Podle informací serveru iDnes.cz už česká plynárenská společnost RWE Transgas některým odběratelům odeslala dopis, že v krizovém případě může nastat omezení sjednané dodávky pro velké odběratele.


Dopis společnosti RWE Transgas odběratelům

Vážený zákazníku,

v rámci naší vzájemné spolupráce Vás upozorňujeme na možnost , že z důvodu aktuálního snížení dodávek zemního plynu do České republiky může dojít k omezení sjednané dodávky plynu do vašich odběrných míst podle vyhlášky MPO č.375/2005 o stavech nouze v plynárenství.

O případném vyhlášení příslušného odběrového stupně budete bezprostředně informování prostřednictvím zástupců plynárenské společnosti a prostřednictvím veřejnoprávních médií. Žádáme Vás proto o přijmutí potřebných opatření.

Odbor dispečinku

RWE Distribuční služby, s.r.o.


RWE Transgas tvrdí, že k tomuto kroku může přikročit jen v nejkrizovějších případech. Česko má prý dostatek zásob. "Dopis jsme rozeslali, ale jde o případ, kdyby dodávky byly zastaveny na delší dobu nebo by se snížila teplota," řekl Chalupský s tím, že případné omezení dodávek by se netýkalo domácností.

Mezi postižené velké odběratele by patřily například cementárny, výrobce autoskel AGC nebo třeba hutnicko-strojírenská skupina Vítkovice.

"Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali v úterý tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů metrů krychlových denně," uvedl Chalupský. "Nepředpokládáme, že by tato situace měla mít dopad na naše odběratele v České republice," dodal. Žádná zvláštní opatření společnost podle něj proto nechystá.

Transgas nyní zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících, uvedla společnost v tiskovém prohlášení. "Zároveň se nám podařilo ve spolupráci s koncernem RWE zajistit větší dodávky zemního plynu. Ty proudí do České republiky severní cestou společně s norským plynem a plně kompenzují vzniklou situaci," dodala firma.

Dodávky ruského plynu přestaly jít i na Slovensko. Domácnosti dostávají plyn bez omezení, ale Slovensko už v úterý vyhlásilo nouzový stav.

S potížemi v důsledku nižších nebo žádných dodávek plynu se potýká řada evropských zemí. V úterý se zcela bez dodávek ocitl Balkán, Rakousko dostávalo o 90 procent a Francie o 70 procent plynu méně než by měly, Turecko zvažuje nabídku Íránu, že bude plyn odebírat od něj. Energetické firmy v Německu varovaly, že i největší evropská ekonomika se může potýkat s nedostatkem plynu.


Jak dostat ruský plyn do Evropy? Čtěte zde.


Důvodem krize je spor Ukrajiny s Ruskem. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz uvedla, že Rusko přestalo plyn dodávat. Naopak ruský monopolní vývozce plynu Gazprom tvrdí, že Rusko plyn dodává i nadále, avšak Ukrajina odstavila všechny čtyři tranzitní plynovody.

Ukrajina údajně nechce přistoupit na nové obchodní podmínky a platit za ruský plyn tržní ceny. Šéf ukrajinského Naftogazu Oleh Dubyna bude o situaci ve čtvrtek jednat s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem.


Česko bez plynu: Hrozí zdražování a propouštění! Čtěte zde.