Psi stárnou rychleji než lidé, již přibližně kolem osmého roku života jsou považováni za staré. Hranice stáří pejsků se ale odvíjí od plemena. Velká plemena se obvykle dožívají 8 – 10 let, zatímco menší vám budou dělat společnost až 15 let. Někteří psi se ale dožívají i vyššího věku.

Jak se projevuje stáří u psů?

Jako postupně šedivějí lidé, mění se u některých plemen psů i barva srsti kolem čumáku, očí a na špičce ocasu. Další výraznou změnou, které si můžete všimnout, bude úbytek energie. Stárnoucí psi se mohou zadýchávat, přestávají být aktivní a často polehávají. Zhoršuje se jim sluch a zrak. Imunitní systém také nepracuje jako dříve a pes je náchylnější k různým infekcím a onemocněním. „U starších psů je potřeba dát pozor na vše, co se vám zdá být v nepořádku. Velká plemena často trápí problémy s pohybovým aparátem. Obecně jsou častější oční zákaly, záněty dásní, onemocnění jater, ledvin či metabolické choroby jako např. cukrovka,“ říká známý veterinář MVDr. Jan Herčík CSc.

Jak správně krmit staršího pejska?

Stejně jako lidé, mají i psi se zvyšujícím se věkem tendenci přibírat na váze, což jim komplikuje život. Vyšší hmotnost je omezuje v pohybu a dochází také k větší námaze kloubů. Je proto potřeba změnit dávky a druh granulí, konzerv či kapsiček. Jídlo podávejte psovi v menších dávkách a častěji, zaměřte se na takové, které pro něj bude snadno stravitelné a s dostatkem vlákniny, která mu pomůže s trávením. „Pro psí seniory doporučuji zvolit speciální granule nebo konzervy, které obsahují menší množství bílkovin, tuků a minerálů, jsou lehce stravitelné a dodají mu prebiotika pro podporu funkce trávicího systému. Vhodná jsou holistická krmiva.  Důležitý je také přídavek kloubní výživy, podporující správné fungování pohybového aparátu, která pomůže s osteoartrózou,“ dodává doktor Herčík.

Nezapomínejte na společné hry a „malé“ rozmazlování

Starší psi jsou sice více unaveni, ale to neznamená, že si s nimi nemůžete hrát. Zkuste zapojit fantazii a vymyslete nové hry, při kterých nebude muset pejsek tolik přemýšlet a které nebudou fyzicky náročné. Nezapomínejte ale na dostatek odpočinku, a když uvidíte, že se pejskovi nechce ven nebo si hrát, nechejte ho v klidu odpočívat. Psa ve spánku nerušte a pořiďte mu nějaký příjemný měkký pelíšek, aby neměl z tvrdé země otlaky.

Tři hlavní body na závěr:

1) kvalitní výživa!!!

2) geriatrické pravidelné prohlídky

3) rozumný pohyb a aktivita

To vše udrží naše mazlíčky déle na živu a v kondici

Zdroj: Starvita