5. srpen 2020
Svátek slaví Kristián, zítra Oldřiška

Bylinky můžete pěstovat i v bytovce: Dobře chutnají a prospívají zdraví

/
 • Pěstovat bylinky můžete i v bytě.
  15. března 2017 ● 08:00

  Lidé se zase vrací k tomu, že si bylinky pěstují doma sami. Nepotřebujete ani žádný záhonek, mnohé lze pěstovat přímo v kuchyni. Vypadají hezky, dobře chutnají a navíc jsou zdraví prospěšné...

 • 1.

  Meduňka

  Odolnou meduňku můžete v truhlíku pěstovat jako trvalku. Typickou citronově medovou vůní doplňuje chuť zmrzlin, pudinků a nápojů. Přidat se může do majonézy nebo kysaného zelí. Čerstvé listy se přikládají na místa poštípaná hmyzem.

  Meduňka.

 • 2.

  Bazalka

   Teplomilná bazalka postupně získává u Čechů oblibu. Ke konzumaci se bazalka sklízí řezem několikrát do roka v počátku kvetení. Její chuť se uplatní hlavně v italských specialitách. Celá rostlina se špatně suší, takže je lepší obrat lístky a ty pak samostatně zpracovat.

  Bazalka.

 • 3.

  Majoránka

   

  Teplomilná majoránka vyžaduje slunečné stanoviště s propustnou zemí. Sklízí se několikrát do roka těsně před květem nebo v jeho počátku. Seřezávejte ji asi na pět centimetrů, bohatě se rozvětví, vydrží na záhonech do zámrazu.

  Majoránka.

   

 • 4.

  Pažitka

  Pažitku můžete pěstovat jako trvalku – je odolná, zjara spolehlivě vyrazí ze země mezi prvními rostlinami. Používá se jedině v syrovém stavu, jakékoliv tepelné zpracování ničí železo a bílkoviny obsažené v listech.

  Pažitka.

   

 • 5.

  Petrželka

  Petrželka kudrnka je dvouletá rostlina. Dá se dobře pěstovat i v truhlíku nebo speciálním hrnci – petrželáku. Jako léčivka prospívá ledvinám.

  Petrželka.

 • 6.

  Tymián

  Tymián je příbuzný naší mateřídoušky, ale není odolný vůči zimě a pěstuje se jen jako letnička. Bývá součástí směsí koření na ryby a zvěřinu, hodí se k drůbeži i do sekaných mas. Jako léčivka se používá proti nachlazení a zánětům průdušek.

  Tymián.

 • 7.

  Šalvěj

  Vytrvalá rostlina, která má ráda slunce a suchou lehkou zem. Na balkoně udělá parádu jako okrasný keřík, odpuzuje hmyz. Používá se v kuchyni při úpravě vnitřností, mírní průjem, napomáhá trávení a zklidňuje kašel a rýmu, také snižuje pocení.

  Šalvěj.

 • 8.

  Začněte hned

  Sáček semen stojí od deseti do dvaceti korun, podle druhu bylin. Nejdražší je bazalka s barevnými listy a různými vůněmi. Existují i minibazalky, které dorůstají maximálně výšky 15 cm. Kupujte vždy čerstvá semena, která dobře klíčí. Nakupovat ve slevě se v tomto případě opravdu nevyplatí.

  Vyplatí se koupit také substrát na výsev, který nejlépe vyhovuje klíčení rostlin. Vysévat semena můžete už teď. Nádoby pak umístěte na parapet a zakryjte je průhledným víkem nebo fólií. Můžete použít i pokojový skleník. V bytových podmínkách klíčí semena mnohem rychleji.

   

  ..

   

  ....

 • 9.

  Přesaďte včas

  Jakmile se porost zahušťuje, je čas přesazovat. Před přesazením rostliny otužujte. To se netýká kopru a petržele, špatně přesazování snášejí. Ty sejte řidčeji přímo do truhlíku. Ven ale rostlinky dávejte až v polovině května, většina bylin je teplomilných.

  ...

  Video
  délka: 14:19.55

  Ve skleníku na pražské Petynce ná Jakub Krulich poradí, jak doma za oknem pěstovat voňavé bylinky, na které jsme už tak trochu pozapomněli... Hobbymanie.tv

  Fotogalerie
  12 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy