Zrovna teď od něj odešla uplakaná paní Věra. Po smrti manžela byla její jedinou radostí dcera s vnučkami. Dceru však opustil přítel a ona nebyla schopna vyjít jen s rodičovským příspěvkem. Aby jí pomohla, začala si Věra půjčovat. Sama se tak ale dostala do problémů. Přestala splácet, objevila se v registru neplatičů. Žádná seriózní finanční instituce už jí nechtěla půjčit. Věra našla inzerát, kde nabízeli půjčku a nehleděli na záznam v registru. Přijel hezky oblečený pán v nablýskaném kombíku. Věru si zcela získal a tak podepsala smlouvu přímo na kapotě auta. Půjčené peníze zajistila bytem, nechala jej přepsat na úvěrovou společnost s tím, že až bude vše splaceno, přepis bude zrušen. Smlouvu podrobně nečetla, vždyť pán vypadal tak solidně a vše jí vysvětlil. Předraženou půjčku splatit nezvládla a o svůj byt samozřejmě přišla.  

To David byl úplně jiný případ. Přinesl si hned dvě popsané stránky se seznamem svých věřitelů. Většinou šlo o mikropůjčky, závazky uzavřené po internetu nebo dokonce pomocí SMS. David chtěl žít na stejně vysoké noze jako jeho lépe finančně zajištění kamarádi. Neměl však práci a rodiče pro jeho „značkový“ styl života neměli pochopení. Tak si půjčoval zcela bez rozmyslu, jen pro momentální uspokojení. „Lehce nabyl, lehce pozbyl“, jak sám říkal. Teď je v dluhové pasti a neví kudy kam. Skrývá se před věřiteli, bojí se, co bude dál. Půjčené peníze jsou pryč a on je úplně na dně.

„Je spousta věcí, na které je třeba si dát pozor“, zdůrazňuje Petr. „Pokud vám věřitel nedá smlouvu k prostudování domů, je to varování. Stejně tak, pokud nemá firma sídlo, adresu, IČO. Je potřeba porovnat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), poplatek za zprostředkování, četnost splátek. Pozor také na častou záměnu měsíční splátky za týdenní, automatické obnovování produktu (revolving), dále datum splatnosti, případné zajištění úvěru majetkem. Vůbec největším problém je oblast sankcí při nesplnění jakékoliv podmínky dané smlouvou. Tyto podmínky a různé sazebníky často nejsou součástí smlouvy a bývá uveden pouze odkaz na další dokumenty, což je dlouhé a nepřehledné čtení. Obsahují smluvní pokuty a poplatky za cokoliv, různé typy úroků, které jsou mnohdy pro splácející likvidační. Pokud je úvěr pojištěn, je nutné si zjistit, na co se pojistné plnění vztahuje a zda to je vůbec v konkrétním případě nutné.

 

Autor: Probační a mediační služba

Důvěřivost, naivita, nevalné znalosti o financích, neregulovaný trh, agresivní reklamní kampaně a v neposlední řadě účelové jednání podvodných společností, jejichž záměrem je parazitování na lidském neštěstí. I když se stát snaží spotřebitele chránit, dlužníků v problémech stále neubývá. Proto by vždy mělo platit především: Přemýšlej, než podepíšeš!

Nezapomeňte:

Přemýšlejte nad tím, zda půjčku opravdu potřebujete.

Pokud si půjčujete na zaplacení nájmu či na jiné běžné výdaje a zároveň výrazně nesnížíte své náklady, řítíte se do dluhové pasti.

Dobře si zvažte, zda půjčku budete moci splatit.

Myslete na nečekané výdaje, nepůjčujte si, pokud nemáte rozpočet vyrovnaný i se započtením splátky úvěru.

Vždy vybírejte jen solidní a prověřené společnosti poskytující finanční služby.

Nabídky porovnávejte, ve výši splácení jsou značné rozdíly.

Než smlouvu podepíšete, pozorně si ji přečtěte, pokud některým ustanovením nerozumíte, poraďte se s odborníkem.

 Aliance proti dluhům sdružuje odborníky ze státních institucí a nevládních neziskových organizací, kteří se zabývají řešením problémů souvisejících s předlužeností. Díky návrhům aliance byly schváleny důležité legislativní změny vedoucí k nápravě často zbytečných příčin zadlužování občanů, kteří se ocitají v mnohdy neřešitelné sociální situaci. Kontakty na bezplatné dluhové poradny spolu s užitečnými informacemi jak se zbavit dluhů, najdete na www.alianceprotidluhum.cz