Česká televize, veřejnoprávní médium, které má své zastánce i kritiky, zažívala v roce 2024 turbulentní chvíle. Řešil se padák pro Noru Fridrichovou, debata o zvýšení koncesionářských poplatků po dlouhých letech ze 135 Kč na 150 Kč měsíčně, další ročník úspěšné StarDance, ale třeba i úspěšné vysílání z olympiády v Paříži. A v prosinci pak ředitel ČT Jan Souček překvapivě často ve studiu Blesku používal slovo masturbace a vysvětloval, že kdo z Čechů sebeukájení zanedbává, má problém. Kavčími Horami však otřásaly do značné míry personální otázky. Fridrichová po skandálu s Markem Wollnerem odešla z ČT úplně, Wollner o svém konci v ČT napsal knihu... Na obrazovku se nevrátil Jakub Železný, který tak zůstává po loňských trablích v ústraní. A zmizela z ní do značné míry po letech i půvabná moderátorka pořadu Branky, body, vteřiny Barbora Černošková, která v ČT působí dál v Sama doma, ale své další aktivity napnula jiným směrem. Co se v ČT děje? O tom pro Blesk promluvil vedle Součka i šéf zpravodajství Michal Kubal.
Divoký rok v ČT: Součkova překvapivá „masturbace“, Nořin pád, odchod sporťačky i odstavený Železný
1.Souček o masturbaci
Masturbace, masturbační, s masturbací... Rozhovor s generálním ředitelem ČT Janem Součkem ve studiu Blesku se v prosinci 2024 dostal do nečekaných vod sebeukájení jako tématu, kolem kterého se televizní šéf točil s vážnou tváří...
„Pokud komunikaci, ve které jde o masturbaci, nazvete masturbační komunikací, pak já se nedomnívám, že je to vulga... Jednak masturbace není vulgární slovo,“ říkal Souček.
„Masturbace je věc, která k člověku patří jako součást jednoho ze základních pudů, který nás všechny dost intenzivně ovládá. Kdo v téhle zemi nemá zkušenost s masturbací, tak má určitě velké zdravotní problémy,“ pokračoval ředitel.
Proč téma masturbace rozebíral? Stala se totiž předmětem jednoho sporu uvnitř ČT, který se ukázal být letos hodně divokým a přerostl až v konec pořadu 168 hodin a jeho moderátorky Nory Fridrichové na Kavčích Horách.
„To je totiž to jediné, co mi můžete vytýkat, co bylo označování jako příliš expresivní. Ale v té komunikaci šlo o masturbaci, proto jsem ji tak pojmenoval - a myslím si, já nejsem člověk, který by byl zastáncem hyperkorektnosti. Když se nějaká komunikace týká masturbace, masturbace je spisovné slovo, a vy tu komunikaci nazvete masturbační komunikací, tak na tom nevidím nic vulgárního,“ dodával Souček. Na co konkrétně přitom narážel?
Video Souček o masturbaci: Není to vulgární slovo! A kdo nemasturbuje, má problém.Video se připravuje ...2.Skandální přepis
Nora Fridrichová: „Nejsi vzhůru?“
Marek Wollner: „Jsem. Chceš si zamasturbovat nebo co?“
Marek Wollner (o půl hodiny později): „Tak se neurážej, jsem na Slovensku.“
Nora Fridrichová (o necelé dva dny později): „Ahoj Marku, prosím, přeruš masturbaci, poslala jsem ti novičok.“
Marek Wollner: „No tak jo.“
Nora Fridrichová: „Takhle rychle jsi snad ještě nikdy neodepsal, vida.“
Tenhle přepis komunikace mezi někdejším šéfem Reportérů Markem Wollnerem a nyní již také bývalým moderátorským esem ze 168 hodin Norou Fridrichovou zaujal nejen čtenáře Blesku.
Blesk jej získal k dispozici v červenci 2024. Právě Fridrichová podala podnět na prošetření chování Wollnera v ČT. Po zveřejnění komunikace přitom padlo rozhodnutí o zrušení pořadu 168 hodin.
3.Nevhodná výměna názorů
Fridrichová podle ředitele Součka poškodila jméno ČT. Souček přitom v létě prozradil, že Fridrichová již loni dostala vytýkací dopis za pochybení při přípravě reportáží.
„Nora Fridrichová aktivně zveřejnila a obšírně a opakovaně komentovala explicitní konverzaci mezi ní, jako hlavní tváří 168 hodin, a bývalým zaměstnancem České televize Markem Wollnerem. Charakter zveřejněné konverzace je v totálním rozporu s interní kulturou veřejnoprávního média jako nositele jasně deklarovaných hodnot. Jedná se o postup v civilizované veřejné instituci absolutně neakceptovatelný. Celá tato krajně nevhodná veřejná výměna názorů poškodila nejen dobré jméno České televize jako takové, ale jednoznačně snižovala důvěryhodnost samotného pořadu a také České televize jako celku, jako značky,“ tvrdil již dříve Souček.
Oficiálně tak došlo ke zrušení 168 hodin i kvůli údajnému pochybení tvůrců pořadu zejména z hlediska vyváženosti reportáží a jejich zasazování do kontextu. Sama Fridrichová označila některé argumenty pro zrušení pořadu za „faulové“ a nepravdivé.
Video Nora Fridrichová: Co říká na konec 168 hodin a jakou má nabídku?Video se připravuje ...4.Fridrichová na moři
Odchod Nory Fridrichové a zrušení pořadu 168 hodin se přitom odehrával v bouřlivé atmosféře s řadou pikantních momentů. Fridrichová se o konci pořadu dozvěděla před letní dovolenou v Chorvatsku, kam vyrazila na loď.
„Jsem v zahraničí na dovolené, až teď čtu, co se děje, a nestačím se divit. Ještě minulý čtvrtek jsem byla panem ředitelem označena za špičkovou novinářku, ale jak se kupí kritika na zrušení 168 hodin, najednou, o tři dny později, už jsem naopak velmi nekvalitní,“ podivovala se Fridrichová.
5.Slova manželky
Do celého sporu se však přidali i další aktéři. Marek Wollner našel zastání doma. Wollnerova manželka Kateřina pro Život v Česku přiznala, že pro ni bylo šokující, když prošetřovat chování Wollnera zažádala právě Nora Fridrichová.
Udivovaly jí totiž různé věci. „Zejména to, jak s Markem mluvívala v telefonu,“ říkala Wollnerová. „No, rozhodně to nepřipomínalo rozhovor podřízené s nadřízeným. Tyto hovory jsem často vyslechla například cestou v autě, kdy nevěděla, že já poslouchám přes handsfree. Titulovala ho ‚brouku, chrobáčku, kocourku, poklade′. Zároveň ve svých hovorech nešetřila vulgaritami na všechny strany. Na společném iPadu jsem si několikrát přečetla zprávy, které nijak ctnostně nepůsobily,“ pokračovala.
„Například to, že se jí zdálo o Markovi ‚ve skandálních souvislostech′, že má ‚přerušit masturbaci′, protože mu posílá scénář, a jiné,“ dodávala Wollnerová. S masturbací si přitom začal v komunikaci její manžel.
Wollnerová zmiňovala i další případy. „Novinářka, která mu posílala noční selfie před zrcadlem a děkovala mu za nejlepší garde ever na novinářských cenách, je před komisí dotčená, že jí měl pár let předtím ve střižně říct ‚udělej hačí′. Mimochodem, její balerínky jsem vyhodila na kompost, když je při návratu z toho nočního tahu zapomněla u Marka v autě,“ dodala Wollnerová.
6.Nový projekt Fridrichové
V listopadu 2024 pak vyšlo najevo, že se Fridrichová chystá na nový mediální projekt. „Když jsem na konci srpna vypadla po 24 letech ze skanzenu, hned mě strhl a uchvátil technologický boom, kterým se audiovizuální svět doslova otřásá. U toho nemůžu nebýt! Samozřejmě lze neuspět, ale to je fuk, to se prostě musí zkusit. Já jsem dobrodružný typ a tohle si nemůžu nechat ujít. Navíc věřím, že odvážným štěstí přeje, tak ať mi fouká dobrý vítr, spíš jugo než bóra a nebojte, už jsem dala i jen 10 cm pod kýlem,“ narážela Fridrichová na své lodní zkušenosti i definitivní odchod z ČT, který se uskutečnil k 30. srpnu 2024.
Fridrichová 2025
O novém projektu informoval web PrahaIn.cz. „Ano, je to pravda. Startuji svůj vlastní audiovizuální projekt, protože by byl hřích to neudělat. A strašně se na to těším,“ uvedla Fridrichová s tím, že jasněji bude v průběhu roku 2025, kdy by měl tento projekt spatřit světlo českého mediálního světa.
7.Wollnerovy aktivity
A co aktuálně chystá Marek Wollner, který se s ČT rozešel také? Z Kavčích Hor odešel po dohodě letos v lednu. „Jakkoli nic nenaznačuje tomu, že by došlo ze strany Marka Wollnera k jednání, jež by neslo znaky trestného činu, vnímají v tuto chvíli obě strany ukončení spolupráce jako krok, který napomůže stabilizovat situaci v redakci a zastaví poškozování dobrého jména ČT,“ komentovala jeho odchod mluvčí ČT Karolína Blinková.
Wollner, který během prošetřování stížnosti byl v ČT postavený na tzv. překážky v práci, odchod komentoval slovy: „Mnozí politici mohou slavit, svého cíle nemohli dosáhnout jinak, dosáhli toho tímto způsobem. (...) Netvrdím, že jsem dokonalý, ale cítím pocit nespravedlnosti, protože ti, kteří dnes proti mně anonymně útočí, jsem vždy před útoky zvenčí bránil a nastavoval jim vlastní tvář. Chci už dopřát více klidu nejen sobě, ale předavším své rodině. V České televizi jsem strávil 23 let, byla to vesměs skvělá léta a skvělá zkušenost, za kterou jsem vděčný.“
I Wollner se pustil do sólo projektu na pomoc týranému pejskovi Bennymu. O svém konci v ČT vydal letos i knihu - autobiografický román Reportér na odstřel, kde popisuje svůj vzestup mezi přední české investigativní novináře i pád na dno a nechává nahlédnout do zákulisí fungování České televize. U soudu skončil Wollner i kvůli sporu s jeho někdejší podřízenou Markétou Dobiášovou, který bude pokračovat v lednu 2025.
Wollner zpochybňoval přitom i obsah vyšetřovací zprávy a vulgarity, které měl směřovat k podřízeným - p*ča, nabídka k zaš*kání si... „Ta vulgární či slizká a oplzlá slova jsem nikdy vůči nikomu v redakci neužil. Nikomu jsem nejen neřekl, že je neschopná, natož p*ča. Je to tak hnusná pomluva, že se s tím nemohu smířit (...) Není to můj slovník, stejně odmítám to hačí mi na klín nebo zaš*káme,“ bránil se Wollner v červencovém rozhovoru pro Blesk.
„Proto tvrdím, že tahle zpráva je z 90 % nepravdivá, výroky jsou buď zkreslené, vyspinované nebo i úplně vymyšlené,“ říkal. „Úplně nejvíc podrobně to všechno popisuje má kniha Reportér na odstřel, ve které jsem si během půl roku mohl ujasnit, jak se tahle hrůza kolem mě vlastně udála. Špinit mě ještě teď, už počtvrté v řadě, je neskutečná chucpe. Ale některé politiky stále straším, protože o mně stále mluví ve svých projevech v Poslanecké sněmovně (mj. Andrej Babiš a Tomio Okamura),“ dodával Wollner.
8.Železný mimo obrazovku
„Nejsem na obrazovce.“ Již loni skončil v Událostech Jakub Železný. Předcházely tomu jiné kontroverzní okamžiky, třeba hádka s městskou policií na Václavském náměstí, za kterou se nakonec omluvil.
„Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. Pak zapne kameru. (A MP video sestříhá). I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se. J.,“ psal na síti X.
Železný si dal od moderování pauzu, v České televizi působí dál - ale nikoli přímo na obrazovce, ale za zdmi jejích budov. Třeba v oblasti mentoringu začínajících novinářů. Chystá svůj pořad? „Nevím, jestli svůj (pořad), ale něco se určitě chystá, a jestli jsou to útroby, nebo zákulisí, nevím, ale asi jo, asi se to tak dá říct, rozhodně nezahálím,“ říkal v srpnu Českému rozhlasu. Podílí se tak na přípravách dílčích projektů, ambici nahradit pořad 168 hodin však nemá, podotýkal.
„Mě to moc mrzí, myslím si, že pořad tohoto typu a moderátorka typu Nory Fridrichové do České televize jednoznačně patří,“ dodával ke zrušení 168 hodin Železný.
Železný litoval i dalšího odchodu z ČT, pro změnu v případě sportovní moderátorky a redaktorky Barbory Černoškové, která skončila v pořadu Branky, body, vteřiny. „Řekl jsem jí osobně, zde řeknu veřejně: Budeš redakci, kdes (krom jiného) nastavovala standardy mezilidských (mezigenderových) vztahů, moc chybět. A mně taky,“ vzkázal na síti X.
Video Jakub Železný k incidentu s policií na Václavském náměstíVideo se připravuje ...9.Konec Černoškové i Smetany
Barbora Černošková byla v ČT vidět často i během letní olympiády v Paříži. Jenže nakonec oznámila: „Branky, body, vteřiny, olympijská studia, komentování a výjezdy do terénu… to všechno mě moc bavilo a profesně i lidsky posouvalo. Můj záběr byl ale vždycky širší a poslední dobou už to bylo trochu náročné žonglování. Září tak bude můj poslední měsíc v dresu sporťáků České televize. Chtěla jsem se loučit na vrcholu úspěšně zvládnutou velkou akcí. Díky olympijské Paříži se mi to podařilo a jsem za to vděčná. Děkuju za všechny krásné příležitosti, které jsem dostala. Teď už je čas jít dál.“
Černoškovou, která skončila v redakci sportu, v pořadu Branky, body, vteřiny ji nahradily daší ženy - Darina Vymětalíková a Jana Niklová.
„Byla jsem připravená na všechny druhy emocí, ale na tu míru laskavosti od vás, diváků, opravdu ne. Krásné vzkazy, květiny a dárečky pro štěstí… nečekala jsem to a bylo to opravdu dojemné. Když mě někdo zastavil při nákupu kávy, u oběda nebo na ulici, připadala jsem si až nepatřičně. Ale v téhle atmosféře jsem si zvlášť poslední Branky, body, vteřiny opravdu užila. Děkuju České televizi, že mi dala životní šanci. A Vám, divákům, že jste mě přijali. Jste pro mě závazek, abych se snažila dál. Nebojte, mám plán! A jak říkával Ota Černý, když nám ještě vládl pevnou a láskyplnou rukou: ‚Díky a na viděnou‘,“ vzkazovala 1. října Černošková.
Čenošková se zaměřuje nyní na nové projekty a organizaci či moderování různých akcí, v prosinci to byl třeba Slavnostní večer Dobrovolní hasiči roku 2024. Z ČT ale nezmizela, působí dál v pořadu Sama doma - jako externistka. „Děkuju za další rok v Sama doma. Se skvělými diváky, zážitky a spoustou radosti. A ty kolegyně…ty si taky nechám,“ vzkázala v prosinci na instagramu.
V pořadu Branky, body vteřiny skončil letos i další dlouholetý moderátor Jan Smetana, působil v něm od roku 2012. „Moderátor a komentátor Smetana zvažoval tuto změnu už delší dobu a jeho odchod je výsledkem přátelské dohody,“ uvedla ČT v tiskové zprávě.
10.Kubal v Blesku
Nejen ředitel ČT Souček byl letos hostem pořadu Epicentrum na Blesk.cz. Do studia usedl i šéfredaktor zpravodajství a publicistiky ČT Michal Kubal, který se rovněž vyjadřoval ke konci 168 hodin.
„Že se něco děje se 168čkou, o tom jsme se bavili od jara, možná brzké zimy letošního roku,“ uvedl Kubal s tím, že to souviselo s některými reportážemi, ale i celkovou koncepcí pořadu, kdy se dlouhodobě řešilo, jak má pořad vypadat, nakolik to byla publicistika, nakolik zábava a satira a co má být jeho obsahem.
„Ony to nebyly výhrady k jedné reportáži. Vznik toho pořadu prakticky na týdenní bázi provázely drobné spory,“ poznamenával Kubal. Nakonec padlo rozhodnutí pořadu 168 hodin zcela zrušit, i když původně v novém programovém schématu figuroval. „O tomto definitivním rozhodnutí jsem se dozvěděl pár dní předem,“ říkal Kubal. „Já těžko můžu mluvit o tom načasování, já sám jsem byl na dovolené, to znamená, že jsem byl v podobné situaci, jako byli tvůrci,“ podotýkal.
Video Šéf zpravodajství ČT Kubal v Epicentru: Fridrichová dostane nabídku na sociální témata.Video se připravuje ...11.Co čeká ČT v roce 2025?
Na závěr zpátky k Janu Součkovi, který hájil i navýšení koncesionářských poplatků na 150 kč ze stávajících 135 Kč. Platit by měli nejen majitelé televizí, ale třeba i tabletů a chytrých telefonů.
„Ten první čtvrtrok pravděpodobně diváci žádnou změnu nezaznamenají. My jsme se v managementu dohodli v dobré víře tak, že zákonodárci posvětí tu velkou mediální novelu a že vlastně minimálně ty první tři měsíce zadotujeme, aby diváci žádnou zěmnu nepoznali. Pokud by k té poplatkové novele nedošlo, tak od 1. dubna televize začne snižovat objem výroby a uváděných titulů (...) Já myslím, že první, kde by to diváci poznali, by byly pořady zpravodajství a publicistiky, protože to jsou pořady, kde utrácení těch peněz probíhá víceméně jedna ku jedné s tím, co diváci právě mohou sledovat na obrazovce,“ vzkazoval Souček a upozornil, že hrozí, že některé další známé tváře z obrazovky zmizí i v roce 2025.
Video Ředitel ČT Souček o zvyšování televizních poplatků: Krizový plán? Další propouštění i rušení pořadůVideo se připravuje ...
asi statistika, ale bez internetu v tv to asi nefunguje. Takže čt a ani žádné jiné zprávy nesleduji.