Jak se s touto skutečností vyrovnat, jak ji přijmout, jak žít dál? „Smrtí blízké osoby ztrácí člověk část sebe sama. Proto se cítí tak osamocen, i když se má s kým o bolest podělit. Bolest ze ztráty zůstává s člověkem dlouho, dá se říci, že navždy. Pozůstalý i jeho okolí by se mělo připravit, že bude třeba hodně trpělivosti, vytrvalosti a umění dopřát všemu náležitý čas,“ vysvětluje psycholožka Michaela Blatná z Českého sdružení obětí dopravních nehod, které pomáhá pozůstalým.

Hlasy, živé sny...

Na truchlícího člověka čeká v období zármutku hned několik  úskalí. Je třeba si projít celým množstvím nejrůznějších stádií od otupělosti, kdy je člověku vše jedno, přes popírání ztráty, kdy člověk může mít pocit, že s ním zesnulý je, že chodí po pokoji, slyší jeho hlas, zahlédne ho na ulici, zdají se mu o něm živé sny. Zesnulý nakonec chybí i prakticky.  Jeho role v domácím a pracovním provozu nemá kdo zastat. Nakonec zesnulý dostává své nové místo ve vzpomínkách a vyprávění.

„Důležité je však upozornit, že tento proces je velmi individuální s ohledem na okolnosti úmrtí blízké osoby a z časového hlediska u pozůstalých po obětech dopravních nehod nelze jednoznačně stanovit žádný limit," upřesňuje Blatná.

Když se smutek stále vrací….

„Obzvláště bolestné jsou sváteční dny. Obecně je první rok smutku se všemi „výročími“ považován za opravdu nejtěžší rok v životě pozůstalých. Jsou to Vánoce, Velikonoce, narozeniny, výročí svatby, den úmrtí, den pohřbu….Jako by člověk vše prožíval znovu,“ popisuje Michaela Blatná.  Někomu  podle ní pomáhá být sám se svými vzpomínkami. Jiní se sejdou s rodinou a přáteli a společně vzpomínají. Pustit se znovu do života vyžaduje obrovskou práci a hodně času.

Bolest ze ztráty antidepresiva nevyléčí

 „Obecně mezi odborníky, kteří pracují s pozůstalými, platí, že by pozůstalí neměli být medikováni. Nepříjemné pocity a projevy se medikací možná potlačí, ale bolest ze ztráty se nevyléčí,“ dodává Blatná.

Smutek a bolest se časem mění

„Smutek a bolest se časem mění. Zkuste žít od jednoho dne k druhému, nezanedbávejte svoje základní potřeby, poslouchejte své tělo, věci řešte postupně od jednodušších záležitostí po složitější. Nezoufejte, když se hned všechno nepodaří, máte nárok na chyby. Neobávejte se říct si o pomoc,“ vzkazuje psycholožka Michaela Blatná z Českého sdružení obětí dopravních nehod.

VIDEO: V Turecku tragicky zemřel Josef Šural. Připomeňte si nejpamátnější momenty jeho kariéry

Video
délka: 02:59

V Turecku tragicky zemřel Josef Šural. Připomeňte si nejpamátnější momenty jeho kariéry iSport.tv