Pojištění majetku dělíme na pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Do pojištění domácnosti patří nábytek, elektronika, audiovizuální technika, klenoty, šperky, ale i jízdní kola, věci v uzamykatelných nebytových prostorách užívaných výlučně pojištěným (např. sklepní koje a garáže). Věci mimořádné hodnoty (např. starožitnosti, obrazy) však základní pojištění neobsahuje, a je tedy třeba si je připojistit.

Pokud si pojistíme nemovitost, musíme počítat s tím, že se pojištění vztahuje pouze na vlastní stavbu. Tedy na rodinný dům včetně souvisejících objektů jako jsou garáže, ploty a studně. U bytů se pojištění vztahuje na obvodové zdi, podlahy a stropy. Do pojištění nepatří věci, které jsou uvnitř nemovitosti.

Kde se mohu pojistit?
Pojištění může zájemce uzavřít na pobočkách pojišťoven na počkání nebo prostřednictvím finančních zprostředkovatelů. Dnes je dokonce možné sjednat si pojištění online přes internet.

Pravidla, jak se správně pojistit!
Rozhodující je kvalita pojištění, ne jeho cena! Pojištění by mělo dostatečně pokrýt případná rizika. Za vyplacené peníze by se měl poškozený majetek opravit či koupit nový.

Pojistku si nechte "ušít na míru"! Existuje mnoho typů pojištění. Nebojte se informovat u pojišťovny, jaké pojištění je pro Vás to nejvhodnější.
Věnujte dostatečnou pozornost pojistným podmínkám! Pojišťovny mohou mít různé pojistné podmínky. Všimněte si také, jaké věci jsou z pojištění vyloučeny. Jedná se o tzv. výluky.

Doklady o pojištění pečlivě uschovejte!

Jak postupovat v případě škodní události způsobené přírodním živlem?

1. Událost nahlaste co nejdříve pojišťovně a zdokumentujte vzniklé škody
2. Mějte při sobě pojistnou smlouvu – urychlíte jednání s pojišťovnou
3. Vytvořte si seznam všech poškozených věcí, nezapomeňte na fotodokumentaci
4. Uschovejte, pokud možno, poškozené věci do příchodu pracovníka pojišťovny.

Můžete požádat o zálohu na pojistné plnění. Pokud na ni pojišťovna přistoupí, bude vám vyplacena ještě před ukončením likvidace. Zálohu však poskytují pojišťovny zřídka. Týká se to především případů, kdy je zničena velká část pojištěného majetku. K těmto událostem dochází často po vichřicích a při povodních.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven