Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Prevenci nezanedbávejte, varují odborníci na telefonu Blesku! Ptejte se na rakovinu, obezitu i covid

/
 • V úterý 3. listopadu budou opět odpovídat na dotazy čtenářů odborníci na telefonu Blesku.
  2. listopadu 2020 ● 05:10

  Nákaza koronavirem se mohutně rozšířila a ústup onemocnění je v nedohlednu. Ovšem lékaři specialisté bijí na poplach. Opět se, podobně jako na jaře, odkládají nejrůznější preventivní vyšetření. Na všechny vaše otázky ohledně zdraví odpoví v úterý 3. 11. odborní lékaři, kteří budou v redakci Blesku sedět u telefonů a čekat na vaše dotazy.

 • 1.

  Včasná diagnóza u rakoviny plic dává naději

  Rakovina plic v Česku ročně usmrtí asi 5 500 lidí. A 85 % z nich jen proto, že se u nich na nemoc přišlo pozdě. Ve stadiu, kdy plicní nádor metastázoval. Karanténní opatření spolu se strachem lidí přinesla mnoho novým onkologických onemocnění v pozdějších stádiích, která by byla před časem ještě operovatelná.  A nejde jen karcinomy.

   

  Přibylo i vážnějších případů lidí s onemocněním CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), nemocným se zhoršovalo astma. Proto lékaři apelují na občany, aby se neopakovala situace z jara a opravdu na kontroly ke svým ambulantním specialistům a na preventivní prohlídky a screeningy chodili. Odkládat tato vyšetření by se mělo jen v nejnutnějších případech.

  MUDr. Michal Šotola, vedoucí lékař oddělení I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice
  MUDr. Michal Šotola, vedoucí lékař oddělení I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice
  Autor: archiv Blesku

  Máte potíže s dýcháním, bojíte se virové nákazy? Na vše kolem plicních onemocnění i koronaviru se ptejte MUDr. Michala Šotoly, vedoucího lékaře I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN. 

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  MUDr. Michal Šotola, plicní lékař

   

  Tel.: 225 977 721

 • 2.

  Rakovina děložního hrdla by vůbec neměla existovat

  Proč? Protože máme očkování a hlavně screeningový preventivní program, který vyhledává přednádorové stavy. A přesto mnoho žen na tato vyšetření vůbec nechodí. Nádor vzniká tak, že lidské buňky v oblasti genitálií napadne určitý typ papilomaviru a vyvolá tím změny na sliznici děložního čípku. Bez léčby se tyto abnormální buňky změní v rakovinu.

   

  Pravidelné každoroční gynekologické vyšetření dokáže objevit tzv. přednádorové stavy, které lze v 95 % velice účinně léčit. Stěry, které gynekolog odebere z pacientčiny sliznice přesně ukáží, v jakém stavu čípek je. Důležitým preventivním opatřením je partnerská stálost nebo alespoň důsledné používání prezervativu. Další významnou prevencí je očkování mladých dívek.

  MUDr. David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra VFN
  MUDr. David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra VFN
  Autor: Blesk:Daniel Černovský

  Zajímá vás očkování proti karcinomu děložního čípku či moderní a důslednější cytologické vyšetření? Na tyto otázky zná odpověď onkogynekolog prof. MUDr. David Cibula.

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  Prof. MUDr. David Cibula, onkogynekolog

   

  Tel.: 225 977 722

 • 3.

  Kardiaci jsou vážně ohroženi covidem i chřipkou

  Doktoři »přes srdce« se obávají o své pacienty. Je známo, že pokud kardiaci onemocní chřipkou, jsou ohroženi na životě až 30krát víc než zdraví lidé. A pokud se nakazí koronavirem, může to pro ně znamenat komplikovaný až fatální průběh nemoci. S nynějším chladnějším počasím a současnou epidemií by lidé s nemocným srdcem měli být obzvlášť obezřetní.

  Autor: Mária Rušinová

  Kdy by si měla zavolat záchranku? Samozřejmě při náhle vzniklé a nesnesitelné bolesti na hrudi. Je totiž nutné nečekat a volat pomoc. A jak předejít nákaze covidem-19? Lidé, kteří mají srdeční obtíže, tedy zvláště ti s chronickou anginou pectoris, srdečním selháváním a špatně kontrolovaným vysokým krevním tlakem, by na sebe v tomto období měli být zvláště opatrní, venku pobývat co nejkratší dobu a chránit se rouškami, dezinfekcí a odstupem. Odborní lékaři nabádají své pacienty, aby se ani v této době nebáli do ordinací zavolat a domluvit se na vyšetření.

   

  Na vše o nemocech srdce i na průběh  koronavirové nákazy u kardiaků vám odpoví kardiolog prof. MUDr. Petr Neužil.

   

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  Prof. MUDr. Petr Neužil, kardiolog

   

  Tel.: 225 977 723

 • 4.

  Kolonoskopie: Strach a stud stranou, jde o život!

  Rakovina tlustého střeva je závažné onkologické onemocnění, ve kterém jsme my, Češi, drželi ještě před pár lety smutné prvenství. Díky preventivním screeningovým vyšetřením se situace lehce zlepšila. Ovšem stud a strach z vyšetření přeci jen zabrání mnoha lidem, kteří na něj mají nárok, kolonoskopii absolvovat.

   

  A to je velká chyba, protože každý rok lékaři zachytí asi 8300 nových pacientů s touto smrtící nemocí. A přibližně 4 tisíce nemocných rakovině tlustého střeva a konečníku podlehne. Bohužel polovina nádorů je odhalena až v pokročilém stadiu.

   

  Nárok na preventivní vyšetření stolice na okultní krvácení jednou za 1 - 2 roky má každý od 50 let. Od 55 let je hrazena screeningová kolonoskopie, která v případě normálního nálezu může být po 10 letech zopakována. Odborníci doporučují každému ve věku 55 let jít na kolonoskopické vyšetření, právě proto, že může nádor odhalit ve stádiu, kdy je dobře léčitelný.

  MUDr. Anna Jungwirthová, gastroenteroložka a primářka pražského Sanatoria sv. Anny
  MUDr. Anna Jungwirthová, gastroenteroložka a primářka pražského Sanatoria sv. Anny
  Autor: archiv Blesku

  Máte problémy se zažívacím ústrojím, zajímá vás, na jaká vyšetření máte nárok? Pak zavolejte gastroenteroložce MUDr. Anně Jungwirthové, primářce z pražského Sanatoria sv. Anny.

   

   

  Volejte 3. listopadu

  10 – 12 hod.

   

  MUDr. Anna Jungwirthová, gastroenteroložka

   

  Tel.: 225 977 724

 • 5.

  Kožní nádory v době epidemie

  Kožní lékaři se shodují, že na jaře během pandemie se lidé ze strachu z nákazy vyhýbali preventivním vyšetřením. Dermatologové upozorňují na pokles počtu nových pacientů s nejagresivnějšími kožními nádory (melanomy a spinaliomy) v období března a června 2020 oproti srovnatelnému období před rokem.  

   

  A je velké nebezpečí, že se to nyní bude opakovat. Například v roce 2019 ve vinohradské nemocnici za uvedené 4 měsíce diagnostikovali 321 těchto nádorů, letos to bylo jen 199, tedy o 35 % méně. Nižší čísla se projevila i v červenci a srpnu. A když už pacienti na vyšetření přišli, statistiky ukázaly, že významně stoupl počet rizikových melanomů s tloušťkou nad 4 mm. Ten tvořil minulý rok 9 % pacientů, zatímco ve srovnatelném období letošního roku ho lékaři zaznamenali u 21 % nemocných.

  dermatolog Petr Arenberger
  dermatolog Petr Arenberger
  Autor: Blesk:Martin Přibyl CNC

  Že je to pro pacienty významný zdravotní problém, tvrdí prof. MUDr. Petr Arenberger. Na vše kolem rakoviny a nemocí kůže vám rád osobně odpoví.

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  Prof. MUDr. Petr Arenberger, dermatovenerolog

   

  Tel.: 225 977 725

 • 6.

  Plicní lékaři a covid-19

  Měl by člověk, který prodělal koronavirovou infekci, jít za pneumologem a nechat si zkontrolovat plíce? Nebo vyčkat a přijít, až kdyby se mu špatně dýchalo?

   

  Pneumologové usilují o vznik speciální skupiny, do které by mohli pacienta po covidu zařadit a dlouhodobě sledovat případný dopad nemoci na plíce. Už nyní je jasné, že při covidu dochází k postižení plic. S touto nemocí se musí do budoucna počítat jako s jedním z původců respiračních onemocnění dospělých. Proto by se měli pacienti dlouhodobě sledovat a zavčas léčit.

   

  Jak by to tedy mělo vypadat?

   

  Pacienta, který prodělal těžkou formu koronavirového postižení s léčbou v nemocnici, by měl pneumolog vidět za 6 – 12 týdnů od stanovení diagnózy a pak za dalších přibližně 6 měsíců. Poté podle stavu jednou ročně. Lidé, kteří zvládli covid doma, by měli k plicnímu lékaři zajít, pokud se po 2-3 měsících od infekce stále potýkají s respiračními obtížemi.

  Šéfka plicařů Martina Vašáková
  Šéfka plicařů Martina Vašáková
  Autor: Dan Černovský

  Vše o rekonvalescenci po nákaze a plicních onemocněních ví prof. Martina Vašáková

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  Prof. MUDr. Martina Vašáková, plicní lékařka

   

  Tel.: 225 977 726

   

 • 7.

  Obezita: Rizikový faktor všeho

  Už od počátku epidemie lékaři hlásí: V ohrožení mimo jiných jsou i obézní lidé. To, že jsme národ tlouštíčků, dokazují číselné statistiky. V České republice trpí nadváhou 73 % mužů a 57 % žen, z toho obezitou 24 % mužů a 26 % žen. Problém je, že starší lidé, kteří jsou covidem-19 ohroženi více, mívají nadváhu mnohem častěji než mladí. Už ve věku nad 50 let jí trpí tři čtvrtiny populace.

   

  Kilogramy navíc, které nosíte, vám zatěžují celý organizmus a kromě komplikací při nákaze koronavirem, mohou způsobit i další zdravotní potíže. Odborníci upozorňují, že tloušťka dovede zkrátit život až o 9 let a také zvýšit riziko závažných onemocnění.

  MUDr. Martin Matoulek
  MUDr. Martin Matoulek
  Autor: archív Blesku

  Jaké zdravotní komplikace tlouštíci mohou čekat? Na to se můžete ptát obezitologa doc. Martina Matoulka.

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  Doc. MUDr. Martin Matoulek, obezitolog

   

  Tel.: 225 977 727

 • 8.

  I pro pacientky s metastázemi existuje léčba

  Jsou to nepříjemná čísla. Rakovinou prsu onemocní každá osmá žena, ročně přibude 6 000 nových případů. Ovšem podle onkologů platí, že tato diagnóza je ze všech ostatních onkologických onemocnění jedna z nejpříznivějších.

   

  Úspěšně léčit se dají i ženy s metastázemi. Přesto je nejlepší tímto nádorem vůbec neonemocnět. Tomu napomáhá především pravidelná prevence. Číslo jedna v prevenci rakoviny prsu by mělo být pravidelné samovyšetření. To je potřeba provádět vždy ve stejný den, nejlépe 7 až 10 dnů po menstruaci. Všechny ženy jsou od určitého věku zvány na preventivní vyšetření, i když nemají žádné příznaky.

  MUDr. Petra Tesařová
  MUDr. Petra Tesařová
  Autor: archiv Blesku

  U nás je nastavený celoplošný systém sledování žen s cílem odhalit příznaky této nemoci. Všechny zdravotní pojišťovny hradí svým klientkám od 45. roku vyšetření pomocí mamografu, a to každé dva roky. Bez ohledu na věk pak má na bezplatné vyšetření nárok každá žena s obtížemi, jíž speciální žádanku vypíše praktický lékař nebo gynekolog.

   

  O typech nádoru, rakovině u mladých žen a moderní léčbě ví hodně onkoložka Petra Tesařová, které už zítra můžete zavolat své dotazy.

   

  Volejte 3. listopadu

   

  10 – 12 hod.

   

  Prof. MUDr. Petra Tesařová, onkoložka

   

  Tel.: 225 977 728

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy