Zpět

Vražda školačky Aničky Janatkové

Rok 2010 - Českem otřásla kauza ztracené školačky Aničky Janatkové, jejíž tělo bylo nalezeno po pěti měsících pohřešování
Rok 2010 - Českem otřásla kauza ztracené školačky Aničky Janatkové, jejíž tělo bylo nalezeno po pěti měsících pohřešování
Fotogalerie 14 fotografií

„Ztratila se holčička (9), která nepřišla ze školy v Kobylisích. Je 120 cm vysoká, má blond vlasy a na sobě měla fialovou kšiltovku.“ Tak informoval poprvé deník Blesk ve čtvrtek 14. října 2010 o případu ztracené Aničky Janatkové.

Ročně se v Česku ztratí asi 1400 dětí, většina z nich je naštěstí nalezena za pár hodin, maximálně dnů. Případ z roku 2010 však byl pro kriminalisty ojedinělý a prostřednictvím stovek článků ho sledovali lidé v celém Česku prakticky celý následující rok.

Po devítileté holčičce se ihned rozjelo rozsáhlé pátrání. Trvalo 5 měsíců a aktivně se do něj zapojil i deník Blesk! Dívka byla zavražděna a její tělesné pozůstatky nalezeny až 16. března 2011. Podezřelý byl Ota T., s kterým redaktorka Blesku mluvila i chvíli před jeho zadržením. Pět dní poté, co našli tělíčko Aničky, se ve věznici Pankrác pokusil oběsit. Následkem toho dva dny poté zemřel a případ tak pro policii zůstal nevyřešen.

Vraťte nám Aničku!

Blonďatý andílek zmizel 13. října. Anička šla tehdy obvyklou cestou ze školy v Praze-Troji. Poslední, kdo ji viděl živou, byly její spolužačky, s kterými se rozloučila v ulici Pod Písečnou. Když nedorazila domů, ohlásili ztrátu dítěte rodiče na policii a do následného pátrání se kromě stovek policistů zapojili i hasiči či vojáci.

Jak Blesk informoval 15. října, policejní pes našel její školní batoh a lahev s pitím. „Podle informací Blesku pochází Anička z velmi zámožné rodiny a je tu i možnost, že se ozve únosce s žádostí o výkupné,“ informoval nejčtenější deník v Česku.

Hned 16. října se zapojil i do pátrání. „Máte informaci, která může kriminalistům usnadnit pátrání? Ozvěte se! Tomu, jehož zprávu vyhodnotí policie jako zásadní a povede k nalezení Aničky, vyplatí Blesk 100 tisíc korun,“ nabízel deník odměnu a na druhou stranu upozornil i na fakt, že únos dítěte kvůli penězům ještě Česko nikdy nezažilo.

Další den pak v médiích vystoupili i rodiče. „Jsem tatínek Aničky. Udělám všechno pro to, aby se Anička vrátila domů. Teď mluvím k vám, vy máte Aničku. Dám vám tři a půl milionu korun, když ji do zítřejšího poledne propustíte na svobodu. Propusťte Aničku a my vám pomůžeme,“ nechal se slyšet zoufalý otec Miloš Janatka, někdejší majitel firmy CCS Management žijící s rodinou v luxusní vile. Spekulovalo se tedy i o drsném vyřizování účtů mezi lidmi obchodujícími s pohonnými hmotami.

Podezřelý Ota T.

Jenže nikdo se neozval. Rodiče dokonce poslali do míst, kde zmizela, i vlastního psovoda, dobrovolníky. Stovky policistů, vojáků a hasičů pročesávali Troju metr po metru, nad nimi kroužil vrtulník s termovizí, potápěči prohledávali Vltavu...

Mezitím stovky lidí prostřednictvím Blesku podporovaly rodinu a věřily, že je Anička v pořádku. Po týdnu pak policie měla podezřelého, jehož DNA se našla na batohu Aničky. Šlo o jednačtyřicetiletého muže Otu T., který byl v minulosti opakovaně trestán za loupež a jeden sexuální zločin.

K ničemu se ale nedoznal. Jen se přiznal, že nedaleko dívčina domova onanoval. I když se ho policie snažila umístit do vazby, nepovedlo se. „Sdělení obvinění bylo napsáno neurčitě a podle soudu neexistuje nic, co by prokazovalo vazbu obviněného na dívku,“ informoval Blesk.

Hned druhý den pak Blesk objevil místo, kde muž přebýval. „Jedná se o výtahovou šachtu panelového domu v pražských Ďáblicích,“ informovali reportéři, kterým lidé z domu potvrdili, že policie zde provedla zátah. Následně zjistil náš deník o muži i další informace. Žil totiž dva životy.

Jeden v Praze jako bezdomovec a druhý v Mostu jako elegantní pán v obleku. Blesku dokonce přišel dopis od jeho bratra, který nevěřil, že by měl Ota T. cokoliv společného se zmizením Aničky. Policie ale postupně nacházela další stopy: klíče a oblíbeného školaččina medvídka.

V době pátrání se v Česku začalo nahlas mluvit i o tzv. databázi pedofilů. S nápadem přišel Jiří Jehlička z Centrálního registru dlužníků (CERD). Na webových stránkách se měli objevit nikoliv dlužníci, ale pedofilové, kteří spáchali sexuální zločin na dětech. Vzhledem k tomu, že takové stránky by byly proti Ústavě i ochraně osobních údajů, nemohl je v Česku zveřejnit.

Policie poslední říjnový den pozastavila pátrání v Troji. Pracovala s třemi verzemi. Útok pedofila, vydírání rodičů a únos omylem. Nicméně podle informací Blesku o pár dní později kontrolovala rodinná konta. A bohužel do případu zasáhli i vyděrači, kteří požadovali peníze, ovšem o Aničce, jak se později po jejich zatčení ukázalo, neměli ani tušení. 

Tragický konec pátrání

Mezitím Blesk sledoval, jak si žije podezřelý Ota T. Šlo o dost zvláštního člověka. Zatímco rodiče Aničky doma trnuli hrůzou, on popíjel v baru a bavil se. Sám dokonce doprovázel svoji vlastní dceru (tehdy 9) do mostecké školy. Lidé se s ním ale přátelit nechtěli. Blesk pak podezřelého muže několikrát žádal o rozhovor. Dopisem, i osobně.

Aničku našli opravdu v Troji. „Vydali jsme se do oblasti za účelem vyzkoušení nové technologie pátrání. V rámci propátrávání terénu narazili policisté na nesrovnalosti, které se jim nezdály. Rozhodli se je blíže prozkoumat. Právě při tom byly nalezeny lidské ostatky,“ informovala mluvčí policie Andrea Zoulová.

Tělo bylo pohřbeno poměrně hluboko pod povrchem, tudíž bylo takřka vyloučeno, aby ho pes objevil,“ vysvětlila mluvčí s tím, že se podle předběžných expertiz jedná o pohřešovanou dívku.

Policie pak Otu T. začala opakované vyslýchat. „Jsem nevinný a dále se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl před soudem, který ho poslal do vazby. V případě dokázání viny u hlavního líčení mu hrozilo doživotí. Podle zdroje Blesku vrah Aničku škrtil, znásilnil ji, pak jí prorazil lebku kamenem, zabalil do igelitového pytle a pohřbil v připraveném hrobě o několik stovek metrů dál. Jenže byl to skutečně Ota T.?

Stoprocentně se to už nikdy nikdo nedozví. V pondělí 21. března 2011 si ve vazbě kolem krku omotal kus látky a pokusil se oběsit. Prý nechal i dopis na rozloučenou, ale k vraždě ani znásilnění Aničky se nepřiznal. Proč to udělal? Dohnalo ho k tomu svědomí, nebo tlak okolí? To zůstane utajeno. Zemřel dva dny poté v nemocnici. 

Fotogalerie
15 fotografií