Ústřižky budete v deníku nacházet až do pátku. Až nalepíte poslední, je třeba odpovědět na otázku „Proč chci/ potřebuji Bleskové šrotovné?“, vyplnit žádost a poslat ji do naší redakce. Pak už stačí jen trocha štěstí a můžete být mezi vybranými, kteří mají šanci dostat od Blesku 35 000 korun na nové auto v ceně do 550 000 Kč!


KDE SE VZALO ŠROTOVNÉ?

Pojem šrotovné stačil v češtině za posledních pár týdnů zdomácnět stejně jako svého času tunelování. Snad jen s tím rozdílem, že ho lidé vyslovují s jistou nadějí v hlase. Mohlo by totiž znamenat alespoň nějaké peníze pro každého, kdo se odhodlá zbavit starého haraburdí v podobě auta, elektrospotřebiče a dalších věcí.

Na počátku šrotovného stála krize. Začala v USA, kde bankéři poskytovali hypotéky na cokoliv každému, kdo nebyl líný požádat. Nikdo se už nezajímal, zda je budou moci lidé splácet. A tak logicky brzy přišly krachy bank, penzijních ústavů, automobilek a dalších amerických institucí. Následně se začal hroutit průmysl po celém světě. Něco se muselo stát, chyběl impulz k oživení výroby a celého trhu. Jako první na to přišli Němci.


PROČ ZROVNA AUTA?

V Německu si spočítali, že pokud existuje průmyslové odvětví, které na sebe váže rozhodující množství jiných dodavatelů, tak je to automobilový průmysl. A zvýší- li se poptávka po osobních vozech, stoupne ekonomická aktivita v jiných oblastech výroby a »kola průmyslu « se opět smysluplně roztočí.

A tak spolková vláda už v lednu odsouhlasila šrotovné na nákup nového auta ve výši 2500 eur (asi 66 000 korun). Zatím se k ní připojilo sedm zemí Evropské unie a jisté je pouze to, že na jeho značnou část přispívají všichni občané ze svých daní. Čerpají ho ale pouze někteří.


JAKÉ PŘÍSPĚVKY DÁVAJÍ OSTATNÍ ZEMĚ?

Německo: 2500
Francie: 1000
Itálie: 1500 až 2500
Kypr: 257 až 1710
Lucembursko: 2500
Portugalsko: 1000 až 1250
Rakousko: 1500
Rumunsko: 850
Španělsko (bezúročná půjčka): do 10 000
Slovensko: 2000 Příspěvky jsou v eurech (1 euro = 27 Kč)