Největší investicí v oblasti zimních aktivit v Jeseníkách byla stavba lyžařského areálu v Koutech nad Desnou, která stála zhruba půl miliardy korun. Lyžařské středisko v Koutech je nyní největším areálem na Moravě a jako první v Česku zprovoznilo šestisedačkovou lanovku. Stovky milionů korun investovali také provozovatelé hotelů, penzionů a lázní, aby do regionu přilákali více návštěvníků. Například v Lázních Velké Losiny na Šumpersku byla nyní dokončena stavba termálního parku s devíti bazény, která stála 150 milionů korun."Předpokládáme, že ho ročně navštíví 150.000 lidí," uvedl na konferenci lékař a manažer lázní Miroslav Kunzfeld.
Několik milionů korun stálo vybudování Rychlebských stezek v okolí Černé Vody na Jesenicku, po kterých se už projelo několik desítek tisíc bikerů z Česka i zahraničí. Celková délka rekreačních tras pro horská kola, známých jako singltrek, v okolí Černé Vody na Jesenicku činí bezmála 80 kilometrů.
Podle odborníků Jeseníky milionové investice do modernizace turistické infrastrukturu nutně potřebovaly, protože provozovatelé tamních rekreačních středisek po roce 1989 dlouhá léta s jejich rekonstrukcí otáleli. Hodně lyžařů dalo přednost střediskům v Krkonoších, které byly vybaveny lépe, a do Jeseníků jezdilo i méně turistů.
Experti dnes na konferenci upozornili, že navzdory velkým investicím mají Jeseníky v cestovním ruchu ještě značné rezervy. "Máme co dohánět a musíme se srovnat se Zlínským krajem, který se lépe chopil příležitosti a některé jeho lokality jsou srovnatelné s Rakouskem," míní Kunzfeld.
Ze studie cestovního ruchu v Olomouckém kraji vyplývá, že mezi hlavní slabiny Jeseníků patří jejich nevýhodná poloha, špatná dopravní dostupnost, malý potenciál pro letní dovolené u vody či nestálost počasí. V regionu také není dostatek moderních lyžařských areálů. "Slabinou je i určitá historická vykořeněnost. Jedná se o území dotčené odsunem sudetských Němců, takže nám tady trošku chybí sepjetí místních podnikatelů v cestovním ruchu s regionem a historií. Chybí folklor a tradice," uvedla ředitelka Jeseníky-Sdružení cestovního ruchu Andrea Závěšičká.
Jeseníky naopak mou těžit ze svého přírodního bohatství, tradice lázeňství či místní gastronomie. Region má podle odborníků velký potenciál pro další rozvoj lyžařských areálů, cyklostezek i ubytovacích kapacit. Obce se nyní například snaží přilákat turisty na novou cyklostezku "Stopami krve v Jeseníkách", která vede po místech spojených s čarodějnickými procesy.