Na kliniky asistované reprodukce se v České republice obrací čím dál více zájemců - podle nejnovějších dat je párů, kterým se vysněné dvě čárky na testu stále ne a ne ukázat, přibližně čtvrtina. Po neúspěšných pokusech trvajících déle než rok, se nejčastěji odstartuje pátrání po tom, jaká překážka páru stojí na cestě k rodičovství. Mužská neplodnost je přitom stejně pravděpodobná jako neplodnost ženská, proto vyšetření páru probíhá nejčastěji paralelně.

Co vás při vyšetření čeká  

Základní otázkou při vyšetření žen je schopnost ovulace a následná možnost spojení vajíčka se spermií ve vejcovodu, u mužů je to pak nejčastěji spermiogram, který poukáže na kvalitu, počet a rychlost spermií. Páry, které s metodou umělého oplodnění začínají, pak po počátečním vyšetření volí nejčastěji metodu nitroděložní inseminace, která spočívá v bezbolestném zavedení spermií do dutiny děložní v době ovulace, což ulehčí jejich cestu k oplodnění vajíčka.

Ženy do 39 let mají až 4 pokusy hrazené pojišťovnou  

Pokud kromě obav, že se děťátka nedočkáte, máte i starost, že vás IVF přijde draho nebo že k této alternativě máte hluboko do kapsy, nezoufejte. Zdravotní pojišťovny hradí léčbu pacientkám do věku 39 let, počet hrazených cyklů přitom záleží na počtu embryí, které byly transferovány. Pojišťovna se tak postará o 3, nejvýše o 4 léčebné cykly (4 hradí v případě, že bylo transferováno v prvních dvou pokusech jen jedno embryo).

Za nadstandard si připlatíte  

V částce hrazené pojišťovnou jsou zahrnuty jak procedury spojené s IVF, tak vyšetření před jeho započetím. Na nadstandardních laboratorních metodách, které úspěšnost léčby zvyšují (například ICSI, EmbryoScope, EmbryoGlue či asistovaný hatching v rukou zkušených odborníků z pražské Europe IVF), je však potřeba podílet se z vašeho vlastního rozpočtu.