"Mírný optimismus ovšem doprovází opatrnost. Jejím projevem je stále relativně nízká ochota podstoupit více podnikatelského rizika, což se projevuje například v nízké prioritě nových investic, nebo prioritou firem zvyšovat tržby na trzích, kde již dnes působí, a jen nízkou ochotou pokusit se o expanzi na nové trhy," uvedl vedoucí partner oddělení auditu v Deloitte Martin Tesař.

Prakticky nikdo z finančních manažerů v Česku v průzkumu neodpověděl, že by letos čekal recesi. Naopak růst ekonomiky v rozmezí 1,5 až tři procenta předpokládá polovina dotázaných.

Hlavní prioritou pro finanční manažery v Česku je zvyšování tržeb na trzích, kde již nyní působí. Jako nejdůležitější tento cíl označilo téměř 40 procent. Snaha o expanzi na nové trhy je prioritou pro více než čtvrtinu manažerů.

Pozitivní očekávání se promítají i do předpokládaného dalšího zlepšení situace na trhu práce. Podíl manažerů očekávajících mírné snížení nezaměstnanosti stoupl ze 17,7 procenta v roce 2013 na 22,4 procenta loni.

Přestože se loni zlepšila ekonomická situace a pokračoval mírný ekonomický růst, platební morálka odběratelů se nezlepšila. Celkem čtyři z pěti finančních ředitelů uvedlo, že platební morálka je stejná jako o rok dříve, 12 procent dokonce vnímá její zhoršení.

Rostoucí podíl manažerů cítí zlepšení dostupnosti úvěrů. Téměř dvě třetiny považují úvěrovou situaci za normální. Více než čtvrtina míní, že úvěry jsou snadno dostupné, což je markantní zlepšení ve srovnání s předchozími lety. V roce 2013 takto úvěrovou situaci vnímalo pouze 6,5 procenta manažerů.