Dvacet odborníků kontra dvacet procent! Tak by šlo charakterizovat poměr sil v největší anketě Blesku. Výpadek ve státním rozpočtu způsobený důchodovou reformou má podle představ vlády totiž zalepit dvacetiprocentní zvýšení daně z přidané hodnoty.
Kritika plánu vlády
Prudké zdražení potravin, léků, tepla a dalšího má tedy podle Nečase a spol. zajistit, abychom zítra vůbec nějaké penze dostali. Jenže právě tohle spojení většina ekonomů, včetně Václava Klause, odsuzuje! Ustoupí vláda od svého záměru, bude zdražení nakonec menší?
Podle informací Blesku začaly v koalici sílit hlasy, že by se DPH neměla sjednocovat na 20 %, ale na nižším čísle. Navíc David Rath řekl, že ČSSD našetřené peníze ve fondech stejně znárodní.
"Je to pitomost," řekl Ševčík
Blesk oslovil 20 osobností, které se ekonomikou zabývají. Většina z nich byla podobného názoru jako Klaus. Zdůvodňovat zvýšení DPH s reformou je podle nich nesmysl už proto, že stát tak vybere daleko víc, než na ni potřebuje.
Miroslav Ševčik, děkan Národohospodářské fakulty VŠE
„Je to pitomost. Jednotná sazba DPH by měla být 17 % a hlavně už se to mělo udělat dávno a postupně. Nebylo by to pro veřejnost tak náročné a jednoznačně by se to méně projevilo na cenách zboží z té původně nižší sazby. Vymlouvat se při tom na důchodovou reformu, to si musí politici myslet, že je národ plný blbů!“
Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank
„Financování důchodové reformy zvýšením DPH na 20 % je pro ekonomiku škodlivé. Takový skok povede k snížení spotřeby domácností a tím k výpadku HDP a růstu nezaměstnanosti. Rozumná jednotná sazba DPH je někde kolem 15–16 %. Pokud by se měly zvedat daně, tak spíše majetkové.“
Jiří Rusnok, exministr a šéf Asociace penzijních fondů ČR
„Sjednotit výši daně z přidané hodnoty považuji za správný krok. Spojovat ale toto zvýšení s důchodovou reformou je podle mého názoru nelogické. Tyto dvě věci spolu nijak nesouvisí. Navíc si myslím, že by stačilo sjednocení DPH na 18 % bez výjimky.“