Jejich barevné vyvedení na vlajkách a štítech pomáhalo identifikaci. V rámci rodů se pak dědily z generace na generaci.

A erby vznikají a jsou udělovány i dnes. Podle královské tradice tak před svatbou obdrží svůj znak i rodina Meghan Markle (36). Jedná se o zvláštní »svatební dar« královny Alžběty II. Podoba erbu, který převezme nevěstin otec Thomas Markle (73), bude oznámena později. Má reprezentovat historii i současnost celého rodu. Na jeho vzniku pracovali odborníci z heraldického úřadu, ale zapojit se mohla i Meghan.

Stejně to před sedmi lety udělala před svou svatbou s princem Williamem (36) i Catherine Middleton (36).

V erbu její rodiny jsou vidět tři žaludy s ratolestí představující tři děti – Catherine a její sourozence Pippu a Jamese. Dub je národním stromem Anglie a v Západním Berkshiru, kde rodina vévodkyně žije přes 30 let, roste všude. Obrácené zlaté písmeno »V« je poctou matce Carole (63, rozená Goldsmith). Umístění na středu erbu symbolizuje její ústřední roli v rodině. Světlejší pruhy po stranách zase představují vrcholky hor a rodinnou lásku k zimním sportům. Stuha na vrcholu dokládá, že erb byl udělen otci ještě svobodné ženy.

Ženichova volba: Uniforma či žaket?

Informace o svatebních šatech nevěsty plní přední stránky novin. Otázkou však zůstává, co bude mít na sobě ženich? Předpokládá se, že princ Harry (33) oblékne uniformu. A má dokonce na výběr. Je totiž kapitánem Královského jezdectva a po dědečkovi nedávno převzal hodnost vrchního kapitána Královské námořní pěchoty.

Pokud by se rozhodl pro civilní oblek, byl by to určitě žaket, který se ve Velké Británii stále nosí při dopoledních i odpoledních společenských událostech.

Ať už tak, či tak, chybět určitě nebudou vyznamenání. Princ Harry je totiž nositelem Královského Victoriina řádu a tří medailí.

Dvě kytice pro nevěstu

Noční můrou snad každé nevěsty je, že se v den svatby něco pokazí. A to se může stát i při královské svatbě. Důkazem toho je zmatek, k němuž došlo v listopadu 1947, kdy se Alžběta II. vdávala za Philipa Mountbattena. Po skončení obřadu se totiž ztratila nevěstina kytice! Na oficiální svatební fotografii, která byla pořízena v Trůnním sále Buckinghamského paláce, proto viditelně chybí. Pro dodržení tradice byly o několik týdnů později pořízeny nové snímky, na kterých je vše již v pořádku.

Alžběta a Philip se tak během líbánek museli znovu obléknout do svatebního. Aby se nic podobného nemohlo opakovat, jsou od té doby pro každou královskou nevěstu připravovány kytice dvě a do paláce je přiváží s policejní eskortou.

Video: Studio Blesk o jménu královského miminka

Video
délka: 17:06.09

Studio Blesk o jménu královského miminka Blesk TV

Fotogalerie
6 fotografií