Pavel v Bruselu: „S Evou jsme tu prožili mnoho krásných let.“ A slyšel chválu od šéfa NATO
Český prezident Petr Pavel se dnes při návštěvě Belgie zaměřil na NATO, dopoledne navštívil Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě v Monsu, kde se setkal s velitelem Christopherem Cavolim. S generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem probral válku na Ukrajině i náklady na zbrojení. Na zahraniční cestu, kvůli které nestihl prezident pražské rozloučení s Jiřím Bartoškou, doprovodila Pavla i první dáma Eva.
Jedním z témat dnešní schůzky prezidenta Petra Pavla se šéfem NATO Markem Ruttem byl nadcházející summit NATO, který se uskuteční na konci června v Haagu. Rutte ocenil českou pomoc Ukrajině, která se už více než tři roky brání ruské agresi.
Česká republika je silným podporovatelem Ukrajiny, od začátku ruské invaze poskytla vojenskou pomoc napadené zemi za 1,3 miliardy eur (přes 30 miliard korun), uvedl Rutte. Ocenil také, že Česko přispívá k alianční misi na podporu vyzbrojení a proškolení ukrajinských vojáků a také že v červenci vyšle dvacetičlenný personál do logistických misí. Pavel později na dotaz ČTK řekl, že ČR bude posilovat výcvikovou a logistickou misi v německém Wiesbadenu. „Jestli to bude dvacet (lidí), nebo ne, to ještě asi není úplně potvrzeno, ale každopádně se na tom budeme podílet,“ dodal.
Ruský prezident Vladimir Putin si musí být vědom toho, že kdyby se rozhodl zaútočit na spojence v NATO, reakce aliance by byla devastující, řekl také Rutte. V souvislosti s nutností zvyšovat výdaje na obranu podotkl, že ruské válečné kroky na Ukrajině aktivně podporují Severní Korea, Čína či Írán.
Podle šéfa NATO je důležité učinit vše pro to, aby Ukrajina byla v co nejlepší pozici při pokračujícím boji, ale také až nastane mír, který musí být dlouhodobý. Pavel s tím souhlasí. „Garance pro Ukrajinu startují naši silnou podporu Ukrajiny, aby byla co nejsilnější pro nadcházející vyjednávání. Čím slabší by byla pozice Ukrajiny na začátku, tím horší získá garance pro budoucnost,“ uvedl český prezident.
Nejsilnější garancí bezpečnosti pro Ukrajinu bude silná a dobře vybavená ukrajinská armáda, řekl Pavel. „Na tom budeme pracovat poskytováním naší pomoci, specializovaného výcviku, poskytováním materiálu a spoluprací s ukrajinskou armádou,“ uvedl. Další možnosti budou podle hlavy státu záležet na výsledcích vyjednávání o míru. „Pokud se dospěje k takovému rozhodnutí, Česko může zvážit poskytování specializovaného výcviku buď na Ukrajině, nebo na našem území,“ poznamenal.
O možnostech podpory Ukrajiny se hovořilo v rámci takzvané koalice ochotných, tedy zemí, které jsou připraveny poskytnout i širší pomoc. „Jsou zatím diskutovány skutečně jako možnost. To, co jsme měli možnost probírat i u nás, bylo to, čím by Česká republika případně mohla přispět. Byl to spíše takový dotazník toho, s čím by se dalo počítat, pokud taková možnost nastane,“ řekl později novinářům na dotaz ČTK Pavel.
Česko má podle prezidenta poměrně dobrou zkušenost i kredit s výcvikem ukrajinských vojáků, nejen pozemních sil, ale i vzdušných. „Máme kapacitu, kterou bychom pro takový účel mohli použít. Pokud taková situace nastane a bude o to zájem, jsme připraveni s takovým návrhem přijít. Zatím je ale opravdu jenom ve stadiu zjišťování možností,“ dodal Pavel.
V úterý český prezident jednal v Bruselu s českými europoslanci i se šéfy unijních institucí. S předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou se zabýval mimo jiné situací kolem zablokovaného tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech.
Šéfka komise podle něj přislíbila, že ji bude urychleně a transparentně řešit. S představiteli evropského bloku jednal i o podpoře Ukrajiny, o konkurenceschopnosti či o posílení obranyschopnosti.
Pavel: V Bruselu jsme prožili s Evou mnoho krásných let
„V Bruselu jsme s Evou prožili mnoho krásných let a vždy se do něj rádi vracíme. Tentokrát bylo cílem mé návštěvy představit novému vedení evropských institucí priority České republiky. Těmi je zejména zajistit, aby byla Unie do budoucna bezpečnější, obstála v globální konkurenci a byla schopna jednat rychle, jednotně a s výsledky. Shodli jsme se, že v současné zkoušce nesmí Evropa selhat,“ uvedl na facebooku prezident Petr Pavel.
„V rámci návštěvy Belgického království jsme se s manželem setkali s českými poslanci Evropského parlamentu, s velvyslancem České republiky v Belgii Jakubem Skalníkem a také s občany České republiky, kteří svou odborností a každodenní prací přispívají k chodu evropských institucí i dobrému jménu naší země,“ komentovala průběh návštěvy v Belgii první dáma Eva Pavlová.
S manželkou prezidenta stihl „ulovit“ selfie europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Setkání s panem prezidentem a jeho paní je pro mě vždy radostí. Dnes nás poctili svou návštěvou v Bruselu. Společně jsme mluvili o obraně Evropské unie, změnách rozpočtu i o pomoci českým řidičům kamionů ve Velké Británii. Velmi si vážím jejich otevřenosti, laskavosti, lidského přístupu a zájmu o dění u nás i v Evropě. A znovu musím říct – máme nejen skvělého prezidenta, ale i výjimečnou první dámu. Paní Eva Pavlová je elegantní, přirozená a nesmírně empatická. Děkuji za milé a inspirativní setkání, na které jen tak nezapomenu,“ vzkázal lidovecký europoslanec.
„Navštívila jsem také organizaci Parrain-Ami, která nabízí dětem a mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí dlouhodobou podporu prostřednictvím osobního doprovázení dobrovolníky. Vytvářejí pro ně bezpečný prostor, stabilní vztah i nové podněty pro jejich rozvoj,“ přiblížila Eva Pavlová svůj další program.
. Na závěr své návštěvy Belgie Pavel zhlédne výstavu 25 let Dnů NATO.
Je čtvrtek odpoledne a já chci aby tady byly jen moje příspěvky a ne nějakého Hofl ingera.