Genetické testy
Pokud se rakovina ženských orgánů objevila u vašich maminek a babiček, zapřemýšlejte vážně o genetických testech. „Tato vyšetření se u nás běžně provádějí, hradí je zdravotní pojišťovny a jsem až zaskočen, jak málo žen na ně chodí,“ diví se doc. MUDr. Roman Šmucler z Asklepionu a doufá, že Angelina Jolie půjde mnoha ženám opět příkladem.

Kdo vás pošle na vyšetření?
O testování rozhoduje klinický genetik po podrobném rozhovoru s pacientkou. V Česku je několik specializovaných pracovišť. Dvě v Praze (Všeobecná fakultní nemocnice a v porodnici U Apolináře), v Brně v Masarykově onkologickém ústavu, v nemocnici Na Pleši a v onkologické ambulanci Karlovy Vary kliniky Asklepion.

Jak se vyšetření provádí
- Rozhovor s genetikem o výskytu nádorů v rodině, případně u vás.
- Laboratorní vyšetření krve. „S genetikem můžete prokonzultovat i možnost vyšetření dalších členů rodiny,“ vysvětluje MUDr. Michal Zikán z Onkogynekologického centra gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře v Praze.
- Pozor! Výsledky testů budou známy po 3 až 6 měsících.
- Testy jsou zdarma a platí je vaše zdravotní pojišťovna.

Pokud jste pozitivní
Pokud jste nosičkou mutací genů BRCA1 nebo BRCA2, hrozí vám podle gynekoložky MUDr. Blanky Vavřinkové z První české lékařské společnosti 85% riziko onemocní karcinomem prsu. „Také celoživotní riziko onemocnění karcinomem vaječníků, které se pohybuje pro nosičky mutací genů BRCA1 a BRCA2 kolem 20–40 %, je přibližně 10–20x vyšší než riziko běžné populace,“ vypočítává gynekoložka.

Odstranění vaječníků – jediná prevence
Jako jediná účinná preventivní metoda karcinomu vaječníku se dnes doporučuje vysoce rizikovým ženám preventivní odstranění vaječníků. „Studie prokázaly snížení rizika rakoviny vaječníků a vejcovodů o 96–98 % a riziko rakoviny prsu až o 53–76 %! A to už stojí za to zvážit,“ tvrdí MUDr. Vavřinková.   

Předčasný přechod
Pokud o podobném zákroku, který podstoupila Angelina Jolie, uvažujete, poraďte se s odborníky. Odstranění vaječníků s sebou nese i některá rizika, především předčasný nástup menopauzy. „Proto je ženu nutné podrobně informovat o problémech a o možnosti hormonální substituce, pokud to bude potřebné,“ uzavírá gynekoložka Blanka Vavřinková.