Kriminalistům se loni podařilo objasnit 67 procent případů, o pět procent více než v roce 2013. "A to při stejném počtu policistů," řekl Vojáček. Za vyšším počtem trestných činů je podle Vojáčka především nárůst úvěrových podvodů, kdy lidé falšují potvrzení o příjmu nebo informace o zaměstnavateli, aby dosáhli na půjčku nebo nákup na splátky, které pak neplatí. Takových bylo v roce 2014 o 201 více než o rok dříve.
Podle Vojáčka hraje v nárůstu počtu případů roli i to, že půjčky jsou dostupné přes internet. "Není tak potřeba osobního jednání, kdy by si poskytovatel půjčky toho člověka odhadl, zda tu půjčku vrátí. Zfalšované údaje se do takového internetového dotazníku samozřejmě vyplňují lépe, než když máte předložit potvrzení od zaměstnavatele," řekl ČTK Vojáček.
Velká část případů se týká částek do 5000 korun. Lidé se podle Vojáčka mylně domnívají, že jde například jako u krádeží o trestný čin právě až při částce nad 5000 Kč. "U úvěrového podvodu stačí, když někdo sjedná díky zfalšovaným údajům úvěr v jakékoli výši. Nebezpečnost je daná tím, že někomu vůbec stálo za to si vyrobit falešné potvrzení, uvést někoho v omyl, aby se obohatil," doplnil Vojáček.
Výrazně, o 41 činů, vzrostl i počet případů padělání a pozměňování veřejné listiny. Kriminalisté loni odhalili desetičlennou skupinu převážně mladších žen, která údajně prodávala falešné vysokoškolské diplomy, maturitní vysvědčení a výuční listy. Skupina podle policie nabízela padělky na internetových serverech. Za falešný vysokoškolský diplom inkasovala 50.000 korun, za maturitní vysvědčení a výuční list 15.000 korun. Kriminalisté jim prokázali stovku případů.
Naopak pokles zaznamenali kriminalisté v loňském roce například u počtu dotačních podvodů. Přičítají to mimo jiné tomu, že v posledních letech i kvůli problémům v ROP Severozápad proudilo do kraje méně peněz.