Svéráz, který posouvá hranice. Papež František dává jasně najevo, že je stále za kormidlem
Nedávné veřejné výstupy papeže Františka jasně ukazují, že i po vážné nemoci je odhodlán na 100 % pokračovat ve svém poslání, píše The Guardian.
Lorena Araujo Piñeirová v bazilice svatého Petra zrovna dokončovala restaurování hrobky papeže Urbana VIII. ze 17. století, když si všimla muže v pruhovaném svršku připomínajícím pončo, černých kalhotách a bez bot. Muž seděl na invalidním vozíku, který jeho doprovod tlačil směrem k ní.
„Bylo kolem poledne a bazilika byla prakticky prázdná,“ uvedla restaurátorka. „Těžko jsem poznávala, kdo to je. Myslela jsem, že je to obyčejný poutník. Vypadalo to, jako by právě vstal z postele,“ prozradila. Muž na vozíku byl papež František, který přišel Piñeirové a její kolegyni Michele Malfantiové poděkovat za jejich práci.
Bylo to již podruhé během několika dní, kdy se papež, který byl v únoru hospitalizován s těžkým zápalem plic, překvapivě objevil na veřejnosti. Svými výstupy se zároveň vzepřel nařízení lékařů, aby nejméně dva měsíce odpočíval. Při první příležitosti přišel na nedělní mši na Svatopetrském náměstí. Soukromě se také setkal s králem Karlem III. a královnou Camillou během jejich státní návštěvy Itálie.
Kdy se opět vydá mezi veřejnost?
František pověřil kardinály vedením liturgie Svatého týdne, ačkoli zachoval tradici Zeleného čtvrtku, kdy navštívil vězně v římské věznici Regina Coeli. Očekává se, že se znovu objeví během mše o Velikonoční neděli.
Výlet do baziliky z jeho domu v sousedství Casa Santa Marta byl odvážný. Nejenže proběhl bez tradičního papežského roucha, což popudilo konzervativnější frakci katolické církve, ale František, který používá nosní kanylu, aby mu usnadnila dýchání, si navíc ochotně potřásl rukou s oběma restaurátorkami i s dítětem, které bylo v bazilice.
„Váhali jsme, zda k němu přistoupit, protože jsme si mysleli, že by se mohl trochu stydět, protože nebyl oficiálně oblečený. Ale jemu to bylo jedno. Vypadal jako velmi šťastný a zvědavý člověk,“ řekla Piñeirová. Druhý den vatikánský mluvčí uvedl, že vycházky jsou důkazem, že se papežův zdravotní stav zlepšuje.
„Když si vzpomenete na dobu, kdy byl zvolen papežem a rozhodl se vzdát tradičního roucha a žít v Casa Santa Marta, bylo jasné, že je svéráz. Nyní, ve svých 88 letech a po velmi vážné hospitalizaci, je i nadále novátorem,“ řekl Christopher White, vatikánský korespondent National Catholic Reporter.
Papež, který posouvá hranice
Důvodů Františkových překvapivých výprav mezi veřejnost může být prý několik. „Opravdu věří, že být s lidmi je nejlepší lék. Jako pastor má povinnost vystupovat a být na veřejnosti. Ale také si myslím, že je v tom politický kalkul. Je politicky prozíravý a četl noviny a všechny ty nekonečné spekulace o jeho zdraví, možné rezignaci a konkláve. Myslím, že se snaží jasně říct, že je stále u kormidla,“ řekl White.
Papež František po celou dobu výkonu funkce posouval hranice. Například v roce 2021 jel do Iráku, přestože mu to bylo důrazně nedoporučeno. Ve své autobiografii Naděje, která vyšla v lednu, prozradil, že během cesty unikl dvojnásobnému sebevražednému atentátu, který zmařila britská rozvědka a irácká policie.
Před svou hospitalizací se vydal na více než 40 zahraničních cest a udržoval si nabitý program. Katolická církev se mezitím nachází uprostřed jubilejního roku, kdy Řím navštíví miliony poutníků. Další významná událost, kanonizace Carla Acutise, se koná 27. dubna.
„Neustále posouvá hranice, aby zjistil, kolik toho může udělat,“ uvedl Robert Mickens, vatikánský komentátor. „Jestli je to moudré, nebo ne, to záleží na jiných lidech,“ dodal. Javier Martínez-Brocal, vatikánský korespondent španělského listu ABC a autor knihy Konkláve: pravidla pro volbu příštího papeže, řekl, že po Františkově zážitku blízké smrti chce papež prostě „žít přítomností“.
„Pravděpodobně se cítí silný a myslí si, že je zbytečné být zavřený doma. Chce ukázat, že je stále přítomen, a zjistit, kam až může zajít,“ je přesvědčen Martínez-Brocal.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.