Zvyk k nám přišel z anglicky mluvících zemí, původ má ale v keltské tradici. Keltové v noci z 31. října na 1. listopad slavili svátek zvaný Samhain. Ten byl přechodem mezi létem a zimou, obdobím hojnosti a hladu. Keltové věřili, že se v této době stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a že duše mrtvých se vracejí. Proto se při večeři prostíralo i pro zesnulé příbuzné a za okno se dávala řepa se žhavými uhlíky, která měla duším posvítit na cestu.

Proč je symbolem zrovna dýně?

S Halloweenem je nerozlučně spojená vydlabaná dýně, ke které se váže pověst o Hrozném Jacku, který byl tak krutý, že ho nechtěli po smrti ani v pekle. Jack tak musí po světě chodit s lucernou z dýně a hledat si společnost.

Pusťte se do dlabání

Začněte tím, že odříznete „pokličku“ kolem stopky. Otvor udělejte velký, aby se vám z něj lžící dobře dlabala dužina. Buďte při tom opatrní, aby se  slupka příliš neztenčila. Pro řezání obličeje používejte tenké, dobře nabroušené nože. Pusu, nos a oči si předkreslete měkkou tužkou nebo lihovým popisovačem. Pozor, aby jednotlivé výřezy nebyly moc blízko u sebe - mohly by se rozpadnout. 

Jak krájet dýni

Základem úspěchu je velký ostrý nůž se špičkou a pevnou čepelí. Stopku odstraníte úderem pěstí nebo ji přitlačte dolů k pracovní desce. Plod položte plochou stranou dolů a dýni krájejte od středu shora. Musíte pořádně přitlačit, jde to ztuha. Z obou půlek pak vyberte lžící jádřinec se semeny a měkkými vlákny a dýni nařežte na kousky nebo čtvrtky.

+ Super Tip!

Jestli se vám krájení nedaří nebo nemáte vhodný nůž, nechte dýni spadnout z asi metrové výšky na kamennou nebo dlážděnou podlahu. Rozlomí se nebo alespoň praskne a nožem pak půjde snáz rozřezat.