Groteskní historie medicíny: S motorovkou na rodičku! Řetězovou pilou ženám rozřezávali pánev, prý pro lehčí porod

Autor: mc - 
7. ledna 2025
15:28

To poslední, co by asi nastávající maminka na porodním sále chtěla vidět, je doktor, který se ohání řetězovou pilou. Pro celou řadu žen v 19. století to ale byla realita. Předchůdkyně motorové pily sloužila k účelům, které si dnes nikdo z nás nechce ani představit. Ženám s ní při porodu rozřezali pánev!

Ačkoliv se dá říct, že medicína v 19. století byla díky zvídavým hlavám mnoha vědců ve stádiu, které se dá považovat za vysoce pokročilé, z dnešního pohledu se na operačních sálech děly spíše monstrozity. Anestezie, jak ji známe, se objevila až v druhé polovině století a nedá se předpokládat, že by se k ní dostal každý. Zákroky včetně amputací nebo císařského řezu se děly v lepším případě pod vlivem alkoholu, později pomáhal rajský plyn. Můžeme se už ale jen dohadovat, jestli je podobný prostředek dostatečným například právě pro oddělení končetiny.

Že si lékaři s pohodlím svých pacientům nedělali moc velké starosti dokazuje i fakt, že motorová pila původně vznikla k medicínským účelům. Konkrétně byla využívána při symfyziotomii - chirurgickém zákroku, při kterém byla rozříznuta stydká spona těhotné ženy. Rozdělení chrupavčitého spojení dvou polovin pánve v přední části těla umožnilo větší roztažení porodních cest. Symfyziotomii zná medicína už od konce 16. století, kdy se barbarská operace pochopitelně dělala bez jakékoliv anestezie. Zákrok lékaři využívali při komplikovaných porodech. Neradi se totiž uchylovali k císařskému řezu - úmrtnost u tohoto zákroku totiž činila v 18. století více než 70 %.

Ale zpět k motorové pile. Roku 1785 přišli dva skotští porodníci s vylepšením metody symfyziotomie - místo zahnutého nože vyvinuli ruční řetězovou pilu. Sami ji popsali jako řetěz podobný tomu od hodinek s dvěma rukojeťmi. Jedna se sundávala, aby chirurg mohl s pomocí jehly řetěz protáhnout břichem za stydkou kostí a ven.

Pokračujte ve čtení vytvořením bezplatného účtu nebo přihlášením

Pokračovat

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi