Papež František s ubývajícími silami: Dal nové pokyny k vlastnímu pohřbu!

Autor: ČTK, simao, man - 
24. února 2025
05:00

Papež František (88) je v kritickém stavu, v neděli večer se objevily zprávy o tom, že mu začínají selhávat ledviny. Věřící se za papeže modlí, Vatikán se však připravuje na různé scénáře... Již v listopadu 2024 - a na přání samotného Františka - přitom oznámil vydání nových pravidel pro pohřeb papeže. Zjednodušují některé postupy, jako například to, že papež již nemá být uložen do tří rakví, jak bývalo zvykem, ale jen do jedné. Změnit by se měla i podoba některých obřadů. A papežovo tělo by už nemělo být vystaveno ve svatopetrském chrámu na katafalku, ale v otevřené rakvi. František si rovněž přál možnost pohřbít mimo tento slavný vatikánský chrám.

  • Papež František zůstává v kritickém stavu.
  • Léčí se v nemocnici se zápalem plic. Papež v sobotu ráno prodělal „astmatickou respirační krizi“, která si vyžádala podání kyslíku.
  • Rodilý Argentinec o víkendu také musel dostat transfuzi krve. Podle Vatikánu krevní testy odhalily v souvislosti s anémií nedostatek trombocytů, tedy krevních destiček potřebných pro srážení krve.
  • V sobotu večer jeho mluvčí oznámil, že stav papeže se zhoršil.
  • V neděli večer přišla z Vatikánu zpráva o počínajícím selhání ledvin, což odhalily krevní testy.

Papež František, kterému v mládí odstranili část jedné plíce, se léčí na římské klinice Gemelli s komplexní infekcí dýchacích cest a s oboustranným zápalem plic. Podle jeho lékařů by jednou z nejzávažnějších komplikací mohla být sepse, tedy těžká otrava krve.

František byl do římské nemocnice převezen s výraznou bolestí na hrudi. Vatikán nakonec potvrdil, že se Papež nachází ve vážném stavu.

Sám František řešil pohřeb papeže

Sám František se již v minulosti zabýval procedurami v případě úmrtí papeže. A rozhodl o jejich zjednodušení.

Pokud by papež zemřel, vyvolá jeho smrt devět dní smutku. Itálie také obvykle vyhlašuje období národního smutku. Jeho tělo je následně požehnáno, oblečeno do papežských rouch a vystaveno v bazilice svatého Petra k veřejnému zhlédnutí, kde se sejdou stovky tisíc lidí. Historicky byli papežové často balzamováni, ale od toho se později odstoupilo.

Jedna rakev místo tří. A žádný katafalk

V minulosti bylo papežovo tělo vystaveno na vyvýšené plošině zvané katafalk, ale kvůli Františkovým zjednodušením pohřebního rituálu mají lidé papeže vidět ležet v otevřené rakvi.

Vatikán totiž v listopadu 2024 oznámil vydání nových pravidel pro pohřeb papeže. Nové předpisy zjednodušují některé postupy, které se dodržují po úmrtí papeže.

Vydání nového Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, jak se soubor pravidel oficiálně nazývá, upravuje mj. to, že nově nebude papež uložen do tří rakví, jak bývalo zvykem, ale jen do jedné. Zrušena byla dlouhá tradice ukládání těla zemřelého papeže do rakví ze zinku, dubu a cypřišového dřeva. Nově by ostatky měly být uloženy do dřevné rakve se zinkovým vnitřkem.

Na změnách trval František

Kardinál Diego Ravelli uvedl, že na změnách trval samotný papež František, který žádal o úpravu a zjednodušení ceremoniálu. O nových postupech ostatně František mluvil již dříve v rozhovorech s novináři.

Nová podoba pohřebních ceremoniálů má vyslat vzkaz, že zemřel „pastýř a Kristův následovník, a ne mocný muž z tohoto světa“, uvedl Ravelli.

Pravidla také upravují možnost, že by papež chtěl být pohřben mimo chrám svatého Petra, což František zmínil v některých rozhovorech. Předchozí úprava papežských pohřbů byla z roku 2000.

Papež František Papež František | ČTK / AP / Andrew Medichini

9 dní smutku za Benedita XVI. nebylo

Poslední „plnohodnotný“ papežský pohřeb se konal v roce 2005, když zemřel papež Jan Pavel II.

V případě Benedikta XVI., který rezignoval v roce 2013 a zemřel v posledním dni roku 2022, se pohřební obřady lišily, protože se jednalo o emeritního papeže. Odpadla tak například celá část ceremonie, která se váže k přechodu moci. Nebyl ani vyhlášen devítidenní smutek.

V případě úmrtí papeže vstoupí Vatikán do přechodného období zvaného sede vacante, což znamená „sídlo je prázdné“, během kterého je vláda církve dočasně předána kardinálskému kolegiu.

Sto pohřebných papežů

Navzdory úpravám pohřebních rituálů a obřadů se papežův pohřeb v budoucnu bude s největší pravděpodobností konat na Svatopetrském náměstí mezi čtyřmi a šesti dny po jeho smrti. 

Ve vatikánských jeskyních, kryptách pod bazilikou svatého Petra, je pohřbeno téměř 100 papežů. František však v rozhovoru v roce 2023 řekl, že si jako místo svého posledního odpočinku vybral baziliku Santa Maria Maggiore v Římě.

Ve Vatikánu se konalo Jubileum jáhnů. Bez hospitalizovaného papeže Františka (23.2.2025) Ve Vatikánu se konalo Jubileum jáhnů. Bez hospitalizovaného papeže Františka (23.2.2025) | ČTK / AP / Alessandra Tarantino

Konkláve, tajný proces volby nástupce

Dva až tři týdny po papežově pohřbu se v Sixtinské kapli sejde kardinálský sbor, aby uspořádal konkláve, vysoce tajný proces volby nového papeže. Na rozdíl od běžné politiky kandidáti na papeže o tuto funkci otevřeně nevedou kampaň.

V den hlasování je Sixtinská kaple uzavřena a kardinálové, kteří složili přísahu mlčenlivosti, jsou uzamčeni uvnitř. Volit mohou pouze kardinálové mladší 80 let. Kardinálové napíšou jméno kandidáta na hlasovací lístek a vloží ho do kalicha na oltáři.

Pokud žádný kandidát nezíská potřebnou dvoutřetinovou většinu, koná se další kolo hlasování. Za den mohou být až čtyři kola.

Františka volili 24 hodin, proběhlo 5 hlasování

Konkláve, které zvolilo papeže Františka v roce 2013, trvalo asi 24 hodin a pět hlasování, ale proces může trvat déle; konkláve ve 13. století trvalo asi tři roky, zatímco další v 18. století čtyři měsíce.

Jakmile jsou hlasovací lístky sečteny, jsou spáleny v kamnech uvnitř Sixtinské kaple, která vysílají signál vnějšímu světu. Černý kouř znamená, že nebyl zvolen nový papež, bílý kouř znamená, že ano.

Jakmile je papež vybrán, zástupce kardinálského sboru přečte latinské oznámení Habemus papam, což znamená „Máme papeže“, z hlavního balkonu baziliky svatého Petra s výhledem na tisíce dychtivých věřících. Poté si čerstvě zvolený papež oblékne bílou sutanu, vystoupí na balkón, aby pronesl svůj první projev k veřejnosti. A tím má katolický svět nového vůdce.

Video  Papež František - první papež od 8. století narozený mimo Evropu  - Reuters
Video se připravuje ...

stoura ( 24. února 2025 16:55 )

👍 👍 👍

Uživatel_5766095 ( 24. února 2025 13:10 )

Katolická církev by měla přehodnotit diskriminační nařízení přijímat
za kněze pouze muže.

Tara-Tara ( 24. února 2025 10:44 )

papež se nezpo­pelňu­je..­...vyh­nívá dlouho a sám v kryptě

Tara-Tara ( 24. února 2025 10:12 )

Takové "postavené na hlavu" všechno......tady informace, že skoro umírá a dává pokyny k vlastnímu pohřbu.....další papež už stejně nebude

Jelimanek ( 24. února 2025 09:19 )

Prej chce Halík bejt tim novym papežem aby moh povolit svatby mezi gay farářema✝️👶👨‍🦲🤣

Zobrazit celou diskusi