21. listopad 2018
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie

Pouštíte se do rekonstrukce? 5 rad, na co myslete, než rozboříte první zeď

/
 • Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.
  31. července 2018 ● 11:23
   

  Děti jsou na táboře nebo u babičky, ideální doba pustit se do přestavby nejen jejich dětského pokojíčku. Máme pro vás pět rad, na které byste měli při rekonstrukci bytu myslet.

 • 1.

  O čem sníte

  Nevrhejte se do toho bezhlavě. Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete. Sedněte k internetu, nebo nakupte pár designových časopisů. Objevíte spoustu nápadů a hlavně vychytávek, o kterých se vám ani nesnilo! Příprava práce s prostorem si zaslouží svůj čas. Inspirujte se v projektech, které vám jsou blízké, ukládejte si je a raďte se s prodejci i s nezávislými odborníky. Ale pozor, ne všechno, co je hezké v katalogu, je vhodné pro každý prostor. Co se hodí do vily u moře, se v paneláku na sídlišti zas až tak vyjímat nebude. „Například většina rekonstrukcí pro lidi nad 50 let by měla mít výraznější barvy, protože s ohledem na zhoršující zrak se nám v lépe viditelných barvách bude pohybovat lépe,“ upozorňuje designérka Jana Hradecká.

  Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.

 • 2.

  Oslovte odborníky

  Správní odborníci na rekonstrukci mohou pomoci ušetřit nemalou finanční částku, ale i dost nervů. Finanční expert pomůže vybrat vhodné financování, architekt připraví projekt, interiérový designér do projektu doplní také vybavení bytu včetně mobilních prvků a řemeslníci realizují stavbu. Pokud si nejste jistí, konzultujte svatbu od začátku se všemi odborníky. Vytížený řemeslník si tak na vaši zakázku např. rezervuje čas, interiérový designér může doporučit i výběr podkladu apod. „Často se stává, že si lidé k rekonstrukci přizvou interiérového designéra až ve chvíli, kdy už mají téměř všechno hotové, včetně podlah i světel,“ vysvětluje designérka Hradecká a dodává: „Pak klientovi představíme náš plán a zbytečně musíme třeba bourat nenosnou zeď.“

  Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.

 • 3.

  Peníze řešte včas

  Ideální je udělat si rozpočet s  rezervou na nepředvídané okolnosti. Pokud vám nestačí to, co jste si ušetřili stranou, uvažujte o úvěru. „Většina rekonstrukcí nad 100 tisíc je financována pomocí úvěrů. Klienti přitom v těchto případech nejčastěji sáhnou po úvěru od stavební spořitelny,“ říká finanční expert ČMSS Tomáš Kofroň. Pokud si budete brát na rekonstrukci firmu, trvejte na smlouvě. Nechte si předložit všechny doklady. Abyste firmu „popohnali“, odborníci radí tzv. motivační příplatek. Ten činí zhruba 10 až 15 % z celkové ceny zakázky a vyplácí se až po kompletním dodělání a odstranění škod.

  Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.
  Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.

 • 4.

  Musíte mít i záložní plán

  Je opakovanou zkušeností, že časový plán rekonstrukce z nějakého důvodu nevyjde. Jsou věci mezi nebem a zemí, které prostě neovlivníte. Plán si proto rozdělte do jednotlivých kroků a každý promyslete do detailu, ověřte ceny dopředu i detaily jako právě zmiňované dodací lhůty. Postup je vždycky stejný. Nejdříve se bourá, pak čistí, připravuje se na rekonstrukci, mění se okna, plyn, následuje vytápění, elektroinstalace a vodoinstalace. Interiérové práce pak obsahují zednické a obkladačské práce, elektromontáž, osvětlení, podlahy, zárubně, dveře a nábytek.

  Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.

 • 5.

  Trendy, které vydrží

  Že se v módě vyplatí mít spíše pár kvalitních kousků, než neustále kupovat nové, nekvalitní a chvilkové trendy platí i v nábytku. Momentálně letí přírodní materiály, s těmi ale ani dlouhodobě nesáhnete vedle! Například dřevěná kuchyňská linka, dřevěné podlahy či kamenné obklady budou moderní pořád. Obezřetní buďte ale například ve volbě vymalování stěn pokojů. Mít jeden oranžový, druhý fialový, kuchyň zelenou a koupelnu modrou vás za chvíli omrzí a návštěvu asi vyděsí…Myslete na to, že v novém budete nyní bydlet dlouho, kdo by teď chtěl slyšet o další rekonstrukcí…!

  Než začnete rekonstruovat, zvažte co a za kolik peněz vlastně chcete.

720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy