Nebuď hloupej jako já…

„Neboj, spolu to zvládneme”, to byla první věta mojí manželky, kterou jsem slyšel, když to celé začalo. Jmenuji se Honza, je mi přes 50 a strach jsem měl už tolikrát. Ten největší však přišel, když jsem si uvědomil, že bych už příští Vánoce nemusel trávit se svojí rodinou… Vždycky jsem měl na všechno dost času, i přes to jsem si nikdy neudělal pár minut, pár minut na to, abych šel na vyšetření…

Věděl jsem, že je u mě riziko propuknutí rakoviny prostaty vyšší, umřel na ní táta. V pětašedesáti. Nikdy jsem tomu ale nevěnoval pozornost, moc se se mnou o tom ani nebavil. I kvůli tomu jsem se bál jít na kontrolu a pokaždé si našel důvod, proč to znova odložit. Nakonec mě přesvědčila až manželka se synem.

...
Autor: archiv

Včasná návštěva lékaře Honzovi zachránila život…

První vyšetření tehdy dopadlo dobře. Po sérii testů na urologii, kam jsem se také musel přemáhat, se ale potvrdily mé nejhorší obavy. A nebyl to sen. Mám rakovinu prostaty, jako měl on. Můj vyšetřující urolog se mě snažil uklidnit a vysvětlil mi moje možnosti. Mohl jsem buď vyčkávat a sledovat situaci, zvolit radikální řešení v podobě operace nebo nedělat nic – tohle však sám rovnou zamítl. Rozhodl jsem se pro první variantu a volba to byla správná. Uplynulo již několik let. Docházím na pravidelné kontroly a vím, že jakmile jednou výsledky nedopadnou dobře, operace mě nemine. Přišel jsem ale včas a tento scénář se nemusí vůbec naplnit. Dnes jsem vážně rád, že mě tehdy rodina k návštěvě ordinace přemluvila. A já se nyní můžu naplno těšit na příchod svého prvního vnoučete…

Rakovina prostaty je druhou nejčastější formou rakoviny u mužů

Pravděpodobnost onemocnění rakovinou varlat není vysoká. Její zrádnost však spočívá v častém výskytu u relativně mladé věkové kategorie mužů do 39 let. Rakovině varlat lze přecházet i samovyšetřením. Prostatu si doma sice ještě zkontrolovat nejde, včasnému odhalení nemoci však muži mohou jít naproti pravidelnými kontrolami u lékaře. Pokud jsou k nemoci genetické předpoklady, začněte raději už po čtyřicítce. Ostatní muži by na vyšetření měli, každé dva roky, chodit po padesátce.  Více informací na: www.muziprotirakovine.cz

Letos pomůže i „Myslivec“

V rámci Movemberu se Starou žitnou mysliveckou máte letos šanci přispět libovolnou částkou do nadačního fondu Muži proti rakovině. Dar se však nestává anonymním. Nahráním fotografie propůjčíte svůj obličej ke zveřejnění třeba i na billboardu ve vaší ulici. Každý z okolí se tak dozví, že právě vám, to jedno není.
Loni v rámci Movemberu Palírna U Zeleného Stromu věnovala ze svých prostředků 65 000 Kč. Částka pomohla více než 200 mužům s vyšetřením pomocí krevního testu PSA.