Trumpova celní válka začala: Platit mají všichni! Co Čechům zdraží? Hrozí i propuštění tisíců lidí
Po desetiletích zneužívání se Amerika zase stane bohatou. Tak představil americký prezident Donald Trump masivní cla proti celému světu. Experti i politici bijí na poplach: cla poškodí miliony lidí! Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) varuje: „Hlavním poškozeným bude vždy konečný spotřebitel - občan“. Co Čechům podraží? Může jít třeba o motocykly, alkohol, ale i oděvy či digitální služby, upozorňuje pro Blesk ekonom Lukáš Kovanda. A nezanedbatelná je i hrozba propouštění...
Nejhorší možný scénář se naplnil. Trump zavedl s okamžitou platností 25 procent cla na všechny automobily putující do USA, a také minimální plošné 10procentní clo pro všechny země. Pro vybrané země ale přišel se speciální sazbou – například na dovoz z Evropské unie má dopadnout 20 procent!
„EU jsou tvrdí obchodníci. Řekli byste si, že to jsou spojenci, ale oni se nás snaží okrást,“ řekl při oznámení cel Trump. Ty začnou platit mezi 5. a 9. dubnem. „Je to velkou ranou pro světovou ekonomiku,“ řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (66). Podle ní bude světová ekonomika masivně trpět, naroste nejistota a okamžitě to pocítí miliony lidí.
„Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky, a my to nemůžeme přejít mlčením,“ uvedl na síti X premiér Petr Fiala (60, ODS). Ten také dodal, že zatím není možné spočítat dopady.
„Jedná se o tvrdý zásah pro evropskou, stejně tak českou ekonomiku. Razantní zvýšení míry protekcionismu výrazně přibrzdí mezinárodní obchod, na který jsme kriticky navázaní,“ uvedl pro Blesk ekonom ČSOB Dominik Rusinko.
Na Trumpově seznamu zemí chybí Rusko, Severní Korea či Bělorusko. Podle Bílého domu je to ale proto, že sankce třeba v důsledku války na Ukrajině již způsobily, že obchod s Ruskem je už příliš nízký, aby se na něj vztahovala další cla.
„My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky, a my to nemůžeme přejit mlčením,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Ohledně dopadů na českou ekonomiku poznamenal: „Není úplně přímý, jak to může být třeba na některé jiné země, ale může být velmi silný nepřímo, právě prostřednictvím vývozů, které realizujeme třeba přes Německo a další země.“
Stanjura: Zpomalení růstu HDP v Česku a zdražování
Pro určení dopadů na Evropu je podle Fialy nutné počkat, na co vše se budou cla vztahovat. „Jestli na subdodávky, komponenty, co je tam zahrnuto,“ řekl. Dopad na hospodářský růst v Evropě, střední Evropě i v Česku mít opatření budou, i když jimi Česko nebude zasažené přímo. „Byli bychom zasaženi nepřímo skrz Německo a další státy,“ dodal.
Konkrétnější ohledně dopadů však bylo ministerstvo financí. „Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje Donald Trump, je hra se záporným součtem. Podle dnešních odhadů expertů ministerstva financí by kvůli tomu mohl letos zpomalit růst HDP o 0,6 - 0,7 procentního bodu. A hlavním poškozeným bude vždy konečný spotřebitel - občan, který to celé zaplatí jak v USA, tak i v Česku - kvůli naší obchodní provázanosti se sousedy. Evropa přitom loni vyvážela do USA víc než 20 % svého exportu. Těším se na to, jak bude hnutí ANO v červených kšiltovkách vysvětlovat svým voličům, proč se jim zdražují nákupy. A proč se firmám prodražují výrobní vstupy a mají nižší export, kvůli čemuž musí hledat nové zákazníky,“ upozornil na sociální síti X ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Kovanda: Trumpova cla mohou o práci přiravit až 80 tisíc lidí v Česku
Na otázky Blesku týkající se vlivu cel na tuzemskou ekonomiku odpovídal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda
Blesk: Jak velký problém jsou obecně Trumpova cla pro Česko?
Lukáš Kovanda: „Česko patří mezi země EU, které cla mohou poškodit ekonomicky vůbec nejvíce. Roku 2027, kdy lze čekat plný náběh, mohou tuzemskou ekonomiku připravit až o 300 až 500 miliard korun. O práci přitom mohou připravit 60 až 80 tisíc lidí v ČR.“
V jakých segmentech případně hrozí propouštění či např. omezování výroby?
„Zvláště zranitelný je tuzemský automobilový průmysl a strojírenství. Ty firmy nemusí úplně skončit, „jen“ se z Česka odstěhovat do USA, což ovšem znamená také ztrátu pracovních míst tady v ČR. Třeba strojů Česko vyváží do USA za zhruba 40 miliard korun ročně. Je to obtížně nahraditelný trh.“
Co českému zákazníkovi vlivem Trumpových cel může podražit?
„Záleží na tom, jak se Evropská unie za cla pomstí. Nejprve může jít třeba o americké motocykly, alkoholické nápoje nebo oděvy, také ovšem o americké digitální služby, například cloudové ukládání dat. Posléze může zdražit prakticky vše, kvůli eskalaci obchodní války. Proto by bylo lepší, pokud by EU na Trumpova cla nereagovala a obchodní válku dále nestupňovala.“
Dopad i na autoprůmysl, zbraně či zdravotnická lůžka
- „Čeští subdodavatelé budou pod tvrdým cenovým tlakem finálních výrobců,“ varuje viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. „Jelikož jde o plošná cla, zasáhne to významně celou českou ekonomiku, neboť jsme subdodavatelem pro všechny možné sektory,“ dodal.
- „Nejvíce cla dopadnou na automobilový průmysl a strojírenství, ale dotknou se i jiných oblastí, jako jsou třeba chemie, farmacie a další,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
- Také Asociace exportérů čeká, že v ČR bude negativně zasažen především subdodavatelský průmysl. Hrozí omezení výroby a propouštění.
- Zavedení amerických cel v automobilovém sektoru bude znamenat zdražení dovozu dílů z Česka o více než dvě miliardy korun. Zavedené 25procentní clo totiž bude mít dopad na dovoz autodílů z ČR, který přesahuje 9 miliard korun. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).
- „Spojené státy americké nejsou pro český automobilový průmysl klíčovým exportním trhem. V roce 2023 směřovalo do USA pouze 0,8 procenta českého automobilového exportu v hodnotě 9,3 miliardy korun, přičemž předmětem exportu z České republiky nejsou hotová vozidla,“ uvedl výkonný ředitel sdružení AutSAP Zdeněk Petzl.
- Někteří dovozci amerických vozidel do Česka se již nyní obávají odvetných opatření na straně EU - výrazně by to postihlo např. import motocyklů značek, jako jsou Harley-Davidson nebo Indian.
- Zbrojovka Colt CZ kvůli zavedení amerických cel zdraží některé produkty. Plánuje i přesměrovat část exportu na jiné trhy. Čeká dopad na hospodaření.
- Do USA exportuje zhruba pětinu své produkce například výrobce zdravotnických lůžek Linet. Podle ředitele Tomáše Koláře je možností reakce víc. Může to být třeba přenesení nákladů na zákazníka, ale teoreticky zaměření na výrobu v USA, kde jsou ovšem vyšší výrobní náklady.
V roce 2017 snížil Trump daňové sazby pro podniky z 35 na 21 procent, takže výrazně narostly deficity rozpočtů USA. Teď dělá se cly podobné kotrmelce a ty už se dotknou celého světa. Bureš se už nechal slyšet, že v době vysokých deficitů našich rozpočtů chce také snížit daně podnikům (má jich přes 200, tak to bude nádherná malá domů)😨