Jak poznáte, že vaše tělo potřebuje detoxikaci?

* Máte málo energie, jste slabí, trpíte pocitem těžkosti.
* Nesoustředíte se, máte špatnou náladu a jste častěji podráždění.
* Pronásleduje vás chuť na sladké nebo slané.
* Trápí vás alergie nebo se vám na kůži objevila plíseň.
* Bolí vás hlava, břicho, případně „celý člověk“.

V rámci účinné detoxikace nemusíte zavádět příliš složitá opatření. Nejrychlejší zbavení se toxinů sice zajistí půst, ale dlouhodobě efektivnější je pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Na začátku pomůžou klidně jen dvě deci denně. Postupně byste měli pít dvě až tři sklenice, kterými navíc pokryjete doporučené denní množství vitamínů.

Autor: Depositphotos

Šťávy čistí vaše tělo a dodávají mu antioxidanty důležité pro vyplavení toxinů. Navíc jsou chutné, a tak málokomu bude dělat problém zařadit je do svého jídelníčku. Pamatujte, že této nenáročné detoxikaci výrazně napomůžete, pokud zároveň odlehčíte nebo aspoň zpravidelníte stravu. Největší brzdu očisty představuje celodenní uzobávání nebo naopak hladovění a následné večerní hodování, dále tučná a příliš kořeněná jídla, ale také ledové nápoje.

Autor: Depositphotos

I kdybyste ale zvládali jen drobné změny, pořád je to lepší než nic a beztak není vhodné razantně měnit svůj životní styl ze dne na den – pak vám totiž hrozí, že si svůj nový režim dlouho neudržíte.

Které druhy šťáv jsou při detoxikaci nejúčinnější?

Nejvíce antioxidantů obsahují nejtmavší plody. Například červená řepa, listová kapusta, borůvky, brokolice, rajčata, červené zelí a další. Pravda ale je, že pro detoxikaci můžete volit jakékoli druhy ovoce a zeleniny (nebo jejich kombinaci), které vám chutnají, protože očistně působí všechny. Inspirujte se našimi třemi detoxikačními recepty!

Jablečná zahřívačka
Do odšťavňovače vhoďte dvě jablka a 2cm kousek zázvoru. Ideální pro ty, kteří nechtějí vymýšlet žádné složitosti!

Sladká zelná balada
Vyzkoušejte netradiční, zato chutnou kombinaci! Odšťavněte cca hrst bílého zelí, 2 hrušky a několik snítek petržele.

Zelená detoxikační bomba
Připravte si několik listů baby špenátu a kapusty, přidejte jablko, zelenou papriku, doplňte kouskem citronu a střídavě vhazujte do odšťavňovače. Sice to bude zelené, ale chuť vás překvapí.

Autor: Depositphotos

Kde vzít šťávu?

Nemáte doma svůj odšťavňovač? A plánujete jeho pořízení? Pokud byste pro chuť i detoxikaci rádi odšťavňovali tak nějak všechno, vybírejte ze šnekových přístrojů. Ty jsou totiž nejvíce univerzální a také se nejsnadněji čistí. Jedním z takových je Sana Juicer EUJ-707 by Omega, který navíc zvládne mnohem více než jen šťávy (umí sorbet, těstoviny, burákové máslo, dětskou stravu nebo s pomocí speciálního nástavce vylisuje olej).

Více na WWW.EUJUICERS.CZ.