Dřevo proti hliníku

O výhodách dřeva se asi není třeba rozepisovat. Jako přírodní materiál působí dřevo hřejivě, příjemně a přirozeně. S těmito benefity jsou však spojené i nevýhody – dřevo pracuje, praská, napadají ho škůdci. Majitelé dřevěných pergol se musejí o konstrukci starat a pravidelně ji natírat, i přesto se životnost pergoly počítá spíše na roky než na desetiletí.

Oproti tomu hliníkové pergoly jsou zcela bezúdržbové. Extrudovaný hliník je tvarem i barvou stálý materiál, nepracuje, nekoroduje, nepraská. O hliník se nemusíte starat – maximálně svou zahradní pergolu jen jednou za čas opláchnete od prachu a pylu.

Hliníková pergola je naprosto bezúdržbová.
Hliníková pergola je naprosto bezúdržbová.
Autor:  eVisions Advertising

Bioklimatické pergoly pro milovníky grilování

Vrcholem nabídky hliníkových pergol jsou tzv. bioklimatické pergoly. Jejich základem je nosná hliníková konstrukce a střecha z otočných lamel – podobných těm, které znáte třeba z venkovních žaluzií. Tyto lamely můžete naklápět na obě strany a prostor terasy tak zcela zastínit nebo naopak otevřít a odvětrat.

A právě odvětrávání je tady klíčové. V klasické pergole se skleněnou nebo polykarbonátovou střechou je těsně pod střechou až o 10 °C více než venku. Prostor pergoly se tak zahřívá a vy se pod střechou pečete. Bioklimatickou pergolu se střechou z otočných lamel ale kdykoliv otevřete, odvětráte a tím ochladíte.

Střechu bioklimatické pergoly si můžete rozdělit na dvě nebo tři části, které pak ovládáte samostatně. Klidně si tak například otevřete část, kde grilujete, aby vám kouř z grilu odcházel pryč, zatímco na zbytku terasy sedíte pod zavřenými lamelami, tedy pod střechou. Můžete tak pohodlně grilovat i v dešti,“ upřesňuje Pavel Hrdlička, majitel firmy Labona, která dodává bioklimatické pergoly ARTOSI.

Podobně jako střešní lamely je možné zónovat také osvětlení LED páskami. Takže pokud například sedíte na terase dlouho do noci, ale děti už šly spát, zhasnete část světel blíže k domu a necháte rozsvícenou pouze část dále od domu, která tolik neruší.

Střešní lamely si u bioklimatické pergoly dle potřeby naklopíte, navíc můžete střechu rozdělit na tři části a v každé z nich lamely naklopit jinak.
Střešní lamely si u bioklimatické pergoly dle potřeby naklopíte, navíc můžete střechu rozdělit na tři části a v každé z nich lamely naklopit jinak.
Autor:  eVisions Advertising

Ochrana i zboku

Do bioklimatických hliníkových pergol si můžete přidat boční screenové rolety, abyste byli před sluncem chránění i zboku. Tyto rolety nejen stíní, ale také vám zajistí soukromí, protože přes stažené screeny není dovnitř do pergoly vidět – ale vy přesto vidíte ven.

Aby se screenové rolety při prudkém větru nepoškodily, doplňte pergolu ještě větrným čidlem. To při prudkém větru automaticky pošle pokyn do motoru, aby screeny vytáhnul. Vy se díky tomu o nic nestaráte – a jen si užíváte pohodu na příjemně zastíněné terase.