Publikace těchto rad nepomáhá silničním pirátům. Ti opravdu bezohlední dávno znají každou právní kličku, každý psychologický trik, každou úplatkářskou fintu, takže jejich jednání zůstává často nepotrestáno – a policie i správní orgány se „hojí“ na slušných lidech, kteří neumějí klást účinný odpor a nechávají se trestat za banality jako špatné parkování, nerozsvícená světla nebo malé překročení rychlosti.

Jinými slovy si ulehčují práci na úkor nejširší řidičské veřejnosti. Věříme, že jen poučení, přiměřeně asertivní řidiči mohou tento stav postupně změnit. Autoweb.cz ve spolupráci s JUDr. Beranem sestavil následující desatero asertivního řidiče.

1. Nikdy neplaťte pokuty na místě!

Nikdy neplaťte pokuty na místě nebo si neberte složenku, pokud si nejste jisti, že daný přestupek není kvalifikován jako přestupek bodovaný. Pokud to totiž uděláte, pak je velmi obtížné takové rozhodnutí zpětně napadat. Praxe ukazuje, že policisté a strážníci nepokrytě klamou řidiče jen proto, aby přestupek na místě projednali, a řidiče nesprávně informují o tom, že přestupek není bodovaný.

2. Nedělejte si to horší

Vaše přesvědčení, že jste vystavováni šikaně, vás ještě neopravňuje odepřít policejní hlídce součinnost. Například za odmítnutí dechové zkoušky, kterou by Policie ČR měla dle vlastní směrnice provádět při každé silniční kontrole, se vystavujete riziku vážného a zbytečného postihu.
Více v článku Jsou plošné testy na přítomnost alkoholu u řidičů bezprávnou šikanou?

3. Nenechte si vyhrožovat

Policisté jsou při silničních kontrolách schopni použít lecjakou lest, aby vás vmanévrovali tam, kam potřebují. Nebojte se oplatit jim stejnou mincí a využít při silniční kontrole všech legálních možností na svou obranu.

4. Nevypovídejte, pokud nemusíte

Dojde-li celá situace tak daleko, že jste předvoláni na městský úřad, Městskou policii apod., může vám pomoci kontroverzní „osoba blízká“ – pokud ji správně použijete. Důležitou informací je, že toto právo máte, nebylo zrušeno a nikdy zrušeno nebude; pokud slýcháte v médiích zástupce Policie ČR, jak by to rádi zrušili, pamatujte, že se jedná jen o jejich zbožné přání, které je ovšem v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

5. Žádejte jasný důkaz o svém přestupku

Obecně platí, že zákon nestanoví, jak má být konkrétní skutečnost prokázána. Správní řád pouze stanoví, že jako důkaz smí posloužit cokoliv, co vypovídá o určité skutečnosti za podmínky, že je získání takového důkazu v souladu se zákonem.

Autoweb
Autor: autoweb.cz

6. Znejte stav svého bodového konta

Všichni jsme slyšeli dost historek o lidech, kteří přišli na úřad kvůli drobnému přestupku a museli tam nechat řidičský průkaz, protože vyšlo najevo, že měli 12 nebo více bodů, aniž by si toho byli vědomi. Aktuální stav svého bodového konta můžete zjistit na kterémkoli z kontaktních míst CzechPoint. Stačí mít s sebou pouze doklad totožnosti, pro jistotu však doporučujeme také řidičský průkaz.

7. Hrajte o čas

Pokud máte pevné nervy, můžete spoléhat na to, že úřad váš přestupek nebude projednávat, respektive ho nestihne projednat v zákonné lhůtě. Tato vyčkávací taktika má jistý potenciál jedině tehdy, pokud byl váš přestupek z těch opravdu zanedbatelných a došlo k němu ve velkém městě, kde jsou úředníci projednáváním dopravních přestupků doslova zavaleni.

8. Odvolejte se

Dostali jste blokovou pokutu, ale později ve vás uzrálo přesvědčení, že jste byli potrestáni neprávem? Správní řád sice zná dva způsoby změny takzvaného pravomocného rozhodnutí, jímž pokuta je, ale varujeme vás – šance jsou nevelké.

9. Nechte si nahradit škodu

Řada řidičů se setkává s jednáním policistů, strážníků nebo úředníků, které je v rozporu se zákonem nebo nad míru přiměřenou okolnostem zasahuje do osobnostní sféry jednotlivce. V takových případech může za jistých okolností vzniknout nárok na náhradu škody.

10. Naučte se chápat materiální aspekt přestupku

Jednání, které je dle litery zákona přestupkem (například malé překročení rychlosti), nemusí být přestupkem tehdy, pokud při něm nebyl poškozen žádný právem chráněný zájem společnosti (například plynulost a bezpečnost provozu). Jednoznačně se k tomu vyjádřil dokonce i Nejvyšší správní soud, když projednával případ řidiče, který dostal pokutu za to, že jel 52 km/h na „padesátce“.

Znáte další účinnou obranu proti policejní šikaně? Napište nám vaše zkušenosti do diskuze pod článkem!