Můžete něco nadýchat po nealkoholickém pivu, rumových pralinkách nebo ústní vodě? Díky Městské policii Praha, která Blesku na test půjčila strážníka a přístroj na měření alkoholu v dechu, vás můžeme uklidnit. Po nealkoholickém pivu, pralinkách ani tyčince Margot nenadýcháte vůbec nic. Problém můžete mít, pokud vás čapnou ihned poté, co jste si vypláchli pusu ústní vodou Listerin, snědli malé balení Mon Cheri. V testu se objevilo i jedno jedenáctistupňové pivo – ovšem v prvním kole dýchání zcela propadlo v souboji právě s ústní vodou a bonbony. Za půl hodinky se však situace otočila a jediný výsledek, který by pro řidiče znamenal pokutu a body, bylo právě pivo.
Odmítnutí dechové zkoušky – stejné jako přiznání
Od ledna jste vyzváni k dechové zkoušce při každé silniční kontrole a odmítnout ji není moudré. V očích zákona se to totiž rovná přiznání, že pod vlivem alkoholu jste – to vás může stát až 50 000 Kč pokuty a zákaz řízení až na dva roky.
Pokud to bylo třeba právě po ústní vodě, rozhodně chtějte krevní test – prokáže, jestli jste v tom nevinně, a kromě zdržení vás to nebude nic stát. Jestliže je alkohol potvrzen i z krve záleží na tom kolik ho v ní je.
Co hrozí opilému řidiči
- do 0,3 promile – pokuta do 20 000 Kč, 3 body, zákaz řízení na 6 měsíců až rok
- 0,3–1 promile – trestný čin s podmínečným trestem, pokuta do 20 000 Kč, 6 trestných bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až rok
- více než 1 promile – trestný čin a nepodmíněný trest až 1 rok vězení, 6–7 trestných bodů, 25 000 až 50 000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1–2 roky
- odmítnutí dechové zkoušky – 7 trestných bodů, 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení na 1–2 roky
Policisté sice zvažují, že by tolerovali hodnoty do 0,24 promile, což odpovídá asi jednomu 10° pivu, ale dokud nebude změna uzákoněna, platí nulová tolerance.