24. leden 2019
Svátek slaví Milena, zítra Miloš

Hurá na hory! Jak se vrátit v bezpečí, radí horský vůdce!

/
 • 12. ledna 2019 ● 08:00
   

  Na horách jsou sněhové podmínky ideální a nedočkaví lyžaři se je vydávají zdolat. Na co nesmíte zapomenout, když se vydáváte do zasněžených kopců, co rozhodně nepodcenit a na co si dát pozor?

  Sněhová nadílka je teď velmi bohatá, takže se k obvyklým nástrahám hor přidává ještě zvýšené nebezpečí lavin. Sjezdovky jsou většinou bezpečné, výlet do terénu, ať už na běžkách, na skialpech nebo pěšky, si ale raději pečlivě rozmyslete a rozhodně počkejte na vhodnější počasí.

 • 1.

  Oblečení podle typu aktivity

  Výlet v mírném tempu – je nutné teplejší oblečení.

   

  Sportovní jízda – lehké oblečení, ale je vhodné si vzít do ledvinky lehkou nepromokavou bundu a suché tričko pro všechny případy.

   

  Sjezdovky- I na sjezdovce je důležité oblečení. Moderní lyžařské oděvy (odolné proti profouknutí, proti prostupu vody a přitom dobře prodyšné a odvádějící pot) mnohé problémy řeší, nezapomínejte ale, že teplota na sjezdovce a v údolí se může poměrně dramaticky lišit. Helma by dnes už měla být na lyžích samozřejmostí, zvláště děti a snowboardisté pak často používají chránič páteře.


  Běžky-  Na běžky je důležité se vhodně obléct a myslet i na to, že na konci výletu budete potřebovat suché a teplé oblečení. 

 • 2.

  Nejčastější příčiny úrazů na sjezdovce

  ➤ nevhodné, nebo špatně připravené lyže

   

  ➤ přecenění vlastních schopností

   

  ➤ srážka s jiným lyžařem nebo s předměty v bezprostřední blízkosti sjezdovky

   

  ➤ Každý, kdo se pohybuje na sjezdovce, musí dodržovat pravidla FIS pro pohyb na sjezdových tratích. Pravidla jsou vyvěšena u každého vleku.

 • 3.

  Vybavení na výlet

  Proteinová tyčinka, kousek čokolády, min. 3 dl vody, plně nabitý mobilní telefon. Vždycky si vezměte čepici a rukavice. Pro výpravu do terénu jsou vhodné běžky pro kombinované užití.

   

  I když jdete jen na několikahodinový výlet, ohlaste vždy někomu, kde se budete pohybovat a kdy se přibližně vrátíte. Samozřejmostí jsou také vhodně připravené lyže – špatně namazané komplikují pohyb a zvyšují únavu.

 • 4.

  Skialpinismus získává na popularitě

  Není divu. Když je dost sněhu, dá se chodit kdekoliv. Třeba po kraji sjezdovky s nasazenou čelovkou poté, co skončil provoz vleku (vždy ale dávejte pozor na projíždějící rolby), nebo ve volném terénu v horách. „V takovém případě je ale nutné mít dobře nastudovanou trasu, vědět, jak se bude během dne vyvíjet počasí,“ říká horský vůdce Branislav Adamec. V batohu skialpinisty nesmí chybět »svatá trojice« – lopatka, sonda a lavinový vyhledávač a samozřejmě je nutné vědět, jak s nimi zacházet.

 • 5.

  Zásady pro pohyb mimo sjezdovku

  ➤ ideální je, když skupinu doprovází horský vůdce

   

  ➤ vždycky mějte s sebou nabitý telefon s uloženým číslem na místní horskou službu

   

  ➤ během túry si kontrolujte dostupnost signálu (pro případ nehody)

   

  ➤ jestliže se chcete skialpinismu věnovat soustavně, je dobré udělat si základní kurz a základní kurz lavinové prevence.

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy