16. červenec 2020
Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Umíte pečovat o šperky? Zlatník radí, jak na to! A co rozhodně nedělat?

/
 • 22. listopadu 2018 ● 06:00

  Šperky provázejí člověka po celou historii lidstva, darují se jako symbol lásky, uchovávají po předcích jako vzpomínka. Hodně pro nás znamenají, ale péči o ně často zanedbáváme. Jak se starat, aby nám dělaly radost dlouho?

   

   

 • 1.

  Jak poznat pravost?


  „Často k nám chodí lidé se šperkem, který zdědili po někom blízkém. Nevědí, zda má nějakou hodnotu. Zpravidla si však myslí, že v něm zasazený kámen je velice vzácný. Často je však musíme zklamat, protože se jedná o levný syntetický kámen,“ říká pražský zlatník Marek Odstrčil.

  Zlatníci Ester Engelová a Marek Odstrčil.

 • 2.

  Syntetická kopie nebo drahý kámen?


  Syntetické většinou bývají velké čiré kameny zasazené ve špercích z doby komunismu, jejichž masivní design je pro jejich masovou výrobu snadno rozpoznatelný. Kámen ze šperku se pak prohlédne pod mikroskopem, který leccos napoví, jistotou je ale odborné prozkoumání v gemologické laboratoři.

  Autor: Pinterest

 • 3.

  Jak zlatník pečuje o šperky?


  ➤ Perly mohou být poškrábané či ztratit lesk. Pokud jsou náležitě kvalitní a mají dostatečně silnou perleťovinu, perlu je možné vyčistit, přeleštit a uvést ji do stavu, kdy bude opět krásně zářit.

   

  Vzácné kameny (pokud se nejedná o diamanty) přebroušením plošek zlatník oživí, aby do nich znovu mohlo lépe vstupovat světlo a měly pak celkově větší třpyt.

   

  ➤ Speciální ruční péči je nutno věnovat drobounkým diamantům. Ty totiž drží jen na mikrozrnkách, které bývají často poničené, a při ultrazvukovém čištění mohou vypadávat ven.

  Šperkem potěšíte každou ženu.

   

 • 4.

  Které jsou choulostivé?


  ➤ Mezi nejchoulostivější kameny patří například smaragdy, topaz a většina kamenů organického původu, jako je jantar, perly či přírodní korály. Šperky proto nepatří na zahradu ani na sportovní aktivity.

   

  Platina nevyžaduje žádnou péči, protože neoxiduje a stačí ji jen přeleštit.

   

  ➤ Zlato, zejména žluté 14karátové, může někdy zoxidovat v termálních lázních apod., tedy na takové události šperky vždy sundejte a nezapomeňte na pravidelné odborné čistění. Důležité také je kontrolovat funkčnost uzávěrů šperků.

   

  O stříbře je známo, že oxiduje a je choulostivé, proto je vhodné ho často leštit, anebo třeba matovat.

   

 • 5.

  Jak poznám „dokonalý“ kámen?


  V prvé řadě je to jeho velikost: čím je větší, tím je výjimečnější.

   

  ➤ Dalším kritériem je u průsvitného kamene jeho čistota, aby tedy byl co nejprůsvitnější.

   

  ➤ Třetím kritériem je pak barva kamene, která je stěžejní i u diamantů. Platí: čím je barva sytější, tím je kámen vzácnější.

   

  ➤ Kritérium kvality je i kvalita brusu. Správné proporce a symetrie zaručí, že se rozzáří a vstupující světlo se vrací zpět obohacené o barvu kamene.

   

  VIDEO: Andrea Verešová: Šperky si raději půjčuji, vlastní se mi okoukají!

  Video
  délka: 02:01.92

  Andrea Verešová: Šperky si raději půjčuji, vlastní se mi okoukají! David Turek, Aleš Brunclík

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy