Máme za sebou vánoční hodování. Ta spousta spořádaných dobrot ovšem mnohým přivodí zažívací potíže a taky kila navíc. Jaké je vaše lednové bilancování?

Přibírání mě zatím netrápí. Ale je pravda, že svátky někdy s mým zažíváním opravdu zamávají. Ani letos se to neobešlo bez menších obtíží. Těm dobrotám kolem se prostě nedá odolat, ale naštěstí jsou Vánoce jen jednou do roka…

Copak, chytl vás žlučník nebo zlobil žaludek?

Už od třinácti let jsem mívala žlučníkové koliky a v patnácti letech mi byl žlučník vyoperován. Takže vlastně od mládí držím žlučníkovou dietu a hlavně na smažená jídla se většinou dívám jen z dálky.  Když občas zhřeším, jako tomu bývá právě o svátcích, tak se rozhozené zažívání samozřejmě projeví.

Co vám pomáhá zažívání opět srovnat a udržovat v optimální formě?

Mám několik zvyků, které k mému lepšímu zažívání přispívají. Hned po probuzení vypiji dvě sklenice teplé vody. Teplou vodu preferuji i přes den. Stále mě udivuje, kolik lidí překvapím, když k obědu či k večeři piji právě teplou vodu. Zdravé účinky tohoto nápoje ještě nejsou v naší republice doceněny. Tedy alespoň v okruhu lidí, mezi kterými se pohybuji. Dohlížím také na skladbu svého jídelníčku, aby v něm nechyběly potraviny bohaté na vlákninu a jednou za čas chodím na výplach střev.

Teplá voda a trávení? Prozraďte, jak to funguje?

Je to jednoduché a účinné. Teplá voda nezpůsobí organizmu teplotní šok, jako je tomu u vody studené. Stimuluje trávicí proces a urychluje vyplavování jedů z těla. A pokud si do ní přidáte pár kapek citronu, pak takový nápoj přispívá i k očistě jater. A když se bavíme o zdravém zažívání, tak teplá voda s citronem podporuje i tvorbu žlučových a žaludečních šťáv, což je pro zdravé zažívání nezbytné. A správné trávení je i předpokladem k udržení optimální váhy.

Lucie stále udivuje své okolí pitím teplé vody po ránu i přes den, jejímu tělu to svědčí
Autor: Ivan Štefko

O modelkách se říká, že jim k jídlu stačí list salátu nebo rajče. Máte podobnou zkušenost třeba z doby, kdy jste bojovala o titul královny krásy?

Kdo mě nezná, neuvěří, a kdo mě zná, tak ví, že jak vrabec rozhodně nejím. Jídlo je pro mě potěšením, ale snažím se stravovat zdravě a pravidelně. A co se soutěže krásy týká, určitě to bylo období odříkání. Když chcete uspět, musíte prokázat sebekázeň a pevnou vůli. Nic drastického to ale nebylo. Od pěti let jsem intenzivně cvičila a tělo si tu dřinu pamatuje. Stačí mi proto občasný pohyb a postava vypadá pohledně.  Podobně to u mě fungovalo třeba i po porodu, už po měsíci jsem měla břišní svaly jako před otěhotněním.

Zmiňujete těhotenství. Kolika kilogramů jste se musela zbavit a jak to šlo?

V těhotenství jsem přibrala osm kilo. Necelou polovinu vážil po narození můj synek Davídek, zbytek jsem nechala v porodnici. V těhotenství jsem se ale nijak zásadně nehlídala. Zpočátku jsem spíše hubla, protože mi bylo do čtvrtého měsíce nevolno. Poté jsem myslela hlavně na to, že musím jíst kvalitní potraviny, protože svým stravováním ovlivňuji i miminko, které nosím pod srdcem. Zdravé stravování jsem měla na paměti i během ročního kojení a hodně přemýšlím i teď nad tím, co dávám na talíř nejen sobě, ale i svému dítěti.

To znamená, že sladkosti, které dětem jen nezdravě zaplácají bříško, jsou pro vašeho synka tabu?

Je to tak. Někteří mě mají za krkavčí matku, ale synovi nedávám čokoládu, lízátka či bonbóny. Stojím si za tím, že malé děti by takovéto sladkosti jíst neměly. Syn neví, o co přichází, tak ho to netrápí. A miluje veškeré ovoce a zeleninu.

Syn David sladkosti nedostává, o to raději má ovoce a zeleninu
Autor: archiv Lucie Křížkové

Vy dokážete sladkému odolat? Máte nějakou fintu, jak chutě nebo hlad přelstít?

Sladké mám moc ráda, musím ho mít v umírněné míře denně, ale opravdu si vybírám. Mlsám kvalitně. Chuť na sladké někdy ošálím rozumem. Nejde ani tak o hrozbu zkažené postavy, ale spíše zkaženého zdraví. A hlad? Ten mě bohužel občas trápí. Třeba v televizi, během natáčení, kdy na jídlo prostě není čas. Nosím s sebou nutričně vydatné koktejly, které mě na pár hodin zasytí. A jsem také známá jako „svačinářka”. Kolegyně na módních přehlídkách se mi občas smějí, když z tašky vytáhnu z domova připravenou svačinu. Ale když to okolnosti dovolí, jím opravdu pravidelně. Znám svoje tělo a vím, že tím předcházím problémům.

Už víme, že vy a malý Davídek jíte zdravě. Nějak jsme ale pozapomněly na vašeho muže, jachtaře Davida Křížka. Krmíte ho spíš vitaminy a vlákninou nebo i hříšnou českou klasikou?

Zpočátku jsem manželovi vařila pouze českou kuchyni, kterou mě naučila babička a rodiče, postupně jsme ale společně přeladili na kuchyni italskou, která je pestrá, plná zeleniny, olivového oleje a ryb. Česká jídla se na našem stole objevují stále, ovšem jen ta zdravější a lehčí. Největší dobroty ale připravuje manžel mně. Bohužel nevaří moc často, ale když už se k plotně postaví, stojí to za to!

Zdravé zažívání ovlivňuje nejen skladba jídelníčku, ale i pohyb. Jak se hýbete vy, a co ženám doporučujete pro udržení dobré kondice i sexy postavy?

Nejlepší je udržovat se v kondici cvičením, které vám přináší radost.  Ráda jezdím na kole, chodím na dlouhé procházky. A k tomu jednou týdně navštěvuji v posilovně v Příbrami lekce Bodytec, což je opravdu efektivní dvacetiminutové cvičení, při kterém dochází k elektrické stimulaci svalů. Díky tomu nevím, co je to celulitida, a mé tělo je stále pevné.

Stejně aktivní jste i v zimě? Toto roční období totiž svádí spíš k lenošení.

S manželem vždycky už netrpělivě vyhlížíme první sněhové vločky a jásáme nad teplotami pod bodem mrazu. Protože to pro nás znamená začátek oblíbené lyžařské sezóny. Lyžujeme moc rádi a poměrně často. Hodinu od naší domovské Plzně máme totiž skvělý Ski areál Špičák, kam jezdíme klidně jen na otočku na dopolední lyžování nebo tam trávíme i několik dní. Už se těším, až na lyže postavíme i našeho synka. Věřím, že se z něj stane stejný nadšenec, jako jsme my dva.

Mezi koníčky modelky a moderátorky patří lyžování, které si užívá se svým manželem Davidem
Autor: archiv Lucie Křížkové

Zažívání může narušit i stres. Také se s ním potýkáte?

Stres jsem prožívala během vysokoškolských studií. Dalo by se říct, že v té době jsem držela doslova „stresovou“ dietu.  Jsem totiž obrovský nervák, a tak mi každé zkouškové období ubralo několik kil na váze, protože jsem měla sevřený žaludek a nebyla schopná pozřít větší porci jídla. V současnosti už delší stresové situace nezažívám. 

Ani v práci?

Právě naopak! Už druhým rokem moderuji v České televizi pořad Sama doma. To obnáší hodinu a půl přímého přenosu, což je úžasný adrenalin a také velká zkušenost. Navíc se dá tato práce příjemně skloubit s výchovou synka. Jsem nadšená, že mám práci, která mě baví, naplňuje, a že mám i tak dostatek času na rodinu. Prostě pohoda.