"Putin a nejtěžší zločiny zůstanou bez trestu!" 80 zemí odsuzuje Trumpovy sankce na mezinárodní soud

Autor: ČTK - 
7. února 2025
18:33

Sankce, které se americký prezident Donald Trump rozhodl uvalit na činitele Mezinárodního trestního soudu (ICC), zvyšují riziko, že nejtěžší zločiny zůstanou bez trestu. Ve společném prohlášení to uvedlo 79 zemí, tedy zhruba dvě třetiny států uznávajících ICC. Nizozemský premiér Dick Schoof prohlásil, že jeho země zajistí bez ohledu na sankce další činnost justiční instituce sídlící v Haagu.

Trump ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz zavádějící finanční a vízové sankce vůči činitelům ICC za údajně nelegitimní a neopodstatněné kroky namířené proti USA a jejich blízkému spojenci Izraeli. Sankce již dnes odsoudili čelní představitelé Evropské unie i sám ICC. OSN vyzvala k jejich odvolání, zatímco Izrael, na jehož premiéra vydal soud zatykač, Trumpovo rozhodnutí uvítal.

„Takováto opatření zvyšují riziko beztrestnosti nejtěžších zločinů a hrozí narušit vládu mezinárodního práva, která je klíčem k prosazování globálního řádu a bezpečnosti,“ uvedlo 79 států ve společném prohlášení citovaném agenturou Reuters. Podle agentury AFP se pod text podepsaly například Německo, Francie, Británie, Mexiko, Kanada, Jihoafrická republika, Panama či zástupci Palestinců. K prohlášení se podle Reuters nepřipojilo například Česko, Maďarsko, Itálie či Austrálie.

Nezávisle na prohlášení vyjádřila ICC podporu v reakci na Trumpův krok Francie, která podle vyjádření ministerstva zahraničí učiní vše pro pokračování práce ICC. Mluvčí britského premiéra Keira Starmera zase uvedl, že Londýn podporuje ICC a nehodlá učinit podobný krok jako Washington.

Nizozemský premiér Schoof ujistil, že jeho země umožní pokračovat ICC v činnosti. „Určitě máme jako hostitelská země odpovědnost zajistit, aby mohl trestní soud vykonávat neustále bez překážek svou práci. A budeme to i nadále činit,“ citovala jej AFP.

Ruští obžalovaní

„Doufáme, že to neovlivní schopnost soudu zajistit spravedlnost pro oběti ruské agrese,“ reagoval mluvčí ukrajinské diplomacie Heorhij Tychyj podle agentury AFP. „Pokládáme ICC za důležitý nástroj pro dosažení těchto cílů,“ dodal. ICC předloni v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli podezření z účasti na nezákonném zavlečení ukrajinských dětí do Ruska. Moskva, která ICC neuznává, spáchání válečných zločinů popírá.

Mluvčí podle serveru RBK-Ukrajina také ujistil, že Kyjev, nehledě na americká rozhodnutí vůči ICC, které však nesouvisejí s Ukrajinou, bude pokračovat ve spolupráci s Haagem, aby se objasňování ruských válečných zločinů posouvalo kupředu. Kyjev pokládá za důležité, aby ICC vydal více zatykačů na předpokládané pachatele válečných zločinů. „Zbývá vykonat ještě mnoho práce a jsme přesvědčeni, že tato práce s ICC bude pokračovat,“ dodal.

ICC je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidu. Nyní má podporu 125 zemí; například Spojené státy, Rusko Čína nebo Izrael však jeho jurisdikci neuznávají.

Video  Co dělat, aby Evropa a Česká republika dokázaly pro sebe vytěžit z éry trumpismu co nejvíc?  - e15
Video se připravuje ...

Petr Janicek ( 7. února 2025 19:40 )

Bravo pane Donalde! To co si honosně říká mezinárodní soud je smečka samozvanců které nikdo nerespektuje.Jsou světovými vyvrheli.Desítky zemí včetně členů EU tuto smačku darmožhrotů neuznávají.A to je dobře.Nemají žádnou legitimitu.Takovou instituci si lze ustanovit třeba v traktorové stanici STS CHvojkovice Brod - a pochtívat její legitimitu.BRAVO PANE Prezidente!

Zobrazit celou diskusi