Ničivé záplavy v Austrálii: První oběti, lidé čekají na záchranu na střechách. A prší dál

Aktualizováno -
22. května 2025
12:32
Autor: ČTK - 
21. května 2025
16:00

Nejméně tři oběti si vyžádaly přívalové povodně, které zasáhly jihovýchodní Austrálii. Další dva lidé jsou pohřešováni, informovala dnes agentura Reuters, podle níž se v následujících 24 hodinách očekávají další lijáky. Povodně už ve středu odřízly od světa několik australských měst s desítkami tisíc obyvatel, mnoho lidí uvěznily na střechách domů a tisíce dalších připravily o dodávky elektřiny.

Povodně, které oblast postihly, jsou rekordní za posledních téměř sto let; už překonaly dosud nejhorší záplavy v letech 1921 a 1929, napsala dnes agentura AP. Záplavy postihly hlavně venkovská města v oblastech Hunter a Mid North Coast v Novém Jižním Walesu, což je nejlidnatější australský stát. Jedním z nejhůře postižených míst je podle Reuters město Taree, kde voda vyplavila farmy a poničila domy, silnice i mosty.

Mezi první oběti patří 60letá žena a muž kolem 30 let. Oba uvízli ve středu večer ve svých autech. Žena si zavolala o pomoc, ale záchranáři se k ní nedostali včas. Jejich těla našla policie dnes. Naopak 63letý David Knowles zemřel na verandě svého domu kolem 15:00 místního času (7:00 SELČ) ve středu. Knowlese chtěli záchranáři evakuovat, ale on je poslal nejprve pro rodinu, která žila nedaleko od něj. Cestu k němu už pak nenašli, píše australská stanice ABC.

Premiér Nového Jižního Walesu Christopher Minns varoval, že v některých oblastech během následujících 24 hodin naprší až 30 centimetrů srážek. Padesát tisíc lidí podle něj dostalo výzvu, aby se připravili k evakuaci, jinak jim hrozí, že je voda odřízne. „Připravujeme se na další špatné zprávy. Tato přírodní katastrofa je pro tuto komunitu hrozná,“ řekl Minns na tiskové konferenci.

Tisíce budov v regionu se ocitly bez elektřiny a více než stovka škol zůstala zavřená. Minns se mezitím omluvil lidem, kteří museli několik hodin čekat na záchranné týmy a ujišťoval, že úřady zintenzivnily úsilí na jejich záchranu.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi