2. červen 2020
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara

Chcete hubnout? Svačte! 4 tipy na zdravé zobání před obědem i večeří

/
 • Svačte, budete hubnout.
  12. června 2017 ● 11:30

  Jist se musí a to, i když se snažíte zhubnout. Jíst musíte dokonce potraviny bohaté na vitamíny a minerály, aby vaše tělo netrádalo. Poradíme tři rychlé, zdravé, chutné a dietní svačinky.

 • 1.

  Chcete zhubnout? Svačte!

  I když jsem od dětství zvyklí svačit, v dospělosti na tuto nutnost poněkud pozapomínáme. A to je chyba. Svačina je důležitá proto, abyste se osvěžili, načerpali energii a také vyrovnali hladinu krevního cukru. „Vhodné je se stravovat po přibližně 3 hodinách, to znamená, že 3 hodiny po snídani by měla následovat dopolední svačina a po 3 hodinách po obědě zase odpolední svačina,“ říká výživová poradkyně Věra Burešová. Ideální je nastavit si na mobilu svačinový budíček.

  Svačina během práce

 • 2.

  Sezónní ovoce je ideální

  Jahody, maliny, třešně, meruňky, broskve, borůvky, meloun… Ideální svačinka, která zažene hlad a přitom dodá tělu spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny. Po jejím snězení nebudete mít vůbec žádné výčitky svědomí. A pozor, není pravda, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne kvůli cukru, který nestihneme zpracovat. „Ovoce si směle dopřejte i k odpolední svačině, díky tomu budete eliminovat pocit únavy a vyrovnáte hladinu krevního cukru. Pozor si jen dejte na banány a hroznové víno, o kterých je známo, že jsou kaloričtější,“ upozorňuje Burešová.

  Aby vám narostly krásné jahody, potřebujete mít záhony zbavené plevele.

 • 3.

  Proteinové a raw tyčinky

  Raw tyčinky jsou často v biokvalitě bez přidaných cukrů a jiných látek. U proteinových tyčinek pozorně čtěte obaly, někdy v nich je nadbytek umělých sladidel, což zbytečně zatěžuje trávení, a navíc ne každému mohou chutnat i v případě, že obsahují stéviové sladidlo. Raw tyčinky jsou teď velkým trendem, jejich výhodou je, že se chystají zasyrova a bez pečení. Můžete si je tedy i lehce připravit doma. Stačí v mixeru nadrtit vybrané suroviny tak, aby se nám podařila vytvořit koule. Tu potom rozvalíme v přehnutém pečícím papíru. V lednici tyčinka vydrží několik týdnů.

  Proteinové tyčinky

 • 4.

  Smoothie zasytí

  Je to hit poslední doby. Kromě mnoha bister, která nabízí koktejly a smoothie v mnoha variacích, si můžete tento nápoj plný zdravý hravě udělat i doma a odnést do práce. Kombinace ovoce i zeleniny je nepřeberná. Ideální je, když jedna ze surovin je mražená – třeba jahody či lesní ovoce, rybíz… nápoj bude totiž pak i velmi osvěžující. Můžete přidat i superpotravinu – chia semínka.

  Smoothie můžete připravit z ovoce i zeleniny.

 • 5.

  Oříšky, mandle a sušené ovoce

  Oříšky a mandle jsou plné zdravých tuků, minerálních látek, vitamínů jako je hořčík, selen, vitamín E a bílkovin. Dodávají energie a podporují lepší náladu. Vzhledem ke kalorické hodnotě bychom si měli dopřát asi jednu hrst, čili 30 gramů denně.  U sušeného ovoce dávejte pozor, ať si nekupujete to sířené.

  Zdravé mlsání

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy