Předdůchod a předčasný starobní důchod. To jsou dvě možnosti, jak předčasně začít žít v roli důchodce. Kromě podobného názvu spolu ale nemají nic společného. V prvním případě totiž žijete až do doby starobního důchodu ze svých našetřených peněz. V případě druhém se spoléháte na stát. Ten vám sice za vaše odpracované roky dovolí jít do důchodu dříve, ale něco si za to vezme.

V předdůchodu žijete za své

Pilní střádalové nebo lidé, kteří jsou schopni peníze na svůj penzijní účet ještě dodat, můžou využít novinku na důchodovém trhu. Předdůchodci totiž až do doby, než získají nárok na svůj řádný starobní důchod, čerpají své peníze. Jde o peníze, které si v minulosti střádali na penzijním připojištění, a teď, když začala platit důchodová reforma, si je spoří v transformovaném fondu III. pilíře.

A právě z peněz, které si lidé našetřili v průběhu posledních let, můžou v předdůchodu žít. Stát jim k tomu poskytne dvě výrazné výhody. Za to, že po něm nechtějí předčasný důchod, za ně bude platit zdravotní pojištění. Druhou výhodou je, že se roky strávené v předdůchodu z při výpočtu důchodu vyloučí a nedojde k rozmělnění výdělků.

Odborník na telefonu na téma předdůchod

Kdo a kdy může jít do předdůchodu? A kolik peněz si na to musí našetřit? Vše, co vás zajímá o předdůchodech čtěte už zítra v Blesku. Kromě toho se můžete na cokoli z oblasti předdůchodů osobně i na chatu ptát odborníků z ministerstva práce a sociálních věcí a z ministerstva financí.

Odborníci: Ing. Tomáš Machanec, MBA – ředitel odboru sociálního pojištění MPSV, JUDr. Helena Trnková – vedoucí důchodového oddělení MPSV a Mgr. Irena Kubátová z Ministerstva financí.

Termín: úterý 22. ledna

Telefonovat můžete na číslo: 225 977 333, 225 977 225, 225 977 226      od 9 do 10 hodin,

Chatovat od 10 do 11 hodin

Předčasný starobní důchod vyplácí stát

Žít z peněz vyplácených státem je možné díky předčasnému důchodu. Do něj může člověk jít o tři roky dříve, pokud je jeho důchodový věk nižší než 63 let. To jsou hlavní výhody, které předčasný důchod přináší. Zásadní nevýhoda je jedna, zato velká. Stát totiž sice lidem umožňuje odejít do předčasného důchodu, ale dá jim méně peněz, než by jim za čas vyplatil jako starobním důchodcům. Jednoduše řečeno, vyplatí jim menší důchod, než na jaký by měli nárok, kdyby si počkali na svůj důchodový věk.

To, o kolik peněz vlastně přijdou, i kdo a kdy má na předčasný důchod nárok, pak přesně stanoví zákon o důchodovém pojištění. To je velký rozdíl oproti předdůchodům, kdy do předdůchodu může jít každý, kdo má našetřené peníze v doplňkovém penzijním spoření (původně na penzijním připojištění se stáním příspěvkem) a splňuje podmínky pro odchod do předdůchodu.

Velkým mínusem je i to, že pro ty, kteří využijí možnost odchodu do předčasného starobního důchodu, se krátí tento důchod napořád. Tedy nevznikne jim nárok na řádný starobní důchod. Přijít tak můžou o značnou částku, takže se vyplatí si odchod do předčasného důchodu důkladně rozmyslet.

Odborník na telefonu na téma předčasný důchod

O kolik peněz přijdete kvůli předčasnému důchodu? A máte na něj vůbec nárok? Nejdůležitější informace o předčasných důchodech najdete už ve středu v Blesku. Kromě toho se budete moct se svými dotazy obrátit i na odbornici z České správy sociálního zabezpečení. Bc. Eva Vojtová bude na telefonu od 10 do 11 hodin. Chatovat je možné od 11 do 12 hodin.

Odbornice: Bc. Eva Vojtová z České správy sociálního zabezpečení

Termín: středa 23. ledna

Telefonovat můžete na číslo 225 977 333 od 10 do 11 hodin

Chatovat od 11 do 12 hodin