Chřipka

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které se šíří nejčastěji kapénkovou cestou. Viry přežívají určitou dobu i mimo tělo hostitele, nakazit se tedy můžete i v případě, že jste nepřišli do přímého styku s infikovaným člověkem.

Chřipka vás zasáhne hned plnou silou. K prvním příznakům, které se objeví, patří únava, bolest svalů a kloubů. Po chvíli se přidá zimnice a horečka. Mnoho lidí pociťuje také silné bolesti hlavy a pálení v krku, které je doprovázeno suchým a dráždivým kašlem. Rýma se neobjevuje vždy, její výskyt je ryze individuální záležitost. U dětí se chřipka mnohdy neobjede bez průjmu, nevolnosti a zvracení.

Nachlazení

Oproti chřipce má nachlazení mírnější průběh. Postihuje především horní cesty dýchací, mezi nejčastější příznaky patří rýma, kýchání, bolest v krku a s ní spojený chrapot. V některých případech se může objevit i mírně zvýšená teplota a lehká únava.

Autor: Shutterstock.com

Léčba

Obecně platí, že bychom měli být po dobu nemoci v klidovém režimu, hodně spát a odpočívat a zvýšit přísun tekutin a vitamínů. Jak léčit příznaky chřipky a nachlazení si ukážeme v následujících bodech:

  • Před zahájením léčby kašle a bolesti v krku si musíme uvědomit, co přesně nás trápí. U zahleněného krku volíme léky na podporu vykašlávání (Bromhexin, Hedelix) a při dráždivém kašli saháme po lécích na zklidnění (Ditustat, Stoptussin).
  • Na horečku platí antipyretika, snižují teplotu a navíc působí protizánětlivě. Měli byste zajistit svému tělu také dostatečný přísun tekutin, protože při horečce tělo vylučuje větší množství vody než obvykle. Nejlepší jsou bylinné čaje a zředěné ovocné šťávy.
  • Od bolesti hlavy vám pomohou analgetika nebo studený obklad na čelo.
  • Ucpaný nos uvolní nosní spreje (Otrivin), kapky či gely, které rozpouští hlen a snižují otok nosních sliznic, takže se vám bude o poznání lépe dýchat. Dobrou službu vám udělají i spreje na bázi solného roztoku. Nezapomeňte ani na ošetření podrážděné pokožky nosu pomocí zklidňujících mastí.
  • Bolest kloubů a svalů zmírňují analgetika ve formě tablet a také horké nápoje (Coldrex, Paralen Grip).

Posílení imunity a prevence

Chřipka a nachlazení trvají obvykle 5–10 dní, ale ještě dlouho poté zůstává naše tělo a především imunitní systém v oslabení. Měli bychom se tedy snažit obranyschopnost organismu znovu nastartovat. Velmi dobré výsledky mají léky s obsahem určité kombinace enzymů, jako je například Wobenzym.

Pokud vás skolí chřipka či nachlazení několikrát za zimu, zamyslete se nad jeho dlouhodobým užíváním. Velké balení Wobenzymu obsahující 800 tablet vám vydrží téměř 2 měsíce, což pokryje nejrizikovější období, kdy řádí chřipka a nachlazení.

Bojujte proti chřipce a nachlazení všemi dostupnými prostředky a zkraťte si dobu rekonvalescence až o několik dní. Objednejte si vše potřebné z pohodlí domova v internetové lékárně. Objednávku si pak vyzvednete osobně v některé z kamenných lékáren po celé ČR nebo si ji necháte doručit až domů. Už nemusíte nemocní a zesláblí obíhat všechny lékárny v okolí ve snaze sehnat to, co právě potřebujete.