání, případně i k praní. Pitná ovšem není.

K recyklaci se využívá domácí čistírna šedé vody, díky níž je možné ušetřit až polovinu veškeré vody, kterou využíváte v domácnosti. Pokud chcete čistit a využívat šedou vodu, je nutné mít oddělené odpadní potrubí, aby nedošlo k mísení s odpadní vodou z WC. To si ostatně zkontroluje i vodoprávní úřad.

S jakou investicí počítat?

S jakou cenou počítat u rekonstrukce rozvodů vody a odpadu v domácnosti? V závislosti na původním stavu, konkrétních úpravách a rozsahu prací se investice pohybují nejčastěji v rozmezí 70 – 100 000 korun. Cena je však značně individuální, liší se mezi jednotlivými regiony a ovlivňuje ji i dostupnost techniků.

Za pořízení a instalaci podzemní nádrže na dešťovou vodu zaplatíte 60–120 tisíc korun. Investice vás však nebude tolik bolet, pokud požádáte o podporu – právě na zachytávání dešťové vody totiž můžete čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.

  • Pokud zvolíte akumulaci a filtraci dešťové vody na zalévání zahrady v nádrži alespoň o objemu 2 m3, můžete získat dotaci v maximální výši 55 000 korun.
  • Na akumulování dešťové vody jako vody užitkové pro splachování i zálivku můžete dosáhnout na dotaci až 65 000 korun.
  • Pokud se rozhodnete pro využívání šedé i dešťové vody zároveň, je možné získat až 105 000 korun. 
  • Využívání šedé odpadní vody je v dotačním programu pevně spojeno s akumulací dešťové vody, pokud byste se rozhodli pro pořízení samostatné čističky šedých odpadních vod, investice může dosahovat i 200 000 korun. Výhodnější je proto provést tato úsporná opatření společně.

Jak taková opatření financovat?

Kromě využití vlastních zdrojů a dotace se můžete poohlédnout i po výhodném účelovém úvěru na bydlení. Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro tyto účely Úvěr od Buřinky pro budoucnost. „Rekonstrukce s ekologickým záměrem vítáme a podporujeme. Úvěr od Buřinky pro budoucnost nabízí úrokovou sazbu výhodnější o 0,5 % oproti standardním rekonstrukcím. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ popisuje Milan Pospíšil z Buřinky.

Více informací na https://www.burinka.cz/usporne-bydleni.