1. ZMATETE ZLODĚJE

Inteligentní systémy umožňují mimo jiné, že můžete třeba z práce zkontrolovat stav některých domácích spotřebičů a na dálku je ovládat. To se hodí, pokud trpíte trvale stihomamy, že jste třeba nevypnuli troubu. Podobně můžete v době, kdy pobýváte delší čas mimo domov, zajistit, že se dům bude tvářit jako obydlený: snadno naprogramujete stahování či vysouvání rolet a žaluzií, spínání světel v jednotlivých místnostech. A klidně tak můžete poručit domu z vlaku při cestě na nečekanou služební cestu.

2. OHLÍDÁTE DĚTI I RODIČE

Další schopnosti chytré domácnosti oceníte při péči o děti, ale i stárnoucí rodiče. Pokud jsou ratolesti doma samy, můžete mít jejich počínání v rámci domu stále pod kontrolou. Budete vědět, v kolik přišly ze školy, zda samy či s kamarády (a kterými), že sledují televizi či internet, přitopíte jim v místnosti, kde se zabydlely. Bazén samozřejmě na dálku uzamknete, stejně tak vstup do dílny. Rodičům nejspíš zamykat nemusíte, ale co když se jim nemůžete celý den dovolat a jste daleko od nich? I na dálku snadno zjistíte, zda jsou doma a jen zapomněli zavolat. V horším případě máte možnost přivolat pomoc s předstihem.

3. KAPITOLA ÚSPORY

Bude-li se vytápění, větrání, osvětlení a chod spotřebičů řídit předem nastavenými povely, nebudete zbytečně svítit, topit, plýtvat energií. Topení se spustí v okamžiku, kdy teplota klesne pod určitou hranici – a nastavit můžete pro různé místnosti různé parametry, jiný režim na všední den, jiný na víkend či dovolenou. Osvětlení se také snadno přizpůsobí množství denního světla a chcete-li, bez vašeho zásahu se vždy zhasne tam, kde delší dobu nepobýváte. Svítí-li v zimě slunce, vytáhnou se rolety, aby se interiér přihřál, v horkých letních dnech se naopak samy zatáhnou, aby se nepřehříval a klimatizace neběžela zbytečně.

4. DRAHOCENNÝ ČAS

Spoříte nejen peníze, ale i čas. U spousty věcí vůbec nemusíte být: v určenou hodinu sepne zavlažování a rozjede se po zahradě robotická sekačka. Spustí se filtrace v bazénu nebo vyhřeje sauna před příjezdem domů. Na dálku můžete zapnout naplněnou myčku nebo pračku, abyste mohli po příchodu už věšet a uklízet umyté nádobí. Jídlo, které jste vložili do trouby ráno, bude na váš povel také připravené v určitou hodinu.

5. DOKONALÉ RANDE

Příkladem, co vše je možné, je muž, který na večeři dobývá svou vyvolenou, a má úspěch. Co teď? Pokud to není poprvé a scénář pro tento případ své domácnosti již dříve „poradil“, stačí pár kliků na chytrém telefonu či tabletu a dům se uvede do módu s názvem třeba RANDE. Pokud ne, bude třeba kliků víc. Díky tomu se před příchodem páru vytvoří příjemná světelná atmosféra uvnitř i v zahradě, v obýváku se stáhnou rolety, spustí se hudba tam, kde je to žádoucí, otevře se bazén a sepne ve vodě protiproud, vytopí se ložnice. Že je to nepraktické? Podobně inteligentní systémy poslouží i při návratu z dovolené: v domě bude při vašem příjezdu teplo, zahrada zalitá a posekaná, hudba v obýváku – to už je jen třešnička na dortu.

CENTRÁLNÍ MOZEK DOMU

Inteligentní domy jsou domy, které mají tak zvanou inteligentní elektroinstalaci. Tvoří ji jeden centrální mozek – centrální jednotka (malá krabička ve vašem rozvaděči) a řada čidel, spínačů a ovladačů či kamer rozmístěných v domě, které ho mohou řídit samy podle předem nastavených parametrů i aktuálních potřeb.

NEVĚŘTE MÝTŮM

I přes to, že domy řízené inteligentními systémy už nejsou ničím výjimečným, stále o nich panují mýty. Jednak ten, že jsou finančně náročné, dále pak ten, že jsou složité, a konečně – mnoho laiků se domnívá, že by jim „IQ“ domu mohlo přerůst přes hlavu. V první řadě je nutné konstatovat, že dům bude dělat vždy jen to, co mu poručíte, a postupovat podle příkazů, které mu zadáte. Nemusíte se tak bát, že se vám jeho „inteligence“ vymkne z rukou. Pokud jde o finanční náročnost, záleží jen na vás, co všechno chcete využívat. Začít můžete na standardním zařízení, které zvládne základní úkony a lze je pořídit už za pár tisíc korun. Další prvky – možnosti – lze dokupovat a systém rozšiřovat.

Fotogalerie
3 fotografie