Umíte pečovat o šperky? Zlatník radí, jak na to! A co rozhodně nedělat?
-
Šperky provázejí člověka po celou historii lidstva, darují se jako symbol lásky, uchovávají po předcích jako vzpomínka. Hodně pro nás znamenají, ale péči o ně často zanedbáváme. Jak se starat, aby nám dělaly radost dlouho?
- 1.
Jak poznat pravost?
„Často k nám chodí lidé se šperkem, který zdědili po někom blízkém. Nevědí, zda má nějakou hodnotu. Zpravidla si však myslí, že v něm zasazený kámen je velice vzácný. Často je však musíme zklamat, protože se jedná o levný syntetický kámen,“ říká pražský zlatník Marek Odstrčil.
- 2.
Syntetická kopie nebo drahý kámen?
Syntetické většinou bývají velké čiré kameny zasazené ve špercích z doby komunismu, jejichž masivní design je pro jejich masovou výrobu snadno rozpoznatelný. Kámen ze šperku se pak prohlédne pod mikroskopem, který leccos napoví, jistotou je ale odborné prozkoumání v gemologické laboratoři.
- 3.
Jak zlatník pečuje o šperky?
➤ Perly mohou být poškrábané či ztratit lesk. Pokud jsou náležitě kvalitní a mají dostatečně silnou perleťovinu, perlu je možné vyčistit, přeleštit a uvést ji do stavu, kdy bude opět krásně zářit.
➤ Vzácné kameny (pokud se nejedná o diamanty) přebroušením plošek zlatník oživí, aby do nich znovu mohlo lépe vstupovat světlo a měly pak celkově větší třpyt.
➤ Speciální ruční péči je nutno věnovat drobounkým diamantům. Ty totiž drží jen na mikrozrnkách, které bývají často poničené, a při ultrazvukovém čištění mohou vypadávat ven.
- 4.
Které jsou choulostivé?
➤ Mezi nejchoulostivější kameny patří například smaragdy, topaz a většina kamenů organického původu, jako je jantar, perly či přírodní korály. Šperky proto nepatří na zahradu ani na sportovní aktivity.
➤ Platina nevyžaduje žádnou péči, protože neoxiduje a stačí ji jen přeleštit.
➤ Zlato, zejména žluté 14karátové, může někdy zoxidovat v termálních lázních apod., tedy na takové události šperky vždy sundejte a nezapomeňte na pravidelné odborné čistění. Důležité také je kontrolovat funkčnost uzávěrů šperků.
➤ O stříbře je známo, že oxiduje a je choulostivé, proto je vhodné ho často leštit, anebo třeba matovat.
- 5.
Jak poznám „dokonalý“ kámen?
➤V prvé řadě je to jeho velikost: čím je větší, tím je výjimečnější.
➤ Dalším kritériem je u průsvitného kamene jeho čistota, aby tedy byl co nejprůsvitnější.
➤ Třetím kritériem je pak barva kamene, která je stěžejní i u diamantů. Platí: čím je barva sytější, tím je kámen vzácnější.
➤ Kritérium kvality je i kvalita brusu. Správné proporce a symetrie zaručí, že se rozzáří a vstupující světlo se vrací zpět obohacené o barvu kamene.
VIDEO: Andrea Verešová: Šperky si raději půjčuji, vlastní se mi okoukají!
VideoVideo se připravuje ...Andrea Verešová: Šperky si raději půjčuji, vlastní se mi okoukají! David Turek, Aleš Brunclík