Většina lidí své problémy připisuje běžným sezónním nemocím. Parazité mají totiž výjimečnou schopnost maskování. V určitých periodách však na sebe jasně upozorňují.
Časté pokašlávání, kručení v břiše a alergie mohou znamenat larvy v plicích či červy v břiše. K příznakům patří také častá odpolední ochablost a únava, bolest kloubů a častá nachlazení. To je dáno tím, že paraziti vegetují v těle hostitele tak, že mu vysávají zásoby energie nabrané spánkem a příjmem potravy.
Tímto je hostitel více náchylný k chorobám, jelikož zároveň s energií klesá síla obranyschopnosti.

Velkým problémem je také dlouhá inkubační doba a diagnostika. Nákaza může trvat měsíce až roky a zasažený člověk si jí vůbec nemusí všimnout. Larvy červů běžně migrují skrz všechny orgány do mozku či do oční bulvy, na larvy v plicích či v játrech se většinou přichází náhodným vyšetřením, či když tyto orgány postupně selhávají.

Začervení lze zjistit

O některých parazitech se dozvíte sami, jelikož je lze objevit ve stolici či na spodním prádle. Nejčastěji se jedná o roupy, škrkavky či tasemnici. Další možností je vyšetření krve, kdy se objeví například změny v krevním obraze či změny jaterních testů. Nebo nepřímo zobrazovacími metodami (ultrazvukem, CT či magnetickou rezonancí), které prokážou například cysty (ty způsobuje echinokok) či abscesy (ty zase poukazují na toxoplazmózu).

Dále je možné předpokládat, že na parazity upozorní obtíže jako epilepsie, neurologické změny, zvětšené uzliny či horečka. Dotyčný se posléze většinou přizná, že má rád syrové maso či má doma kočku nebo psa.

Obrana proti parazitům existuje

Situace ale zdaleka není tak černá jak by se mohla zdát – proti parazitům se můžeme bránit. Naši předkové používali dostupné odčervovací prostředky – například delší půst a různá koření. V současnosti máme v lékárně k dispozici například šetrné, přírodní doplňky stravy.
„Fungují na mechanismu huminových kyselin, které veterináři k odčervení zvířat používají už léta. Dále extrakt ořešáku a asijský kurkumin. Na české trhu je dostupný i klinicky testovaný přípravek,“ říká Jiří Stareček, manažer firmy vyrábějící potravinové doplňky.  

Pozor na mazlíčky: zdroje nákazy a mikroskopické larvy

V ČR je ročně diagnostikováno 700 případů nakažení člověka škrkavkou psí.  „Larvy se přenášejí nejen kontaktem s jinými lidmi, s domácími a chovnými zvířaty, mohou se také nacházet například na kořenové zelenině. Některé larvy mohou přežívat například v sedačkách, kobercích nebo dekách až tři roky. Právě proto je prevence klíčová,“ varuje veterinářka Alexandra Kociánová.  Proto je dobré vyhnout se syrovému masu, neomyté zelenině, mýt si častěji ruce, a pokud máte doma kočičku, dbát maximálně na její hygienu a kočičí záchod, který je zdrojem obávané toxoplazmózy.

"V současné době cítíme i my velký nárůst v prodejích produktů, které pomáhají s bojem proti parazitů“, potvrzuje trend Milan Duda z Lekarna.cz