Pokud jako nepojištěný způsobíte nehodu, jdou všechny škody z vaší kapsy. Nejen, že zaplatíte zmačkané plechy, ale, jdou za vámi všechny náklady na případné léčení – a to mluvíme i o milionech!
Pojištění za škody způsobené provozem motorového vozidla - nebo-li povinné ručení - musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka (SPZ), technický průkaz, nebo je účastníkem silničního provozu. Mít ho tedy musíte, ale jak si vybrat to nejvýhodnější?
Čtěte: Vyberte si nejvýhodnější pojistku!
Co nejvíce ovlivňuje výběr povinného ručení? | |
|
|
Novinky od 1. října 2009
* Česká podnikatelská pojišťovna poskytuje 75% slevu z povinného ručení pro vozidla starší r. 1975.
* Slavia pojišťovna snižuje sazby pro řidiče mladší 30 let a podnikatele.
* Uniqa pojišťovna zvýhodňuje dobré řidiče zdvojná-sobením bonusu za poslední 2 roky, navíc celý bonus je možné použít i pro havarijní pojištění. Toto může být výhodné zejména pokud si dopřejete nákup nového vozidla, nikdy před tím jste neměli havarijní pojištění a máte vysoký bonus z povinného ručení.
Zajímavé tipy:
* V nejvyšší variantě krytí u ČSOB s limitem 100/100 mil. Kč je kryta i škoda na vlastním vozidle do výše 5000 Kč.
* Ve variantě PLUS u Uniqa pojišťovny je v ceně po-vinného ručení kryto i odcizení vozidla
* U Kooperativy je u povinného ručení zdarma pojiště-ní proti škodám způsobené živly.
Na co si dát pozor!
Pokutu ve výši až 110% (více než dvojnásobku) roční pojistky si může vyžádat Generali pojišťovna, pokud s jejím povinným ručením způsobíte nehodu. Sankce ve výši 20%-110% se týkají podnikatelů, osob mladších 30 let a řidičů z Prahy. Novinka platí od 1.7.2009.
Jak ušetřit na pojistném?
* Nejlevněji si pojištění sjednáte přes internet či telefon – ceny zveřejněné v tabulkách dostanete přes www.srovnavac.cz.
* Pojištění se dá koupit na přepážkách pojišťoven a u jejích obchodníků. Sazby se mohou lišit v závislosti na prodejním kanálu. Levnější mohou být zpravidla přes internet či telefon.
* Ušetřit se dá i změnou platby z čtvrtletní na roční - až 7 % z roční sazby.
Bonusy z povinného ručení:
Jak fungují? Za každých 12 měsíců jízdy bez nehod pojišťovny dávají slevu z pojistného - bonus. Výše sle-vy je však u každé z pojišťoven jiná.
• Např. u Triglav a Slavia pojišťovny je maximál-ní bonus 60%, na ten dosáhnete již za 7 let jízdy bez nehod.
• U většiny ostatních pojišťoven je maximální vý-še 50% a dosáhnete na něj za 10 let.
• Nejrychleji roste bonus u Axa pojišťovny kdy za první 3 roky získáte 25% slevu z pojistného.
• Za způsobenou pojistnou událost nepřijdete o všechny bonusy. Pojišťovny odečítají 24 nebo 36 měsíců z vašich měsíců bez nehody.
Převod bonusů
Vyježděný bonus je možné převádět mezi pojišťovna-mi, protože si je navzájem uznávají. Navíc je u většiny pojišťoven možné převádět bonus mezi manželi nebo pokud si převádíte vozidlo do podnikání. Některé po-jišťovny dokonce umožňují převod z rodičů na děti.
Od letošního roku se v hojné míře objevily rodinné bo-nusy. Pokud máte v rodině více vozidel, je možné vyu-žít slevu z nejvyššího vyježděného bonusu na další až 4 vozidla. Tyto slevy nabízí Česká pojišťovna, Koopera-tiva, ČSOB pojišťovna, Wustenrot, Generali, slevy na další vozidla poskytuje i Direct a Slavia.
Nejčastější připojištění – čelní sklo:
Nejčastější připojištění k povinnému ručení je čelní sklo, některé pojišťovny kryjí i skla obvodová. Česká pojišťovna, Kooperativa a Triglav jsou bez spoluúčasti, jinak se spoluúčast pohybuje od 10–20 %.