Kim Čong-un modernizuje: KLDR staví svou dosud největší válečnou loď. Pomáhá s vývojem Moskva?
Nové satelitní snímky ukazují, že KLDR staví v posledních měsících svou dosud největší válečnou loď. Snímky pořízené nezávislými poskytovateli satelitních služeb Maxar Technologies a Planet Labs zachycují rozestavěné plavidlo v loděnici Nampo na západním pobřeží Severní Koreje, asi 60 kilometrů jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu.
Analytici tvrdí, že snímky ukazují na probíhající stavbu zbraní a dalších vnitřních systémů lodi, která je pravděpodobně fregatou určenou k nesení raket ve vertikálních odpalovacích trubicích pro použití proti cílům na souši i na moři, informovala americká televizní stanice CNN.
„Fregata je dlouhá přibližně 140 metrů, což z ní činí největší válečnou loď vyrobenou v Severní Koreji,“ uvádí analýza Josepha Bermudeze Jr. a Jennifer Junové z Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Existence válečné lodi podle expertů není překvapením. Kimův režim rychle modernizuje své ozbrojené síly, vyvíjí řadu nových zbraní a testuje mezikontinentální balistické střely. Činí tak navzdory sankcím OSN, které mu přísně omezují přístup k materiálům a technologiím pro vývoj podobných systémů.
Podle analytiků by však Severní Koreji mohly pomoci překonat sankce užší vztahy s Ruskem. Kim Duk-ki, jihokorejský admirál ve výslužbě, řekl, že se domnívá, že Moskva může poskytovat technologie pro raketové systémy fregaty.
Snímky plavidla se objevily v reportáži KCTV zveřejněné koncem loňského roku na plenárním zasedání vládnoucí Korejské strany práce. Záběry zachytily vůdce Kima, jak si prohlíží stavbu lodi. Analytici poznamenali, že loď je zřejmě vybavena radarem s fázovanou anténou, který dokáže sledovat hrozby a cíle rychleji a přesněji než dosavadní radary používané KLDR.
Hypersonické střely na palubě?
Schopnosti nové lodi by se však podle některých z komentátorů neměly přeceňovat. „Téměř každý výrobce lodí dokáže správně postavit trup a pohonné systémy,“ řekl Carl Schuster, bývalý kapitán amerického námořnictva a analytik z Havaje. „Moderní válečné lodě však představují výzvu pro integraci komunikačních, elektronických, zbraňových a akustických senzorových technologií, což není tak snadné,“ vysvětlil.
Jihokorejský zákonodárce Kim Byung-kee, člen výboru Národního shromáždění pro zpravodajské služby, v březnovém rozhovoru pro CNN zpochybnil, že by Pchjongjang byl schopen stavby moderní válečné lodi nebo infrastruktury, která by ji umožnila.
„Provoz tak velké vojenské válečné lodi vyžaduje značný rozpočet. Musí nejen postavit válečnou loď, ale vytvořit tým, který by ji udržoval provozuschopnou. Takto obrovská válečná loď také nemůže vyrazit k plnění misí sama. Otázka tedy zní, zda si Severní Korea může dovolit tyto náklady," řekl.
Kim však zároveň varoval před nasazením pokročilých zbraňových systémů v arzenálu lodi. „Pokud Severní Korea vybaví novou fregatu hypersonickou balistickou střelou, kterou podle svých slov úspěšně otestovala v lednu, bude to mít zásadní dopad na regionální bezpečnost,“ uvedl bývalý námořní důstojník.
Po přezkoumání satelitních snímků pro CNN Schuster uvedl, že je pravděpodobné, že do zahájení námořních zkoušek nové severokorejské válečné lodi zbývá ještě rok nebo více. „Stavbu této lodi zdržuje nedostatek nástavby, senzorů a zbraňových systémů určených k instalaci,“ řekl.
Zastaralé vybavení
Severokorejské námořnictvo má podle nejnovějšího odhadu americké obranné zpravodajské agentury (DIA) z roku 2021 přibližně 400 hlídkových plavidel a 70 ponorek, většina z nich je ale silně zastaralá.
Joseph Dempsey, analytik Mezinárodního institutu pro strategická studia, v lednovém příspěvku na svém blogu napsal, že Pchjongjang má pouze dvě hlavní hladinové bojové lodě. I tyto fregaty třídy Najin z počátku 70. let jsou zastaralé, napsal.
Zpráva DIA uvádí, že severokorejské námořnictvo by se v případném konfliktu s Jižní Koreou nebo Spojenými státy, které disponují mnohem početnějšími námořními silami, omezilo z velké části na obranu pobřeží.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un však v poslední době usiluje o modernizaci své námořní flotily. Vyvíjí také rakety s možností odpalu z ponorek, které je mají nést. „Nyní, když budeme brzy vlastnit velké hladinové válečné lodě a ponorky, se výstavba námořní základny pro provoz nejnovějších velkých válečných lodí stala naléhavým úkolem,“ řekl při obhlídce jednoho z přístavů.
Yu Yong-won, jihokorejský zákonodárce, uvedl, že loď stavěná v loděnici Nampo je pouze jedním z příkladů Kimovy snahy o modernizaci námořnictva. V loděnici v dalším z přístavů Sinpo se staví ponorka s jaderným pohonem a v Čchongdžinu se pracuje na další fregatě nebo torpédoborci, uvedl Yu.
Ne ukrajinský Čerkasy