Pokud jste napekli nebo vás maminka, babička či tetička zásobily takovou spoustou vánočního cukroví, že není ve vašich silách ho sníst, nehledejte koš. To je až poslední možnost. Poradíme vám, jak vánoční dobroty uchovat či zpracovat.

Pokud si chcete třeba o velikonocích nebo klidně v létě připomenout chuť Vánoc a šmáknout si na cukroví, dejte ho zamrazit. Důležité ovšem je důkladně ho zabalit, aby do sebe křehká těsta nenatáhla pach ledničky či mrazáku. Vložte cukroví do krabičky – třeba bonboniéry – zalepte izolepou.

Zabalte do novinového papíru a následně ještě do igelitového sáčku nebo tašky a znova zalepte. Kdykoliv pak cukroví vyndáte a necháte rozmrznout, bude jako zrovna upečené!

Druhou možností zpracování zbylého cukroví je znova ho upéct a přeměnit ho v jinou pochoutku. Blesk přináší jednoduché recepty. Množství ingrediencí záelží na tom, kolik vám zbylo cukroví, proto přimíchávejte suroviny raději po troškách, abyste těsto neutopili!

Opilá buchta

Opilá buchta
Co potřebujeme: různé druhy cukroví, vaječný koňak nebo rum, prášek do pečiva, mléko

Postup: Do misky nasypte cukroví a zalijte mlékem. Raději méně, abyste ho neutopili. Vzniklou hmotu rozšlehejte ve šlehači, přisypte zhruba půl pytlíčku prášku do pečení a pro výraznější chuť přilijte vaječňák či rum dle vaší chuti. Hmotu dořeďte mlékem na obvyklou hustotu těsta na bábovku. Těsto vlijte do vymazané a moukou a strouhankou vysypané nádoby. Pečeme v předehřáté troubě tak dlouho jako bábovku, zhruba 45 minut.

Bábovka z cukroví

Bábovka z cukroví
Co potřebujeme: cukroví, ¼ l mléka, 1 -2 vejce, prášek do pečiva.

Postup: Rozdělte si cukroví na pečené a nepečené. Pokud máte na nepečeném oříšky či mandle, odrolte je a společně s pečeným cukrovím dejte do mísy. Rozmixujte. Pak přidejte, vejce, mléko, ½ pytlíku prášku do pečiva a na drobno nakrájené nepečené cukroví. Vzniklou hmotu, která by měla mít konzistenci středně hustého těsta na bábovku, vlijte do vymazané a moukou a strouhankou vysypané nádoby. Pečeme v předehřáté troubě zhruba 45 minut.

Žemlovka z vánočky

Vánočka je do žemlovky takřka ideální surovina
Co potřebujeme: vánočku, rum, vanilkový a skořicový cukr, cukr moučka, mléko, máslo, 3 vejce, jablka, vlašské ořechy, rozinky, citron, tvaroh

Postup: Vánočku nakrájíme na širší plátky, přelijeme nejlépe teplým mlékem, necháme vychladnout. Vyšleháme žloutky s moučkovým cukrem, do pěny přidáme pytlíček vanilkového cukru, rozinky spařené horkou vodou a nastrouhanou kůru z citronu. Smícháme s vánočkou. Ušleháme tvaroh se skořicovým cukrem a nahrubo nastrouhanými jablky. Jablka můžeme také doplnit nějakým kompotovaným ovocem – meruňky, broskve, švestky… Přidáme rum pro chuť a vůni a ořechy. Do vymaštěné a vysypané formy dáme půl vánočkové hmoty, tu pomažeme tvarohovou hmotou a přikryjeme opět vánočkovou vrstvou. Poklademe plátky másla. Pečeme v předehřáté troubě asi 30 minut. Mezitím vyšleháme bílky s moučkovým cukrem těsně před dopečením navršíme sníh na žemlovku. Pečeme do zlatova.

Kávová roláda

Kávová roláda
Co potřebujeme: cukroví, hrnek kávy, rum, kakao. Na náplň: máslo, cukr, vlašské ořechy

Postup: Cukroví dejte do robota a namelte, přilijte teplou kávu, aby vzniklo těstíčko. »Ovoňte« trochou rumu, ale ne moc, budete ho dávat i do náplně. Rozprostřete zhruba ve výši 1 cm na pečící papír. Připravte si náplň.  Do rozšlehaného másla přidejte na hrubo nastrouhané vlašské oříšky (možno i mandle či rozinky). Vmíchejte rum, kakao nebo třeba nastrouhanou čokoládu.  Náplň natřete na těsto a pomocí pečícího papíru zaviňte do rolády.  Nechte uležet v chladu, aby vše ztuhlo. Nakonec je možné polít roládu rozpuštěnou čokoládou a ozdobit drcenými oříšky vlašskými i lískovými, mandlemi, kokosem, čokoládovým posypem…

Rada: Jak rozpustit čokoládu?

Do vodní lázně, tzn. do většího hrnku nalijte vodu, dejte na sporák na mírný oheň, do vroucí vody ponořte menší hrneček. Do něho nalamte čokoládu na vaření a 100% tuk. Nechte rozpustit a promíchejte do hladka.

Rychlokoule

Rychlokoule
Co potřebujeme: cukroví, cukr, marmeládu, rum, kandované ovoce, oříšky, mandle, kokos, čokoládový posyp

Postup: Rozemelte cukroví na drobečky, přidejte marmeládu, rum a kandované ovoce nebo oříšky, mandle, rozinky - dle vaší chuti. Udělejte těsto, pokud bude příliš tuhé, svařte vodu s cukrem a smíchejte s těstem. Ze vzniklé hmoty vytvarujte koule, doutníky, špičky… Ideální je obalit tvary v rozpuštěné čokoládě a následně ještě obalit v namletých oříšcích, mandlích, v čokoládové rýži…

Fotogalerie
5 fotografií