Co je to paradentóza?

Paradentóza je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci závěsného aparátu zubu. Často bývá označována jako tichý zabiják zubů, protože postižený si jejího průběhu nemusí několik let vůbec všimnout. Jedním z faktorů, které mohou na vzniku paradentózy působit je nedostatečná ústní hygiena, která má za následek zánět dásní. Na povrchu zubu a tam, kde se stýká s povrchem dásní žije 600 až 1 000 druhů bakterií. Ty stojí za vznikem zubního plaku a poškozováním závěsného aparátu zubu – vznikají tzv. choboty, kde se bakterie dále množí a prohlubují zánět. Nejtypičtějším projevem zánětu je krvácení dásní, po kterém dochází k rozšiřování mezer mezi zuby, úbytku dásní a odhalení zubních krčků.

Autor: Philips Česká republika s.r.o.

Jak se účinně bránit?

Základem je pravidelná a správná péče o ústní dutinu.  Pozor si dejte na „tvrdý“ zubní kartáček a příliš velký tlak, který na něj při čištění vyvíjíte. Dochází při něm k postupnému odhalování zubních krčků a tvorbě klínovitých defektů. Trendem současnosti jsou měkká vlákna zubních hlaviček, která nepoškozují zubní sklovinu a povrch dásní. Měkké zubní kartáčky ale vyžadují delší dobu čištění, takže zapomeňte na nějaké „šup sem, šup tam“, hlavně ať to mám rychle za sebou. Minimální doba čištění by neměla být kratší než 2 minuty a neměli byste zapomenout i na vnitřní strany zubů. Nejsou sice vidět, ale jejich čištění je pro zdraví ústní dutiny naprosto nezbytné. V boji s paradentózou nezapomeňte také na pravidelnou péči o mezizubní prostory, kde dochází k množení škodlivých bakterií.

Autor: Philips Česká republika s.r.o.

Nové trendy v boji proti paradentóze

Před více než 20 lety zadala Americká akademie parodontologie (AAP) kritéria pro vývoj prvního sonického kartáčku. Tajemství sonické technologie tkví ve vytvoření dynamické vlny, která vhání směs zubní pasty, slin a vody do těžko přístupných míst v prostorách pod dásněmi a v mezizubí. Do těchto míst je spolu se směsí vháněn i kyslík, který ničí škodlivé anaerobní bakterie. Sonické zubní kartáčky jsou efektivnější, šetrnější a oproti manuálním zubním kartáčkům nesrovnatelně výkonnější.

Autor: Philips Česká republika s.r.o.

Philips Sonicare

Sonický zubní kartáček Philips Sonicare je až 7× efektivnější v odstraňování zubního plaku než manuální kartáčky. Díky frekvenci 31 000 stěrů za minutu a přesně definovanému rozsahu čištění směrem nahoru a dolu, dochází k účinnému stírání zubního plaku. Dynamická vlna si poradí s těžko přístupnými místy okolo kořenů zubů, kde zničí škodlivé bakterie. O správnou délku a rovnoměrnost čištění zubů se postará signalizační systém. Kartáček Philips Sonicare vás každých 30 vteřin upozorní, že je třeba přejít na další úsek vašeho chrupu. Po dvou minutách se sám vypne. Viditelný efekt na zdraví vašich dásní se projeví již po prvních dvou týdnech používání.