Na prvním místě je zdraví
Nikdo z nás se nechce stát účastníkem nehody, když se tak ale stane, většinou zpanikaříme. Na místě je ale zachovat klidnou hlavu a myslet na zdraví a bezpečnost.
Jak se říká, plechy jsou jen plechy, hlavně, aby se nikomu nic nestalo. Tomu, kdo nehodu nezavinil vyplatí škodu pojišťovna viníka z povinného ručení, škodu na vozidle viníka vykryje za určitých podmínek havarijní pojištění. Tedy pokud ho má viník sjednané.
- Posádku z havarovaných vozidel přesuňte do bezpečí mimo vozovku.
- Pokud je někdo zraněný, poskytněme mu první pomoc a zavolejte záchranku.
- Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem.
- Oblékněte si reflexní vestu.
Náš tip: Panikaříte a nevíte, co máte dělat? Bojíte se, že uděláte nějakou zbytečnou chybu? Volejte asistenční službu vaší pojišťovny.
Co dělat dál? Kam volat?
Nejprve se pokuste odhadnout výši škody. Pokud předpokládáte, že je škoda vyšší než 100 tisíc korun, došlo ke zranění nebo poškození majetku třetí osoby, volejte policii.
Nic z toho se nestalo? Pak policii volat nemusíte, stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě, zaznamenat si údaje jako SPZ, VIN, majitele vozidel, jejich značku a typ, případně si pořídit nějakou tu fotodokumentaci. Pokud nehodu někdo viděl, zapište si také kontakt na tuto osobu.
Víte, že přivolání policie je na místě i ve chvíli, kdy máte podezření, že některý z řidičů byl pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky? Stejně tak policii přivolejte ve chvíli, kdy se nemůžete shodnout na tom, kdo nehodu zavinil, nebo když některý z účastníků nechce podepsat záznam o dopravní nehodě.

Nahlaste nehodu pojišťovně
Jste viníkem nehody? Nahlaste ji pojišťovně, u které máte sjednané povinné ručení, přidejte k tomu i dokumentaci s fotografiemi. Pojišťovna zkontaktuje poškozeného a celou věc s ním vypořádá. Víte, že ji můžete hlásit telefonicky, písemně nebo online?
Pokud jste nehodu nezavinili, pak by měl svou pojišťovnu kontaktovat vlastník vozidla, které ji zavinilo, pojišťovna se pak s vámi spojí a celou věc vyřeší.
Náš tip na závěr: Víte, jak sepsat záznam o nehodě?
Aby mohla být škoda uhrazena z povinného ručení, je třeba správně vyplnit Evropský záznam o nehodě. Víte jak na to? Ne? Nevadí, máme pro vás krátký návod. Pro dvě zúčastněná vozidla použijte jeden formulář.
- Nevyplňujte nic, čemu nerozumíte.
- Co nejpřesněji uveďte datum a čas nehody.
- Co nejpřesněji taky popište místo, kde se nehoda stala.
- Došlo k nějakému zranění? Zaškrtněte příslušné políčko a kontaktujte Policii ČR.
- Došlo k věcné škodě na jiných vozidlech či předmětech? Opět zaškrtněte políčko a přivolejte Policii ČR.
- Uveďte kontakty na svědky a jejich jména.
- Zaznamenejte údaje o zúčastněných vozidlech.
- Vyplňte názvy pojišťoven, u kterých jsou vozidla pojištěna.
- Zaznamenejte taky nacionále řidičů.
- Na nákresu vyznačte body vzájemného střetu.
- Jaká viditelná poškození má vaše vozidlo?
- Jaké byly okolnosti nehody? Křížkem označte body odpovídající situaci vozů při nehodě a dole do čtverečku uveďte počet označených políček.
- Co nejpřesněji zakreslete průběh nehody.
- Oba formulář podepište.